skrzynia na balkon pakobud

Pomysły na ekologiczne urządzenie balkonu

Balkony w naszych mieszkaniach są często dosyć kłopotliwą przestrzenią. Zdarza się, że z braku pomysłu czy czasu na zagospodarowanie tego miejsca staje się on po prostu składzikiem niepotrzebnych rzeczy. Nie wszyscy wiedzą, że wystarczy zaledwie kilka prostych rozwiązań, które pozwolą nam stworzyć na naszym balkonie przestrzeń odpoczynku i relaksu. Dzięki temu, miejsce, które do tej pory odstraszało nas brakiem pomysłu, może stać się idealną przystanią na spędzanie wiosennych i letnich wieczorów. Jak zatem zadbać o nasz balkon? Warto sięgnąć po proste i efektywne rozwiązania, które będą również ekologiczne i funkcjonalne. W ten sposób nie tylko oszczędzimy zawartość naszego portfela, ale również ekosystem i naszą Planetę. Dlatego poniżej przedstawiamy pomysły na ekologiczne urządzenie balkonu!

Spis treści 

  1. Ekologiczne aranżacje – drewno we wszystkich odsłonach
  2. Eko pomysły na balkon – drugie życie przedmiotów
  3. Ekologiczna aranżacja – trzy razy rośliny

Ekologiczne aranżacje – drewno we wszystkich odsłonach

Bardzo często wykończenie balkonu jest kwestią dobrania odpowiednich dodatków i roślin, ponieważ obecnie coraz więcej deweloperów oddaje mieszkania do użytku z wykończoną przestrzenią balkonową. Zdarza się jednak, że nasze pomysły wymagają małych przeróbek, takich jak na przykład inny rodzaj podłogi. Balkon ma nam służyć jako przestrzeń wypoczynkowa, miejsce relaksu po długim dniu pracy i poranna oaza spokoju w towarzystwie filiżanki kawy. Myśląc więc o aranżacji balkonu, myślimy o takich elementach, które pomogą nam uzyskać przytulny i nastrojowy charakter wnętrza. Materiałem, który na pewno spełni te zadanie jest drewno. Jest to doskonały wybór nie tylko ze względu na swoją długą wytrzymałość i solidność – drewno pozwoli nam uzyskać niezwykle wyjątkowy i ciepły efekt w przestrzeni. Drewno jest również niezwykle ekologicznym materiałem – szczególnie te pozyskiwane według norm nałożonych producentom przez UE, tak jak w naszej firmie PAKO-BUD. Drewniana podłoga na balkonie – czy to w postaci specjalnych płytek czy też drewnianych desek – będzie doskonałym wypełnieniem przestrzeni, szczególnie jeśli zależy nam na stworzeniu eko-minimalistycznego wnętrza.

Drewno jest wyjątkowo przydatnym materiałem w organizowaniu przestrzeni na balkonie. Możemy wykorzystać je jako gotowe przedmioty, dodatki i meble lub wykorzystać jako surowiec do konstruowania elementów aranżacji w zależności od naszych potrzeb. W jaki sposób? Niezwykle pomysłowym i ekologicznym dodatkiem na balkon będzie na przykład drewniana drabinka na rośliny. Jest prosta w konstrukcji i możemy wykonać ją samodzielnie z zakupionych kawałków drewna. Na drabince możemy natomiast umieścić wiszące doniczki ze specjalnymi uchwytami. Warto je również wykorzystać jako podpórkę dla zielonych pnączy, takich jak na przykład bluszcz, który rozzieleni nam balkonową przestrzeń i stworzy uspokajający, zielony nastrój.

Aby stworzyć na balkonie spokojną strefę przyjemności, musimy również zadbać o wygodne meble wypoczynkowe, które nie tylko pomogą nam w stworzeniu klimatu wnętrza, ale będą również idealnym miejscem do odpoczynku i ładowania baterii w samotności lub w gronie przyjaciół. Oczywiście w przypadku wyboru mebli balkonowych również warto zwrócić swoją uwagę na drewno. Meble wykonane z drewna są nie tylko gwarancją solidności i długotrwałości ale posiadają również wyjątkowych charakter i są niezwykle eleganckie w swojej prostocie. Drewniana ława może na przykład posłużyć nam jako stolik lub leżak, drewniane fotele wyłożone wygodnymi poduchami będą natomiast doskonałym miejscem wypoczynku.

