skrzynie z drewna

Rynek oferuje wiele solidnych opakowań z różnych materiałów mniej lub bardziej ekologicznych. Jednak nie wszystkie z nich w praktyce okazują się być tak solidne, jak zapewniano. Jakie opakowanie wybrać, aby mieć pewność, że towar o sporej wadze i wielkości będzie naprawdę dobrze zabezpieczony i nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu? Poznaj zalety opakowań drewnianych.

Solidność i wytrzymałość opakowań drewnianych

Skrzynie transportowe wykonane z drewna wykorzystuje się zazwyczaj do transportu towarów o większych gabarytach, które będą musiały przebyć długą drogę, zanim znajdą się u odbiorcy. Wiele tysięcy kilometrów, liczne przeładowania, czasami trudne warunki atmosferyczne to realia całego procesu dostawy.

Aby towar mógł dotrzeć w stanie nienaruszonym, potrzebne jest naprawdę solidne opakowanie. Dlatego w wielu gałęziach przemysłu to właśnie skrzynie drewniane wykorzystuje się najczęściej do przetransportowania towaru drogą lądową, morską lub powietrzną.

Możliwość dopasowania wymiarów

Nie tylko wielkie magazyny, ale także małe sklepy mają wymagania co do rozmiaru skrzyń. Ogromną zaletą skrzyń drewnianych jest możliwość wykonania ich w różnych rozmiarach. Dzięki temu można transportować w nich przeróżne towary. Jest to duża zaleta, szczególnie jeśli zawartość skrzyni będzie przewożona za granicę. Wymagania co do wielkości opakowań oraz wagi muszą być wtedy ściśle spełnione. Międzynarodowe zasady transportu towarów obejmują także normy fitosanitarne, które należy spełnić, aby móc pewnie i bezpiecznie przewieźć skrzynię i jej zawartość. Oprócz zalet praktycznych opakowania z drewna mają także estetyczny wygląd. Ładnie się prezentują, a równo poukładane wprowadzają w magazynie ład i porządek.

Dwa warianty: skrzynie pełne lub ażurowe

W miarę potrzeb skrzynie drewniane mogą wykazywać się dużą szczelnością, lub wręcz przeciwnie. Bardzo często podczas transportu konieczne jest, aby do wnętrza opakowania pod żadnym pozorem nie dostała się wilgoć lub zanieczyszczenia np. w przypadku transportu żywności. W takim przypadku wybierane są skrzynie o najwyższym poziomie szczelności i wytrzymałości w wersji pełnej. Są one solidnie zabudowane z każdej strony i dają gwarancję, że towar w nich przetrzymywany nie ulegnie zniszczeniu.

Zdarza się jednak tak, że zawartość skrzyni źle znosi szczelne zamknięcie i brak przewiewu. Wtedy towar ten powinien być przewożony w skrzyniach, które zapewniają bezpośredni dostęp powietrza. Taką wersją opakowania drewnianego jest skrzynia ażurowa. Jest ona zbudowana w taki sposób, by pomiędzy deskami znajdowały się odpowiedniej wielkości przerwy. Zapewniają one nie tylko przewiew, ale przede wszystkim w dalszym ciągu spełniają swoją podstawową funkcję: zabezpieczają towar przed uszkodzeniem.

Skrzynia ze sklejki – lżejsza alternatywa

Trzeba jednak przyznać, że skrzynie z drewna nie należą do najlżejszych. Wypełnione po brzegi towarem potrafią osiągnąć sporą wagę. Jeśli zdarzy się, że waga transportowanego produktu wraz z opakowaniem osiągnęła zbyt dużą wartość i konieczna jest jej redukcja, warto rozważyć alternatywę skrzyń drewnianych jaką są skrzynie ze sklejki.

Sklejka to tak zwany materiał kompozytowy. Składa się on z kilku krzyżujących się ze sobą warstw drewna, które są za pomocą kleju. Sklejki produkuje się zazwyczaj z drewna brzozowego, sosnowego lub olchowego. Materiał ten jest tańszy, ale równie solidny i niezawodny. Tak samo, jak w przypadku skrzyń drewnianych mogą być produkowane w dowolnych wymiarach.

Skrzynie ze sklejki są również szczelne i odporne na urazy mechaniczne. Ich ogromną zaletą jest niska waga w porównaniu ze skrzyniami drewnianymi. Dodatkowo można wykonywać w nich specjalne, ruchome ściany lub otwory. Daje to możliwość kontrolowania zawartości skrzyni na każdym etapie transportu lub podczas składowania w magazynie.

Ekologiczne i naturalne rozwiązanie

Ostatnią, lecz wcale nie najmniej ważną zaletą opakowań drewnianych jest to, że są w pełni ekologiczne i nadają się do recyklingu. Poza tym ze względu na wysoką wytrzymałość mogą być używane wielokrotnie, zanim trafią do utylizacji. Dodatkowo ich produkcja nie wyrządza szkody środowisku tak jak dzieje się to w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych. Opakowania z drewna powstają w procesie produkcji, która wykorzystuje tak zwane czyste technologie.