opakowania drewniane Pako-Bud

Transport towarów samolotem – jak powinien wyglądać, jakie znaczenie ma wybór producenta opakowań do transportu i przewoźnika?

Transport towarów zawsze powinien być dobrze przemyślany i przygotowany w taki sposób, aby przewożone artykuły nie uległy uszkodzeniu na żadnym etapie drogi. Szczególnie dużym wyzwaniem jest transport towarów samolotem, kiedy do przemierzenia są tysiące kilometrów, a przewożony towar trzeba powierzyć obsłudze samolotu, która zajmie się jego załadunkiem i rozładunkiem po wylądowaniu. Wówczas warto zaufać sprawdzonemu producentowi opakowań transportowych, którego artykuły są w pełni dostosowane do tego rodzaju transportu.

Czy towar nadaje się do transportu drogą powietrzną?

To podstawowa kwestia, którą należy się zająć przed zleceniem transportu lotniczego. Należy bowiem pamiętać, że na pokładzie samolotu panują zupełnie inne warunki, niż te na lądzie. Przed wysłaniem towaru koniecznie trzeba się upewnić czy przewożony towar:

 • jest odporny na wibracje
 • jest odporny na zmiany ciśnienia
 • wpływa na wytwarzanie wilgoci w powietrzu
 • ma skłonność do pobierania wilgoci z powietrza

To najważniejsze kwestie, które mogą dyskwalifikować bądź kwalifikować towar do przewożenia go tym właśnie sposobem. Od nich zależy także sposób pakowania i przewożenia towaru. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę również wymagania konkretnej linii, wymiary towaru, jego wagę oraz nacisk na podłoże. Należy również skorzystać z usług zaufanego producenta opakowań do transportu, którego wyroby będą zgodne z wymaganymi normami.

Skrzynie transportowe na wymiar

Bardzo ważne jest, aby opakowania drewniane, w których będzie przewożony towar, były dostosowane zarówno do wymiarów samego towaru, jak również do wymogów konkretnego przewoźnika. Z tego względu warto zdecydować się na produkty producenta opakowań do transportu, który w swojej ofercie ma zarówno opakowania zgodne z ogólnie przyjętymi normami, jak również produkuje opakowania niestandardowe, zgodne z indywidualnymi wymaganiami klienta.

Odpowiednie oznaczenia zgodne z przepisami i wymogami

W transporcie lotniczym bardzo dużą rolę odgrywa bezpieczeństwo. Ze względu na bardzo specyficzne warunki panujące w luku bagażowym podczas lotu, skrzynie transportowe wraz ze znajdującym się w środku towarem powinny być odpowiednio oznakowane, aby obsługa samolotu wiedziała, z jakiego rodzaju przedmiotami bądź substancjami ma do czynienia. Jest to niezmiernie ważne, gdyż nieodpowiednio zapakowany towar nie tylko może nie dotrzeć na miejsce w całości, ale również spowodować katastrofę lotniczą.

Zabezpieczenie towaru i wybór odpowiednich opakowań

W transporcie lotniczym niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towarów wewnątrz opakowania za pomocą:

 • specjalnych pasów,
 • folii barierowej,
 • folii bąbelkowej,
 • papieru antykorozyjnego,
 • granulek pochłaniających wilgoć,
 • mat antypoślizgowych.

Te oraz inne zabezpieczenia stosowane wewnątrz opakowań drewnianych służą zabezpieczeniu samego towaru przed przemieszaniem się wewnątrz opakowania. Niezwykle istotną kwestią jest także wybór samych opakowań, wśród których najczęściej stosuje się:

 • kontenery paletowe
 • skrzynie transportowe – ze sklejki drewnianej bądź płyty pilśniowej. Mają niską wagę, nie wymagają użycia gwoździ, śrub czy innych elementów metalowych
 • skrzyniopalety

Odpowiedni przewoźnik dostosowany i wyszkolony w transporcie towarów

Oprócz powierzenia kwestii pakowania zaufanemu producentowi opakowań transportowych, należy także zwrócić uwagę na jakość usług konkretnego przewoźnika, któremu powierzony zostanie cały towar. Warto znać opinię innych użytkowników, wymagania samej linii oraz ich doświadczenie w przewozie różnego rodzaju towarów. Do nich bowiem będzie należało załadowanie towaru na pokład samolotu. Zadaniem obsługi będzie również późniejsze rozładowanie towaru, co jest równie kluczowe dla bezpieczeństwa przewożonych produktów, co sam lot.