deski szalunkowe Pako-Bud

Wielofunkcyjne drewno – jak je wykorzystać?

Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów. Od zarania dziejów wykorzystywany był on przez człowieka. Służył niemal do wszystkiego. Można go było zastosować jako środek na opał, konstruować budowle i maszyny, wykonać narzędzia służące do pracy, stworzyć meble. Drewno od lat pozostaje jednym z najbardziej podstawowych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Swoje zastosowanie znajduje niemal w każdej dziedzinie. Dzięki cechom takim jak lekkość, wytrzymałość drewno jest niezwykle pożądane w budownictwie, branży logistycznej czy przewozowej oraz wielu innych działach. Sprawdź, jak wykorzystuje się drewno i przekonaj się, jak wiele zastosowań niesie ze sobą jeden materiał.

Drewno – materiał do wielu zastosowań

Jedną z najbardziej podstawowych zastosowań drewna jest wykorzystanie go do tworzenia mebli. Komody, regały, stoły, krzesła, półki, meblościanki, zabudowy kuchenne – branża meblarska jest oparta na wykorzystaniu drewna. Drewno nie tylko sprawdza się w meblach przeznaczonych do wnętrza domu, ale także stanowi doskonały surowiec na meble ogrodowe. Dzięki swojej wytrzymałości, a także odporności na trudne warunki atmosferyczne drewniane altanki czy leżanki oraz ławki mogą latami stać na świeżym powietrzu i pełnić swoją funkcję. Drewno zapewnia ponadto niezwykle estetyczne wykonanie. Drewniane zabudowy i meble nie wychodzą z mody od lat. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wystroju wnętrz. Dzięki temu cieszą się tak dużą popularnością.

Warto zauważyć, że drewno doskonale może posłużyć jako materiał wykończeniowy do samych wnętrz, nie tylko w branży meblarskiej. Drewno jest wciąż jednym z najbardziej powszechnych materiałów podłogowych. Ponadto, drewno może zostać wykorzystane do pokrycia ścian oraz sufitów pod postacią specjalnych drewnianych boazerii, a także jako element elewacyjnej ozdoby budynku.

Drewno konstrukcyjne – podstawa budownictwa

Drewno nie tylko wykorzystywane jest do tworzenia elementów wnętrza domu, ale także do samej jego konstrukcji. W budownictwie bardzo często stosowane są deski szalunkowe, które wykorzystywane są do tworzenia wielu konstrukcji – ogrodzeń, płotów, a także do deskowania pod fundamenty – stanowią więc podstawę konstrukcji budowli. Są one wykorzystywane do tworzenia schodów, stropów oraz innych elementów. Bardzo często wykorzystuje się je w konstrukcji dachów. Deski szalunkowe najczęściej są specjalnie zabezpieczane przed ich wykorzystaniem poprzez impregnację (czyli nałożenie na drewno specjalnej substancji), która uodparnia drewno na wpływ wilgoci, promieniowania UV, a także innych niekorzystnych czynników. Drewno konstrukcyjne oraz deski odnaleźć można w Pako-Bud. W przypadku desek szalunkowych sami możemy wybrać odpowiedni rozmiar poprzez możliwość ich przycinania.

Zastosowanie drewna w transporcie

Swoje zastosowanie drewno znalazło także w transporcie. Dzięki wytrzymałości i trwałości drewno pozwala na stworzenie opakowań, które zabezpieczą przewożony towar nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Drewniane skrzynie i palety wykorzystywane są zarówno w transporcie lotniczym, drogowym, jak i morskim. Są one niezwykle wielofunkcyjne. Swoją zastosowanie mogą one znaleźć bowiem także w przechowywaniu towarów w wielkich magazynach, a dzięki estetycznemu wyglądowi można je zastosować na wystawach ekspozycyjnych. Skrzynie transportowe tworzy się m.in. w rozmiarach i formach indywidualnie dla potrzeb klienta. Bardzo często jednak muszą one spełniać określone wymagania, szczególnie w transporcie międzynarodowym. Przed wyborem zakupu takich skrzyni, należy zatem sprawdzić kwestie posiadania niezbędnych certyfikatów i oznakowań.

Poznaj więcej zastosowań drewna i sprawdź ofertę drewnianych opakowań w Pako-Bud!