ekologiczne zabawki dla dzieci Pakobud

Pomysły na ekologiczne zabawki z drewna na Dzień Dziecka

Coraz częściej wybierając zabawki dla naszych pociech sięgamy po te, wykonane z naturalnych materiałów. W ten sposób dbamy nie tylko o jakość zabawy dzieci, ale również otaczające nas środowisko. Ekologiczne zabawki są bowiem tworzone z myślą o odpowiedzialnej i świadomej produkcji, która zakłada wykorzystywania naturalnych, nieszkodliwych rozwiązań na każdym etapie produkcji. W ten sposób powstają zabawki które nie zawierają w sobie toksycznych substancji i wykonane z naturalnych materiałów, dbają o dobrostan naszych dzieci. Oczywiście najczęściej i najchętniej sięgamy po ekologiczne zabawki wykonane z drewna – są one nie tylko estetyczne ale również wspaniale pobudzają do kreatywnej zabawy. Poniżej podrzucamy pomysły na ekologiczne zabawki z drewna na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka.

Spis treści 

  1. Drewniane zabawki – wytrwali towarzysze każdego dziecka
  2. Kreatywne myślenie i otwarta wyobraźnia
  3. Drewniane zabawki –  propozycje

Drewniane zabawki – wytrwali towarzysze każdego dziecka 

Drewniane zabawki bardzo często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Zawdzięczają to swojej wytrzymałości i odporności na wszelkie uszkodzenia, o które w aktywnej zabawnie nie jest trudno. Wybór drewnianych zabawek jest gwarancją tego, że dzieci będą mogły spędzić z nimi wiele kreatywnych chwil, bez względu na nawet najbardziej szalone pomysły. Wybierając drewniane, ekologiczne zabawki dla dzieci powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę to, czy posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, potwierdzające ich standard i wykonanie. Dzięki nim upewnijmy się na przykład co do tego, czy farba pokrywająca wybrane przez nas zabawki nie zawiera toksycznych substancji i wykonana jest jedynie ze składników pochodzenia naturalnego. Ważne jest to również w kontekście obróbki i pochodzenia drewna – o tym czy dana zabawka jest ekologiczna świadczy bowiem nie tyle sam materiał z jakiego została wykonana, ile to w jakich warunkach się to odbywa. Warto więc sprawdzić z jakiego rodzaju drewna została wykonana dana rzecz i czy producent posiadał zgody i certyfikaty niezbędne przy korzystaniu z tego surowca.

Kreatywne myślenie i otwarta wyobraźnia

Drewniane zabawki, oprócz tego, że są ekologiczne i pomagają nam dbać o środowisko naszych pociech, oraz o naszą planetę, posiadają również niezwykle ważny walor wychowawczo rozwojowy. Pomagają dzieciom rozwijać ich wyobraźnię, umieszczając je w świecie ich własnej wyobraźni. Drewniane zabawki bardzo często są zaprojektowane  w taki sposób aby pozostawić dziecku jak największą przestrzeń do działania i kombinowania, czy wymyślania i tworzenia niezwykłych historii. Dlatego sięgając po ten rodzaj zabawek dla dzieci możemy mieć pewność, że wspieramy ich rozwój w najlepszy możliwy sposób.

Drewniane zabawki –  propozycje 

Jednym z pierwszych motywów jeśli chodzi o ekologiczne drewniane zabawki dla dzieci, są drewniane klocki. Każdy z nas ma pewnie za sobą etap zabawy klockami, projektowania wymyślnych konstrukcji, poszukiwania kształtów i podobieństw między poszczególnymi bryłami. Drewniane klocki są idealny prezentem dla dzieci w każdym wieku, ponieważ w zależności od etapu rozwoju dziecka pozwalają zadbać o inne umiejętności.

Kolejnym pomysłem są na przykład drewniane narzędzia do majsterkowania czy lekarska torba wypełniona medycznymi przyrządami wykonanymi z drewna. Na rynku zabawek możemy obecnie znaleźć wiele różnych wariacji związanymi z konkretnymi zawodami czy czynnościami – drewniana kuchnia czy warsztat narzędziowy będą doskonałym miejscem do spotkań w czasie zabaw, eksplorowania nowych umiejętności czy odkrywania poszczególnych aspektów codziennego życia.

Bardzo trafionym pomysłem na prezent dla dzieci będzie również drewniany domek dla lalek lub figurek. Domek będzie doskonałym miejscem zabaw nie tylko dla dziewczynek, ale również dla chłopców – może stać się przestrzenią do wymyślania niezwykłych historii i opowieści. Pomoże również zbudować umiejętności socjalno-społeczne.

Nie zapominajmy również o drewnianych pociągach i autach – kolejki szynowe układane z drewnianych elementów są doskonałym sposobem rozwijania i kształtowania wyobraźni. Dzięki takim zabawkom nasze dzieci mogą spędzić długie godziny na wyjątkowej zabawie, która zabierze je w świat wyobraźni i nieodkrytych lądów.

Ciekawą propozycją są również drewniane zabawki dla najmłodszych, takie jak na przykład drewniane układanki polegające na uzupełnianiu drewnianymi elementami prostych obrazków. Pozwalają one na stymulację zmysłów wzroku i dotyku oraz na wspieranie rozwoju koordynacji ruchowej. Dodatkowo dzięki takim zabawkom wymagającym uzupełniania kształtów dzieci mogą ćwiczyć swoje umiejętności związane z zauważeniem różnorodności kształtów i wymiarów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!