transport towarów na paletach Pako-Bud

Transport towarów na paletach – o czym pamiętać?

Aktualnie transport towarów na paletach jest jedną z popularniejszych form przewożenia ładunków ciężkich i wielkogabarytowych. Palety ze względu na swoją dużą wytrzymałość oraz możliwość załadunku przy pomocy wózka widłowego stosowane są do transportowania, oraz magazynowania towarów w wielu branżach przemysłu. Wybierając palety dla swojej firmy lub na potrzeby własne warto pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału oraz wymiarów palet ma kluczowe znaczenie. Pod względem ich późniejszego wykorzystania.

Dlaczego transport na paletach jest tak popularny?

Zapotrzebowanie na przewóz towarów wielkogabarytowych stale rośnie wraz z rozwojem gospodarki. Przedsiębiorstwa często przewożą także mniejsze produkty, jednak przekraczające wagą standardowe paczki wysyłane w opakowaniach do transportu obsługiwanych przez firmy kurierskie. Nie każdy towar będzie odpowiednio zabezpieczony w pudełkach tekturowych, dlatego w wielu przypadkach to właśnie palety sprawdzają się doskonale.

Transport towarów na paletach jest szczególnie pożądany w przewozie morskim. Gdzie nieopłacalne jest przewożenie produktów w niewielkich ilościach oraz konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku podczas długiej podróży. Palety, najczęściej drewniane, odznaczają się dużą wytrzymałością, dzięki czemu odpowiednio zabezpieczają nasz towar w trakcie przewożenia. Co więcej, na paletach z powodzeniem możemy magazynować towary, także ulokowane na otwartych halach.

Euro palety nie tylko dla firm działających międzynarodowo

Duże zainteresowanie funkcjonalnym rozwiązaniem transportowym, czyli przewożeniem produktów na paletach sprawia, że aktualnie istnieje wiele firm transportowych realizujących przewóz ładunków na paletach. Jest to nie tylko jedno z najłatwiejszych rozwiązań, ale także stosunkowo najtańszych. Decydując się na palety wielokrotnego użytku, ograniczamy koszty transportu. Zapewniamy swojej firmie odpowiednie podłoże do działalności na skalę krajową oraz międzynarodową.

Zamawiając palety do transportu, warto jednak pamiętać, że ich wymiary oraz stopień wytrzymałości mogą się znacznie od siebie różnić.

Jeśli zamierzamy korzystać z usług firmy transportowej, wówczas zwykle najlepszym wyborem okazują się palety o standardowych wymiarach, czyli europalety. Jest to istotne głównie ze względu na fakt, że większość wózków widłowych przystosowanych jest do obsługi właśnie tego typu palet. Mamy wówczas pewność, że zamówione przez nas palety będą odpowiadały ogólnie przyjętej normie nie tylko na terenie Polski. Także w większości krajów europejskich i nie tylko. W przypadku transportowania ładunków za granicę warto więc rozważyć zakup euro palet o wymiarach zgodnych z normami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). Oznacza to palety typowe o wymiarach:

  • EUR 1 800 mm x 1200 mm;
  • EUR 2 1200 mm x 1000 mm;
  • EUR 3 1000 mm x 1200 mm;
  • EUR 6 800 mm x 600 mm.

Jednak najpowszechniej wykorzystywanymi paletami są typowe palety euro o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm.   Możemy transportować na nich ładunki o wadze nawet 1,5 tony. Rozmiar palety warto dostosować przynajmniej w przybliżeniu do wielkości towarów, jakie będziemy transportować najczęściej. Ewentualne wolne przestrzenie można wypełnić, stosując m.in. kartony i folie bąbelkowe, jednak im bardziej dopasowana paleta, tym solidniej zabezpieczamy towar.

Poza możliwością zamówienia palet w standardowym bądź nietypowym wymiarze różnica między nimi polega również na rodzaju podstawy. Wyróżniamy palety do transportowania dwu oraz czterowjazdowe.

Jakie palety wybrać na potrzeby własne?

Transportowanie za pomocą palet odbywa się nie tylko na większą skalę. Często potrzebujemy tego typu rozwiązania sporadycznie, np. do zapełnienia magazynu. W tym przypadku często nie ma konieczności inwestowania w palety wielokrotnego użytku spełniające normy FAO/IPPC/ISPM 15.

Palety nietypowe można zamówić w wymiarach odpowiadających potrzebom transportu danego ładunku. Bez względu na rodzaj przewożonego towaru warto jednak pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu:

  • towar nie powinien wystawać poza paletę;
  • wagę ładunku należy dostosować do wytrzymałości danej palety;
  • należy upewnić się, że czy firma transportowa obsługuje dany wymiar palety, jeśli korzystamy z usług firmy zewnętrznej;
  • rodzaj palety dostosowujemy do danego towaru, co dotyczy przede wszystkim skrzyniopalet do przewożenia produktów spożywczych.

Solidne palety do transportu zamówisz na naszej stronie! Sprawdź szczegóły i dostępne możliwości.