skrzynie drewniane pełne Pako-Bud

Skrzynie drewniane vs skrzynie plastikowe

Zastanawiasz się, co lepiej sprawdzi się w Twojej firmie: skrzynie drewniane czy skrzynie plastikowe? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Jakie są najważniejsze atuty skrzyń drewnianych, a jakie plastikowych? Czym kierować się podczas wyboru rodzaju skrzyni? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Skrzynie drewniane – niezawodne i tanie

Skrzynia drewniana duża przyda się do przechowywania towarów, ale także posłuży jako opakowanie transportowe. Ta uniwersalność jej zastosowania wynika z szeregu zalet, jakie posiadają skrzynie z drewna. Do najważniejszych z nich należą:

  • wytrzymałość i trwałość,
  • zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem,
  • możliwość przechowywania towarów o dużej wadze, bez ryzyka zniszczenia skrzyni,
  • funkcjonalność i pojemność,
  • różnorodność pod względem dostępnych wymiarów,
  • estetyczny wygląd.

Warto dodać, że skrzynie z drewna są również ekologiczne. Materiał wykorzystany do ich produkcji można bowiem poddać recyklingowi.  Uniwersalność drewna sprawia również, że taką skrzynię łatwo jest naprawić – zniszczone deski wystarczy zastąpić nowymi. Pamiętaj również, że produkcja, jak i utylizacja takich skrzyń jest bardziej zgodna z naturą. Ważnym argumentem jest również cenaskrzynie drewniane są tańsze od tych, wykonanych z plastiku.

Skrzynie z drewna zapewniają także lepszą przenikalność powietrza i nie nagrzewają się tak łatwo, jak skrzynie plastikowe, dzięki czemu lepiej sprawdzą się podczas przechowywania i transportu żywności. Niejeden producent oferuje skrzynie drewniane wykonywane na zamówienie. Dzięki temu możesz z łatwością dostosować wymiary skrzyni do swoich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje skrzyń drewnianych

Na rynku możesz spotkać dwa typy skrzyń drewnianych, takie jak:

  • skrzynie drewniane pełne,
  • skrzynie drewniane ażurowe, gdzie między deskami znajdują się otwarte przestrzenie.

Te pierwsze bardzo dobrze zabezpieczają towary przed działaniem czynników zewnętrznych, a w tym warunków atmosferycznych. Z drugiej jednak strony są one cięższe niż skrzynie ażurowe, stąd też te drugie są częściej wybierane podczas transportu towarów. Skrzynie drewniane mogą być wyprodukowane nie tylko z desek. Na rynku możesz znaleźć skrzynie ze sklejki, skrzynie z płyty pilśniowej, czy skrzynie z płyt OSB.

Skrzynie plastikowe – lekkie i łatwe w utrzymaniu

Podstawową zaletą, jaką posiada skrzynia plastikowa, jest niska waga. Skrzynie z tworzyw sztucznych są nawet o 30% lżejsze od tych, wykonanych z drewna. Łatwiej jest je również utrzymać w czystości i nie wymagają szczególnej konserwacji.  Takich skrzyń nie musisz impregnować czy lakierować, a ponadto możesz je czyścić za pomocą silnych środków chemicznych. Niestraszna im również wilgoć, stąd też mogą one być wykorzystywane podczas transportu w różnych warunkach atmosferycznych. Nic się także z nimi nie stanie, jeśli zostaną one umieszczone bezpośrednio na wilgotnej posadzce magazynu. A wady? Po pierwsze są one droższe niż skrzynie wykonane z drewna. Nie zawsze nadają się również do przechowywania ciężkich towarów czy żywności. Skrzynie z plastiku zdecydowanie trudniej jest też naprawić. Stąd też, jeśli dojdzie do uszkodzenia takiej skrzyni, najpewniej trzeba będzie ją zastąpić nową.

Skrzynie drewniane czy skrzynie plastikowe – co lepiej wybrać?

Zarówno skrzynie drewniane, jak i te wykonane z plastiku posiadają swoje słabe i mocne strony. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, do czego będziesz wykorzystywał skrzynie. W transporcie materiałów lekkich dobrze sprawdzi się skrzynia z plastiku, która nie zwiększy znacząco wagi jednostki ładunkowej. Jeśli jednak chcesz przewozić lub przechowywać żywność lub ciężkie towary, lepszym wyborem będzie skrzynia wykonana z drewna. Jeśli jesteś przekonany do zalet drewnianych skrzyń i chcesz je wykorzystać w swojej firmie, zapoznaj się z ofertą PAKO-BUD. Wykonamy dla ciebie skrzynie drewniane na wymiar o wysokiej jakości i trwałości.