Styl rustykalny – przytulny i swojski klimat w twoim domu

Jeśli nie jesteś miłośnikiem prostoty i minimalizmu, nudzi cię styl skandynawski, a we wnętrzach japońskich czujesz się, jak w pustym pokoju, to styl rustykalny jest właśnie dla ciebie. Urządzanie domu to zawsze wyzwanie. Pomysłów i propozycji jest zwykle aż nadto i ciężko się na którąkolwiek zdecydować. Mnogość proponowanych przez designerów stylów może przytłoczyć. Boho, retro, minimalizm… każdy z nich ma swój urok. Jednak, jeśli chcemy czuć się w domu przytulnie i swojsko, to najlepszym wyborem będzie styl rustykalny. Dowiedz się zatem więcej, jak urządzić swój dom w takim stylu!

Styl rustykalny – atmosfera rodzinnego domu

Taki rodzaj stylu powinien kojarzyć nam się przede wszystkim z wiejskim dworkiem. ale nie tylko. Mnogość elementów podstawowych, jak również dekoracji i elementów wystroju sprawia, że mamy wrażenie wszechobecnego folkloru. Zamysł jest taki, że dom ma sprawiać wrażenie tętniącego życiem i miłością. Podstawowym surowcem wykorzystywanym do wykończenia takiego wnętrza jest drewno. Podłogi drewniane są podstawą, niekiedy kładzie się również boazerię z drewna, ale nie jest to warunkiem koniecznym. Natomiast meble koniecznie muszą być wykonane z drewna naturalnego. Co więcej, bardzo często “postarza się” takie meble, aby sprawiały wrażenie wiekowych. W konsekwencji dopuszcza się więc delikatne zdobienia, np. szafek kuchennych – mogą to być drobne kwiaty czy złote wzorki. Generalnie meble powinny wyglądać tak, jakby były wykonane na wsi, pracą ludzkich rąk, a więc z jednej strony proste, a z drugiej przyozdobione dostępnymi środkami.

Dom w stylu rustykalnym od podstaw

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to już wtedy warto zadbać o dopasowanie stylu. Planując rustykalny wystrój, warto zbudować dom tak, aby również pasował do takiego wnętrza. Jest to tzw. tradycyjny sposób budowy, który polega na widocznym umiejscowieniu, belek  słupów drewnianych, które same w sobie będą stanowić dekoracje. Drewniane domy w ogóle nadają się do wykończenia w stylu rustykalnym – gwarantuje to całkowitą spójność wnętrz. Egzamin zdadzą również antresole i kuchnie otwarte na jadalnię, połączoną z salonem. Szeroki wybór drewna znajdziecie w sklepie internetowym PakoBud.

Elementy wystroju stylu rustykalnego

Dodatki i elementy dekoracyjne stanowią w tym przypadku bardzo ważny etap. Nadaje się wszystko to, co kojarzy nam się z wsią. Dobrze sprawdzą się wiklinowe kosze, stare zegary, malarstwo rodzajowe czy stare lampy naftowe. Bardzo ważna jest również roślinność – kwiaty powinny znajdować się w donicach wykonanych z ceramiki albo drewna. Przytulnego charakteru nadadzą także ręcznie tkane narzuty czy koce, ozdobione w folklorystyczne wzory czy kwiaty. Ważne są takie elementy jak firanki, zasłonki, obrusy i obrusiki – mogą być ręcznie tkane na szydełku albo lniane, wyszywane w kwiaty czy drobne wzory. Dobrym pomysłem będą również kolorowe chodniki lub skóry zwierząt, umiejscowione na drewnianych podłogach, które są przecież podstawowym elementem tego stylu.

Aby zamówić drewno, potrzebne do wykonania mebli i ozdób, odwiedź: www.pakobud.com.pl