transport towarów opakowania Pako-Bud

Transport towaru – jak zabezpieczyć ładunek?

Przewożenie dóbr materialnych od producentów do klientów to spore wyzwanie, które wymaga wiedzy, doświadczenia i uważności. Czasem jedno niewielkie niedopatrzenie może przyczynić się do milionowych strat dla firm. Właśnie dlatego tak ważne jest przemyślane pakowanie ładunku, dobranie odpowiednich opakowań do transportu i zabezpieczenie wszystkich dóbr. Zobacz, jak skutecznie zapakować towary do transportu, by uniknąć nieprzyjemności.

Najlepszy środek transportu

Całą procedurę warto zacząć od wyboru najlepszego środka transportu. Od tego kroku zależy naprawdę wiele. Jeśli już podejmiemy decyzję, jak przewieziemy nasz towar, będziemy mogli zastanowić się nad jego zabezpieczeniem. Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim musimy pomyśleć o rodzaju towaru, który chcemy przewieźć. Transport lotniczy jest najszybszy, jednak nie wszystkie ładunki nadają się do umieszczenia w luku bagażowym. Samolotem nie możemy przewozić towaru wrażliwego na zmianę ciśnień, turbulencje czy suche powietrze. Dodatkowo waga transportu może być kłopotliwa – cięższe towary będą musiały zostać na ziemi.

Transport morski ma wiele zalet, jednak jest stosunkowo powolny i może potrwać nawet kilkanaście tygodni. W tym wypadku musimy zrezygnować z przewozu produktów świeżych oraz takich, które musimy dostarczyć do klienta stosunkowo szybko.

Jeśli nie musimy przewozić ładunku na naprawdę duże odległości, możemy zdecydować się na transport samochodowy. Tiry z naszym towarem stosunkowo szybko przemieszczą się po europejskich drogach. Pamiętajmy jednak o ograniczonej pakowności samochodów i nie przekraczajmy zalecanych parametrów, aby uniknąć wszelkich niebezpiecznych sytuacji.

Opakowania do transportu

Wybór dobrych opakowań do transportu to połowa sukcesu. W przypadku naprawdę małych ładunków czasem wystarczy niewielka drewniana skrzynia, by rozwiązać ten problem. Większy kłopot  pojawia się wówczas, gdy do przewiezienia mamy wiele sztuk danego towaru lub jest on dużych rozmiarów. Aby dobrze zabezpieczyć ładunek, warto dobrać opakowania zbliżone wielkością do objętości naszych dóbr. W takim przypadku unikniemy kłopotów z ewentualnymi zniszczeniami. Do transportu świetnie nadają się skrzynie, palety oraz skrzyniopalety, które możemy zamówić u producenta. Takie opakowania są bardzo trwałe i doskonale zabezpieczają towar. Pamiętajmy, by wszelkie dobra pakować stosunkowo ciasno, aby uniknąć obijania się ich o ścianki skrzyni lub palety.

Zabezpieczenie towaru wewnątrz opakowania

Jeśli ustaliliśmy już, jak przewieziemy nasze towary oraz pomyśleliśmy o opakowaniach do transportu, przychodzi czas na zabezpieczenie towaru wewnątrz skrzynek i pudełek. Ważne, aby nasz towar nie miał zbyt dużo luzu w opakowaniu i był zabezpieczony przed ewentualnym zgnieceniem. Jeśli używamy opakowań kartonowych, warto wypełnić je specjalnymi wypełniaczami, ścinkami lub pociętą gąbką. W przypadku dużych transportów sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj przydadzą się specjalne pasy, za pomocą których przypniemy towar to skrzyni.

Oznakowanie towaru

Niektóre towary są szczególnie wrażliwe na wstrząsy czy upadki. Właśnie dlatego ładunki należy odpowiednio oznaczyć. Jeśli mamy do czynienia ze szkłem, delikatnym plastikiem lub innym materiałem, który może ulec zniszczeniu podczas transportu, umieśćmy taką informację na opakowaniu. Dzięki temu, osoby zajmujące się transportem i przeładowywaniem będą miały na uwadze to, że pracują ze szczególnie wrażliwym towarem.

Odpowiednie opakowanie dóbr do transportu jest niezwykle ważne. Od niego często zależy nasza przyszła sytuacja finansowa. Zadbajmy więc o to, by wszystko, co przewozimy, było dobrze zabezpieczone. Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Wam wybrać odpowiednie opakowania transportowe i zorganizować bezpieczny transport.