skrzynie drewniane Pako-Bud

Skrzynie drewniane – idealne opakowania transportowe na drogę morską i nie tylko

Drewno było używane od stuleci do wytwarzania niemal wszystkiego, od mebli po statki, również do produkcji przemysłowych skrzyń drewnianych, rodzaju opakowań transportowych. Podczas gdy drobne skrzynie drewniane były używane do celów dekoracyjnych lub do przechowywania cennych przedmiotów, skrzynie transportowe z drewna były używane do gromadzenia, przechowywania, ochrony i wysyłki towarów konsumpcyjnych.

Historia skrzyń drewnianych

Wykorzystanie skrzyń z drewna w przemyśle okrętowym zaczęło się w Europie ok. XVIII wieku. W tym czasie drewno stało się głównym materiałem, z którego tworzyło się wiadra, beczki, skrzynki, budynki, maszyny, młyny, meble, wozy, statki, a nawet… buty. Również przemysł spedycyjny skorzystał z tej “mody” i wykorzystał niewiarygodną grubość i wytrzymałość drewna do tworzenia opakowań transportowych.

Cechy drewna jako materiału opakowań transportowych

Drewno potrafi przetrwać trudne i słonawe warunki pogodowe typowe dla transportu zagranicznego drogą wodną. Drewno opiera się negatywnym skutkom opadów i dramatycznym zmianom klimatycznym, ekstremalnym upałom i wilgoci, intensywnemu wiatrowi, śniegowi i lodowi. Drewno stawia czoła tym wyzwaniom, a w dodatku jest łatwe w obróbce.

Skrzynie drewniane a stalowe kontenery w transporcie morskim

Podczas gdy dzisiejszy przemysł okrętowy jest oczywiście bardziej zaawansowany niż przed wiekami, skrzynie drewniane nadal są jednym z najpopularniejszych na świecie opakowań transportowych. Niektórzy twierdzą, że skrzynie drewniane mają więcej zalet niż dzisiejsze stalowe kontenery transportowe. Oczywiście, stal jest wyjątkowo mocna, ale jest również doskonałym przewodnikiem ciepła. W świecie żeglugi jest to duża wada. Gdy wilgotne powietrze się skrapla, stal może zacząć rdzewieć i ulegać zniszczeniu.

Opakowania drewniane – zalety

  • Skrzynie drewniane sprawdzają się również w zwykłej branży wysyłkowej. Są łatwiejsze do dostosowania, układania i przenoszenia, podczas gdy metal jest o wiele cięższy. Drewniane skrzynie to idealne rozwiązanie dla większości przesyłek, które wymagają trwałego i taniego opakowania.
  • Skrzynie paletowe są idealne do transportu i przechowywania. Zapewnia doskonałą ochronę i możliwość układania w stosy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem.
  • Skrzyniopalety wykonane z drewna są również łatwe do naprawy, co również przekłada się na oszczędność pieniędzy.
  • Oprócz tego drewno oferuje korzyści związane z recyklingiem. Skrzynie mogą być konstruowane z materiałów pochodzących z recyklingu, a gdy taka skrzynia nie jest już potrzebna, można ją ponownie wykorzystać, np. do produkcji papieru i ściółki.
  • Drewno jest mocne, wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne, ponieważ ogranicza ryzyko ześlizgnięcia się, dzięki wyższemu poziomowi tarcia w porównaniu do tworzyw sztucznych.

Dowiedz się więcej o opakowaniach transportowych, skrzyniach ze sklejki czy skrzyniach z płyty pilśniowej na stronie Pakobud!