palety fumigowane Pako-Bud

Palety fumigowane – transport zgodny ze standardami

Aby transportować towar do innych państw, niezwykle ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Przede wszystkim istotne jest, aby nasze produkty dotarły do docelowego miejsca w nienaruszonym stanie, bez żadnych urazów. Innym ważnym aspektem jest także kwestia spełniania standardów przez opakowania, którymi posłużymy się do przewożenia naszych towarów. Większość państw ma swoje wymagania oraz przepisy, których celem jest bezpieczeństwo transportu na ich terytorium. Jednym z zabiegów, który ma zapewnić ochronę opakowań transportowych wykonanych z drewna takich jak skrzynie czy palety, jest fumigacja. Dowiedz się, na czym ona polega oraz czym charakteryzują się palety fumigowane i jakie standardy muszą spełniać palety transportowe na terytorium Unii Europejskiej!

Palety fumigowane do transportu

Aby palety oraz skrzynie mogły służyć nam jako opakowanie transportowe do innych państw, muszą one spełniać pewne standardy. Państwa, aby zabezpieczyć swoje terytorium przed możliwymi zagrożeniami, jakie mogą wiązać się z importem produktów, ustanawiają specjalne reguły dotyczące, chociażby opakowań transportowych. Przykładem opakowań spełniających takie ogólnie ustalone wymogi są między innymi palety fumigowane. Są one wymagane między innymi w transporcie towarów poza granicami Unii Europejskiej oraz między niektórymi krajami członkowskimi.  Palety fumigowane do transportu są specjalnie oznaczone – znajdziemy na nich logo IPPC, które przypomina kłos zboża oraz informacje dotyczące sposobu zabezpieczenia drewna.

Fumigacja – co to takiego?

Fumigacja inaczej znana także jako standard ISPM 15 lub IPPC (dyrektywa Unii Europejskiej Integrated Pollution Prevention and Control, dotycząca zintegrowanej kontroli i przeciwdziałania zanieczyszczeniom) opisuje sposób obróbki opakowań drewnianych oraz drewna. Fumigacja zapewnia zwalczanie różnego rodzaju organizmów, które mogą być szkodliwe oraz  gwarantuje ochronę przed wytwarzaniem się pleśni. Może ona polegać na mechanicznej obróbce drewna, usuwającej pozostałości kory drzewnej (wówczas paleta jest oznaczona literami DB). Oznaczenie MB oznacza z kolei, że w stosunku do opakowania z drewna zastosowano odkażanie poprzez gazowanie bromkiem metylu. Istnieje jeszcze jedna możliwość fumigowania – a mianowicie tzw. heat treatment (stąd na paletach oznakowanie HT) – czyli suszenie drewna w wysokiej temperaturze przez odpowiedni czas. W transporcie, zabiegi fumigacyjne skrzyń i palet są bardzo ważne. Ich zadaniem jest bowiem zagwarantowanie bezpieczeństwa poprzez zatrzymanie rozprzestrzeniania się szkodników pod postacią zarodników czy nasion.

Dzięki wykorzystaniu palet oznakowanych jako fumigacyjne możemy bezpiecznie i w pełni legalnie wywozić nasze towary do innych państw bez obaw o ich wycofanie. Spełnianie standardów fitosanitarnych jest więc niezbędne do legalnego transportu. W Pako-Bud wykonujemy palety IPPC dostosowywane do potrzeb danego towaru, spełniające konieczne standardy.

Inne wymagane standardy

Innymi standardami, jakie muszą spełniać palety w transporcie do innych państw na terenie Unii Europejskiej, są, chociażby specjalne, ujednolicone wymiary. Tzw. europalety mają wymiary, które są określone przez normę europejską UNE-EN 13698-1 (EPAL). Standardowa europaleta posiada wymiary 800x1200x150 mm. W normie tej znajdujemy także zapisy dotyczące wagi palety oraz jej nośności – waga europalety powinna wynosić około 25 kilogramów, natomiast jej nośność powinna mieścić się w przedziale od 1000 do 1500 kilogramów. Standardy wprowadzone przez normę EPAL ułatwiają komfortowy i sprawny transport towarów na terenie różnych krajów Europy, pomagają przyspieszyć i ujednolicić transport produktów na terenie UE.

Dowiedz się więcej na temat palet fumigowanych od specjalistów z Pak-Bud i sprawdź jakie opakowania transportowe sprawdzą się do Twojego rodzaju transportu!