Popularne wyroby drewniane

Drewno stanowi obecnie jeden z najczęściej poszukiwanych i najbardziej pożądanych przemysłowych surowców. O jego wysokiej pozycji w przemyśle świadczą posiadane fizyczne oraz mechaniczne właściwości. Zalicza się tu przede wszystkim lekkość, trwałość, wysoką wytrzymałość, niewielką cieplną rozszerzalność i sprężystość. Ponadto wskazuje się też na gęstość, barwę, budowę słojów, zapach i hydroskopijność, twardość oraz ścieralność. Z uwagi na wymienione cechy, a także podziały na miękkie i twarde, liściaste oraz iglaste odmiany, najbardziej pożądanymi gatunkami drzew w przemyśle są dąb, lipa, kasztan, świerk, sosna, topola, buk bądź jesion. Zatem gatunki charakteryzujące się sporą twardością, używane są do produkcji elementów dekoracyjnych, wytrzymałych konstrukcji, mebli, narzędzi itp. Tymczasem miękkie służą głównie do wytwarzania papieru, lżejszych mebli, zróżnicowanych elementów konstrukcyjnych budynków.

Przegląd wyrobów, produktów wykonywanych z drewna

Obok najczęściej wybieranych i oferowanych drewnianych wyrobów, takich jak np. więźby dachowe, belki, łaty, krawędziaki, deski podłogowe, obiciowe, szalunkowe czy boazerie, wśród przemysłowych produktów cieszących się największym uznaniem i popularnością znajdują się m.in. skrzyniopalety, palety drewniane, opakowania z drewna, albo też skrzynie drewniane. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim w sklepach, zakładach przemysłowych oraz magazynach do układania, przechowywania zróżnicowanych towarów. Odznaczają się one dużą wytrzymałością i lekkością, dzięki czemu bez trudu mogą być przenoszone bez narażania zamieszczonych w nich artykułów na uszkodzenia. W obrębie skrzyniopalet i palet drewnianych wyróżnia się również palety drewniane lite, ażurowe bądź pokryte płytą dwu- oraz czterowjazdową. Kolejne z nich – opakowania i skrzynie wykonane z drewna służą zarówno do umieszczania w nich różnorodnych przedmiotów, produktów, jak i ich przenoszenia oraz przewożenia. Co ważne, wielkość dostosowywana jest do wymagań klientów. Dodatkowe udogodnienie stanowią funkcjonalne pojemniki. Dzięki nim możliwe staje się wkładanie do jednej skrzyni czy opakowania z drewna odmiennych rzeczy. Poza drewnianymi w ich skład wchodzą także te wykonane z tektury konwencjonalnej (3 i 5-cio warstwowej), ciężkiej (tzn. od 5-cio do nawet 7 warstwowej) lub łączące w sobie elementy z drewna i tektury.

W odniesieniu do prezentowanej tematyki, na szczególną uwagę zasługuje też drewno konstrukcyjne (https://pakobud.com.pl/drewno-konstrukcyjne). Wykonuje się z niego całą konstrukcję bądź poszczególne elementy konstrukcyjne różnorodnych budynków. Zatem jest podstawą konstrukcji ścian (w budownictwie szkieletowym), konstrukcji stropów, belek stropowych, belek tworzonych do prac konstrukcyjnych, suchej zabudowy oraz legarów pod deski podłogowe.

Dbałość i pielęgnacja drewna przede wszystkim!

Niezależnie od rodzaju drewnianych produktów, powinno się pamiętać o tym, że w celu podkreślenia i utrwalenia ich atrybutów, warto odpowiednio dbać o drewno. Może być ono bowiem narażone na oddziaływanie następujących czynników – abiotycznych, czyli wilgoci oraz zmieniających się temperatur powietrza; biotycznych, a więc owadów, grzybów, pleśni itp. W związku z tym należy je przechowywać w przystosowanych do tego miejscach – suchych i ciepłych. Poza tym pokrywać specjalnymi, profesjonalnymi impregnatami zabezpieczającymi przed nadmiarem wilgoci, pękaniem lub atakiem insektów (np. korników).