więżba dachowa na wymiar Pako-Bud

Więźba dachowa na wymiar – jak wybrać odpowiednie elementy

Więźba dachowa powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna, tak by zapewniać odpowiednie podparcie poszycia dachu. Każdy element więźby musi ściśle do siebie pasować. W przypadku dobrej więźby dachowej niedopuszczalne są pęknięcia, nieodpowiednia obróbka, czy brak zabezpieczenia przed rozwojem pleśni. Sprawdź, jak wybrać więźbę na dach i na co zwracać szczególną uwagę dokonując wyboru.

Drewniana więźba dachowa – liczy się solidne wykonanie

Więźba dachowa nie powinna składać się z przypadkowych elementów. Wszystkie drewniane części dachu, takie jak podbitka dachowa, jętki, belki, czy łaty muszą do siebie pasować. Im precyzyjniej i zgodnie z planem wykonana jest więźba, tym łatwiejszy jest jej późniejszy montaż. Co więcej, dopasowanie poszczególnych elementów zapewnia solidną konstrukcję, która jest w stanie utrzymać spore obciążenie. Ma to istotne znaczenie nie tylko w przypadku więźby na duże budynki przemysłowe, ale także dla niewielkich domów jednorodzinnych. W Pako-Bud wykonujemy więźby dachowe na wymiar, czyli całkowicie dostosowane do potrzeb Klienta.

Każda deska wykorzystana do wytwarzania elementów więźby musi spełniać odpowiednie wymogi, dzięki czemu zyskujemy materiał dobrej jakości, a jednocześnie pewność wieloletniej niezawodności. Istotne w przypadku więźby dachowej jest potwierdzenie jakości stosowanego materiału, czyli posiadanie odpowiednich certyfikatów potwierdzających zgodność z obowiązującymi normami. Tylko wysokiej jakości drewno na więźbę dachową, bez znamion uszkodzenia, pęknięć, czy jakichkolwiek śladów niezgodnych z normą może zapewnić produkcję solidnej więźby dachowej.

Impregnacja więźby dachowej – dlaczego jest tak ważna?

Decydując się na więźbę dachową z drewna warto zwracać uwagę również na sposób impregnacji. Odpowiednia ochrona przed rozwojem grzybów stanowi istotne znaczenia ze względu na:

  • Trwałość więźby dachowej – dokładnie zaimpregnowana więźba dachowa jest dłużej odporna na rozkład, próchnienie i pękanie. Wybierając drewno impregnowane, znacznie przedłużamy żywotność więźby.
  • Bezpieczeństwo – rozwój pleśni stanowi zagrożenie nie tylko dla trwałości desek, ale także dla zdrowia domowników lub użytkowników danego budynku przemysłowego, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę fitosanitarną.

Rodzaje drewnianej więźby dachowej

Więźba dachowa zwykle dobierana jest w zależności od rodzaju dachu. Uwzględnia się szczególnie parametry takie jak stopień nachylenia oraz powierzchnia dachu, a także planowany rodzaj pokrycia. Warto pamiętać, że ciężka dachówka wymaga znacznie solidniejszego wsparcia. Z kolei zastosowanie pokrycia z blachy wiąże się z większą lekkością, jednak nie oznacza to, że więźba może być gorszej jakości, ponieważ najważniejszym aspektem w tym przypadku jest bezpieczeństwo.

Najpopularniejsze rodzaje więźby dachowej to:

  • więźba krokwiowa – odpowiednia do niewielkich i lekkich dachów, bywa stosowana jako pokrycie przydomowych garaży, altan lub małych domków letniskowych;
  • więźba krokwiowo-jętkowa – jętki stanowią dodatkowe wzmocnienie, dlatego jest to znacznie trwalszy rodzaj więźby, zwykle odpowiedni dla domów jednorodzinnych oraz mieszkalnych poddaszy. Dodatkowe wzmocnienie zapewnia większe bezpieczeństwo oraz gwarantuje utrzymanie pokrycia;
  • więźba płatwiowo-kleszczowa – sprawdza się w przypadku dużych dachów, zwykle o rozpiętości powyżej 11 metrów. Dodatkowe elementy wzmacniające sprawiają, że więźba jest bardziej dopasowana, zwarta i wytrzymała.

Na naszej stronie znajdziesz wyroby z drewna najwyższej jakości. Sprawdź ofertę, więźba dachowa na wymiar na indywidualne zamówienie. Znajdziesz u nas również drewno na podbitkę dachową, jętki, łaty i wiele więcej.