Tarcica z drewna – zastosowanie i rodzaje

Drewno jest bardzo popularnym surowcem, z którego wykonuje się wiele wyrobów towarzyszących nam w codziennym życiu. Wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu. Z drewna powstają materiały budowlane, wykończeniowe, meble, a nawet opakowania.

Tarcica – co to jest?

Tarcica to produkty drzewne powstające w wyniku procesu przetarcia drewna okrągłego w sposób indywidualny lub grupowy na równocześnie pracujących pilarkach (ramowych, tzw. trakach, taśmowych lub tarczowych. Tarcica może być wykonana z dowolnego rodzaju drewna. Rodzaje tarcicy wyróżnia się ze względu na stopień obróbki drewna oraz wymiary jej gotowych elementów.

Rodzaje tarcicy ze względu na stopień obróbki

  • tarcica nieobrzynana

Posiada dwie obrobione powierzchnie równoległe, a krawędzie boczne pozostają bez obróbki (obłe). Otrzymuje się ją poprzez jednokrotne przytarcie na trakach.

  • tarcica obrzynana

Tarcica, która ma obrobione cztery płaszczyzny i krawędzie czoła.

Podział tarcicy ze względu na wymiary uzyskanych elementów

  • deski – to elementy tarcicy o grubości 19-45 i szerokości 75-250 milimetrów,
  • bale – elementy o grubości od 50 do 100 i szerokości 100-250 milimetrów,
  • listwy – elementy, które posiadają przekrój poprzeczny od 29 do 70 milimetrów,
  • łaty – elementy o przekroju poprzecznym, które nie mogą liczyć więcej niż 75 na 140 milimetrów,
  • krawędziaki – elementy o przekroju od 100 na 100 do 175 na 175 milimetrów,
  • belki – elementy o przekroju od 200/200 do 275/275 milimetrów.

Podział tarcicy ze względu na gatunek drzewa

  • tarcica dębowa,
  • tarcica brzozowa,
  • tarcica bukowa,
  • tarcica świerkowa,
  • tarcica sosnowa.

Tarcica – zastosowanie

Tarcica to główny surowiec branży drzewnej, wykorzystuje się ją do produkcji podłóg paneli, mebli czy elementów dekoracyjnych. Eksperci z PAKO-BUD twierdzą, że tarcia znajduje zastosowanie w stolarce okiennej, budownictwie i ciesielstwie, a także przemyśle papierniczym. To właśnie z tarcicy wykonuje się więźbę dachową. Tarcica, w zależności od wykorzystania materiału, powinna mieć odpowiednie parametry techniczne. Tarcica liściasta nadaje się przede wszystkim na różne prace stolarskie, meblarskie oraz do tworzenia posadzek. Tarcica iglasta stosowana jest natomiast do konstrukcji dachowych, produkcji okien, drzwi, ale również desek i podłóg.

Jak przechowywać tarcicę?

Odpowiednie przechowywanie tarcicy jest bardzo ważną kwestią. Drewno niewłaściwie składowane może ulec uszkodzeniu i odkształceniom, a w efekcie nie nadawać się do dalszego użytku i wykorzystania. Tarcicę należy przechowywać na sztaplach, czyli deskach o grubości dwudziestu pięciu milimetrów na wolnym powietrzu lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniu. Sztapel powinno się budować na słupach podporowych czy betonowych, aby zapobiec przed przemakaniem drewna. Tylko w sztaplach panują korzystne warunki do suszenia i konserwacji tarcicy.

Tarcica przechowywana w magazynach zamkniętych

Tarcicę suchą należy przechowywać w magazynach zamkniętych w odpowiednich warunkach. Drewno powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Tylko odpowiednie przechowywanie tarcicy gwarantuje utrzymanie jej w wysokiej jakości technicznej i otrzymywanie najlepszych wyrobów drewnianych.

Tarcica, w zależności od rodzaju drewna, umożliwia wykonanie wielu elementów konstrukcyjnych czy też wykończeniowych. Aby materiał ten był jak najlepszej jakości, szczególną uwagę należy zwracać na jego przechowywanie.