Produkcja drewnianych opakowań zgodna ze standardami – jak wybrać odpowiednie opakowanie?
Wykorzystanie opakowań drewnianych do transportowania oraz magazynowania towarów jest doskonałym sposobem na ich zabezpieczenie przed ewentualnymi urazami mechanicznymi czy oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Wśród opakowań wykonanych z drewna znajdziemy między innymi palety oraz skrzynie produkowane zgodnie z wymaganymi standardami, które zabezpieczają drewno oraz pozwalają na bezpieczny transport takich opakowań do innych państw. Poniżej przedstawiamy, jak powinna wyglądać produkcja opakowań i dlaczego odpowiednie opakowanie z drewna powinno spełniać wymagane standardy.
Opakowania drewniane – sposób produkcji
Opakowania drewniane wykonywane są z różnego rodzaju drzew. Aby zapewnić najwyższą jakość wyprodukowanego opakowania, drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone czy zaimpregnowane. Jest to szczególnie ważne, przede wszystkim dlatego, aby nie straciło ono swojej wytrzymałości oraz nie zostało uszkodzone przez pleśń czy szkodniki. Dodatkowo, standardy odpowiedniej produkcji opakowań pozwalają również na ich transportowanie do innych państw na świecie.
Standardy produkcji drewnianych opakowań
Sposób produkcji opakowań drewnianych polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej jakości drewna poprzez jego wysuszenie oraz pokrycie odpowiednimi impregnatami, które mają zapobiec różnego rodzaju uszkodzeniom drewna. Takie środki pozwalają na zachowanie przez drewno odpowiedniej struktury i chronią je przed negatywnym działaniem szkodników.
Fumigacja i standardy fitosanitarne produkcji opakowań drewnianych
Powszechnie stosowanym procesem obróbki zapewniającym likwidację wszystkich potencjalnie szkodliwych organizmów jest fumigacja. Fumigacja określona jest przez standard ISPM 15 (IPPC), inaczej znany jako IPPC.
Wybierając opakowania do transportu zagranicznego, szczególnie poza kraje Unii Europejskiej warto zwracać uwagę, czy posiadają one oznakowanie spełnienia tego standardu. Bez niego nie będzie możliwe przewiezienie naszych towarów na terytorium innego państwa, które ich wymaga. Opakowanie, które nie spełniają standardu IPPC, są wówczas zwracane do kraju nadawcy wraz z towarem. Poprawność produkcji drewna potwierdza Krajowy Rejestr Firm Spełniających Warunki Produkcji Wyrobów z drewna w aspekcie wymagań fitosanitarnych, zwłaszcza według standardu FAO/IPPC/ISPM 15/2002. Opakowania transportowe wykonywane z drewna w naszej firmie posiadają taki certyfikat fitosanitarny IPPC – 15 (PL 10-122), który nadawany jest przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu.
Europalety – produkcja wystandaryzowanych palet
Palety z drewna jako opakowania przeznaczone do transportu międzynarodowego mogą być także produkowane w wystandaryzowanych rozmiarach, tak aby były one zgodne z normą UNE-EN 13698-1, według której paleta winna mieć uniwersalne wymiary 1200 x 800 mm oraz wagę ok. 25 kg i nośność, w zależności od sposobu rozłożenia ładunku, od 1000 do 1500 kg. Europalety pozwalają na ujednolicenie transportu na całym świecie, dzięki czemu jest on znacznie wygodniejszy i szybszy. Europalety rozpoznać można po tym, że na swojej powierzchni mają specjalne nadrukowany znaczek EPAL.
Produkcja opakowań w naszej firmie spełnia najwyższe wymagania jakościowe, co potwierdzają certyfikaty oraz grono zadowolonych Klientów. Sprawdź opakowania transportowe w Pako-Bud zgodne ze standardami międzynarodowymi!