Meble i podłoga to nie wszystko – drewno może również znaleźć się na naszym balkonie w formie różnych dodatków i akcesoriów. Warto pomyśleć na przykład o drewnianych lampionach, które możemy powiesić na drabince dla roślin lub na balustradzie. Lampiony mogą również zostać ustawione na podłodze. Drewniane są też donice do kwiatów, podstawki pod świece czy naczynia.

Decydując się na obecność drewna na naszym balkonie pamiętajmy jednak o odpowiednim zakonserwowaniu tego materiału. Jest on niezwykle wytrzymały i solidny, pod warunkiem, że zostanie zabezpieczony, na przykład olejem czy specjalną bejcą. O wybór najlepszych materiałów do konserwacji warto zapytać specjalistów i doradców pracujących w sklepach z takimi preparatami.

Eko pomysły na balkon – drugie życie przedmiotów

Myśląc o ekologicznym wystroju wnętrza na naszym balkonie nie możemy zapomnieć o tym, żeby wykorzystywać do aranżacje przedmioty i materiały, którym możemy dać drugie życie. W przypadku drewna możemy na przykład wykorzystać do konstrukcji mebli euro palety, niewykorzystywane już w transporcie czy halach magazynowych. Słoiki po produktach żywieniowych mogą stać się doskonałymi lampionami na świece, które wieczorami pomogą nam wydobyć niezwykle przytulny charakter balkonu, podobnie jak szklane butelki. Nieużywane prześcieradła czy kołdry mogą stać się natomiast materiałem z którego uszyjemy sobie żagiel do zadaszenia przestrzeni balkonowej. Jeśli nie chcemy wykorzystywać do aranżacji przestrzeni drewna, możemy pomyśleć na przykład o hamakach wykonanych ze starych materiałów.

Co jeszcze możemy zrobić, aby nasza balkonowa przestrzeń była jeszcze bardziej ekologiczna? Dobrym pomysłem będzie na pewno poszukiwanie materiałów do aranżacji wnętrza wśród znajomych i rodziny – może ktoś ma w swojej piwnicy czy garażu zakurzone płytki lub też kawałki drewna z poprzednich remontów? Jeśli tak, na pewno chętnie się nimi podzielą, a my w ten sposób wykorzystamy do tworzenia naszej przestrzeni istniejące już materiały i nie będziemy przyczyniać się do nadprodukcji.

Ekologiczna aranżacja – trzy razy rośliny 

Myśląc o przestrzeni naszego balkonu nie możemy oczywiście zapomnieć o roślinach. Nie tylko dodają wyjątkowego charakteru, ale również przyczyniają się do wspierania owadów zapylających i innych stworzeń, dla których obecność roślin i kwiatów jest niezbędna do funkcjonowania. Wybierając rośliny do naszego balkonowego azylu powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o nasłonecznieniu i temperaturze – według tych dwóch kryteriów uda się nam dobrać odpowiednie rośliny. Możliwe, że warunki atmosferyczne pozwolą nam na przykład na hodowanie na balkonie ziół, warzyw i owoców – na przykład pomidorów czy truskawek, nie będą to oczywiście duże „uprawy”, ale na pewno przyczynią się pozytywnie do urozmaicenia ekosystemu. A pomidor wyhodowany na własnym balkonie będzie miał na pewno niezwykły i niepowtarzalny smak… Aby wybrać odpowiednie rośliny do naszej przestrzeni powinniśmy poprosić o pomoc specjalistów, którzy oprócz fachowej porady w zakresie wyboru, doradzą nam również jak dbać o poszczególne rośliny.

Pomysłów na ekologiczne aranżacje jest mnóstwo – warto wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w naszej przestrzeni, i które rzeczywiście pomogą nam odpowiednio zadbać o przestrzeń. Pamiętajmy, że najważniejsze są przemyślane i świadome decyzje – chociażby te dotyczące wykorzystywanych materiałów czy substancji. Sięgajmy po naturalne i ekologiczne produkty, zarówno do pielęgnacji mebli czy akcesoriów, jak i do pielęgnacji roślin. Wspólnie dajmy szansę naszej planecie.