Styl skandynawski we wnętrzach – jak go stworzyć?

Obecnie na topie jest tzw. styl skandynawski, czyli taki, który jest charakterystyczny dla Skandynawii. Przestronne, jasne i minimalistyczne wnętrza to z pewnością propozycja dla osób, które cenią sobie najnowsze trendy. Aby stworzyć styl skandynawski we własnym domu nie potrzebujesz wydawać fortuny. Zobacz co zrobić, aby w Twoim domu czy mieszkaniu zagościła prawdziwa skandynawska dusza!

Styl skandynawski – cechy charakterystyczne

Styl skandynawski to przede wszystkim umiar i minimalizm. W takich wnętrzach niedopuszczalne jest tzw. “zagracanie”. Konieczne więc będzie pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów i bibelotów, które zaśmiecają nam mieszkanie. Każdy element musi być użyteczny i czemuś służyć. Oczywiście nie oznacza to, że styl ten pozbawiony jest ozdobników i ciekawych dodatków. We wnętrzach skandynawskich znajdziemy dużą ilość poduszek, kocy czy pled. Ważny jest jednak fakt, że barwy muszą być utrzymane w jasnej tonacji. Wszystko ma tworzyć spójny i harmonijny wizerunek. Skandynawia to kraje zimne, jednak wbrew pozorom styl ten nie jest chłodny i odpychający. Ważnym elementem jest ciepłe oświetlenie, a także świece. W centralnym punkcie takiego domu, zazwyczaj powinien znajdować się kominek – ogień dodatkowo sprawi, że wnętrze stanie się przytulne.

Meble w stylu skandynawskim

Podczas urządzania wnętrza w stylu skandynawskim również obowiązuje zasada minimalizmu. Ważne jest, aby meble były jak najbardziej proste, a nawet surowe. Ostatnio wielką popularnością cieszą się meble z palet, które zachowują minimalistyczny charakter. Meble w stylu skandynawskim do sypialni czy salonu to przede wszystkim łóżka, kanapy i stoliki wykonane z palet, które możesz zamówić w sklepie PakoBud. Takie rozwiązanie ma przynajmniej dwie korzyści – po pierwsze jest tanie, bowiem palety nie są wcale drogie, a po drugie łatwo wykonać takie meble samodzielnie. Do stelażu łóżka wystarczy dokupić dobry materac i przyjemną w dotyku pościel, a sypialnia nabiera całkiem nowego wyglądu. Podobnie w przypadku kanap – poduchy i pledy dodadzą klasy. Stolik kawowy warto przykryć wyciętym na wymiar szkłem – efekt jest doprawdy zachwycający!

Meble z palet – jak je wykonać?

Wykonanie mebli z palet jest niezwykle proste. Na początku muszą one jednak dobrze wyschnąć (nie mogą być wilgotne). Następnie palety należy wyszlifować. Będą nam do tego potrzebne szlifierka i papier ścierny. Ten etap jest ważny z dwóch powodów: po pierwsze pod kątem barwienia drewna, a po drugie pod kątem użytkowym – wyszlifowane drewno nie będzie zadzierało nam ubrań, ani pozostawiało drzazg w naszej skórze. Kolejnym etapem jest wyczyszczenie drewna z wszelkich opiłków, które zostały po szlifowaniu. Ważne, żeby zrobić to suchą ściereczką i pod żadnym pozorem nie moczyć już drewna. Następnie przystępujemy do malowania – pamiętajmy, że gama kolorów obowiązujących dla stylu skandynawskiego to biel, beże, błękity czy jasne szarości. Ostatnim etapem jest skręcanie. Będą nam potrzebne wkręty do drewna i wkrętarka. Wystarczy ułożyć palety w dowolny kształt mebla i gotowe!
Palety możesz zamówić na: https://pakobud.com.pl/