Więźba dachowa, czyli szkielet dachu dla naszego domu
Budowa domu to ogromne wyzwanie, ale także spełnienie marzeń wielu z nas. Zwieńczeniem jego konstrukcji jest położenie dachu. Musimy wybrać wówczas odpowiednią więźbę dachową. Sprawdźmy, czym ona jest i jakie są jej rodzaje.
Wybór odpowiedniej więźby dachowej
Wybór więźby dachowej zależy od typu dachu, jaki będzie miał nasz dom. Bierzemy tutaj pod uwagę wielkość i kształt budynku, rodzaj poddasza oraz inne względy architektoniczne i estetyczne. Pamiętajmy, że więźba dachowa powinna być wykonana z surowców najlepszego gatunku. Jest przecież szkieletem dla dachu, dlatego szczególnie liczy się jej trwałość.
Rodzaje więźby dachowej
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje więźb dachowych: więźby krokwiowe, jętkowe oraz płatwiowo-kleszczowe. Firma Pako-Bud oferuje swoim klientom wykonanie więźby dachowej na indywidualne zamówienie. Wykorzystuje do tego drewno najwyższej jakości oraz zapewnia nowoczesne techniki obróbki i wykonania.
- Więźba krokwiowa
Więźba krokwiowo-belkowa to prosta konstrukcja, zalecana do budowy małych domków. W jej przypadku para krokwi razem z belką stropu tworzy wiązar. Konstrukcję tę stosuje się, gdy rozpiętość dachu nie jest większa niż 7 metrów w świetle ścian, a pochylenie połaci nie przekracza 45 stopni.
- Więźba jętkowa
Jest to bardzo popularny typ wiązarów ze względu na łatwość wykonania oraz względy ekonomiczne. Ten rodzaj konstrukcji stosuje się przy rozpiętości ścian od 5 do 12 metrów i przy nachyleniu połaci co najmniej 35 stopni. Zalecana jest przy budowie domów z poddaszem użytkowym. Składa się z krokwi oraz jętek, które łączą i usztywniają naprzeciwległe krokwie.
- Więźba płatwiowo-kleszczowa
Jest to najczęściej stosowany rodzaj więźby dachowej. Wykorzystuje się ją w dachach jednospadowych, dwuspadowych, stromych i płaskich. Rozpiętość dachów przystosowana do tej więźby to 9-12 metrów. Konstrukcja zbudowana jest z dwóch rodzajów wiązarów: głównych i pośrednich. Wiązary główne składają się natomiast z dwóch krokwi opartych na płatwiach, dwóch słupów, a także pary kleszczy, zastrzałów i mieczy.
Elementy, z których zbudowana jest więźba dachowa
Krokwie – to pochyłe belki o prostokątnym przekroju. Na tych elementach opiera się pokrycie dachu.
Płatwie – to poziome belki, które stanowią podporę dla krokwi. Opiera się je na słupach i dodatkowo usztywnia za pomocą mieczy.
Kalenica – to górna krawędź dachu, wzdłuż której łączą się połacie dachowe.
Murłata – to płatew stopowa o kwadratowym przekroju. Stanowi ona podporę dla krokwi.
Słupy – to pionowe elementy więźby dachowej.
Kleszcze – to poziome belki, które łączą przeciwległe krokwie.
Miecze – to skośne belki, które łączą słupy z kleszczami lub słupy z płatwiami pośrednimi.
Jętki – to poziome belki, które łączą przeciwległe krokwie.
Wiatrownica – drewniana deska ukośnie mocowana do krokwi od spodu. Ma za zadanie usztywnić konstrukcję więźby dachowej.
Więźba dachowa to szkielet dla dachu. Powinna być zatem solidnie wykonana i stanowić wsparcie dla innych elementów. Specjaliści z firmy Pako-Bud podkreślają, że ważne jest, aby drewno wykorzystane do produkcji więźby było najlepszej jakości, bo od tego zależy przecież jej wytrzymałość. Należy sprawdzić także, czy surowiec nie ma żadnych wad i jest dobrze wysuszony.