Pakowanie mebli – jak to robić i jakie opakowania transportowe wybrać?
Niezależnie od tego, czy jesteś dystrybutorem mebli działającym na całym świecie, czy sprzedajesz lokalnie swoje meblarskie wyroby, dobre przygotowanie towaru do transportu jest zawsze kluczowe. Musisz wybrać najbardziej odpowiedni typ usługi wysyłkowej oraz rodzaj opakowań transportowych, tak aby zapewnić przesyłce najlepszą możliwą ochronę i zagwarantować klientom, że produkt dotrze do nich w nienaruszonym stanie.
Pakowanie mebli – istotne kwestie
Najlepszy sposób na pakowanie i transport mebli zależy zawsze od rodzaju i rozmiaru przedmiotów, które są wysyłane. Jeśli wysyłasz mniejsze meble, które można rozłożyć, możesz bez problemu zapakować je do opakowania tekturowego i wysłać standardową przesyłką. Jeśli natomiast towar przekracza standardowe wymiary, jest to duży i ciężki mebel, możesz wysłać go na palecie drewnianej, która jest też dobrym sposobem na przechowywanie mebli w magazynie.
Odpowiednie opakowania transportowe na meble
Podczas transportu mebli na całym świecie dobra ochrona jest sprawą najwyższej wagi. Dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do opakowań transportowych i akcesoriów niezbędnych przy pakowaniu.
- Solidne opakowanie kartonowe lub drewniane – musi być wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciężar przedmiotów. Możesz zamówić je hurtowo w tańszej cenie. Starych opakowań używaj tylko wtedy, kiedy są w doskonałym stanie.
- Materiały amortyzujące/ochronne – możesz użyć folii bąbelkowej, styropianu, zmiętego papieru, pianki, ochraniaczy kartonowych itp. Pozwoli to chronić przesyłkę wewnątrz opakowania.
- Torby plastikowe – do przechowywania mniejszych części, np. śrubek.
- Folia stretch i taśma klejąca – do zabezpieczenia opakowań transportowych.
- Paleta drewniana – do przewożenia większych i cięższych mebli.
- Opaski – do mocowania ładunku na palecie.
- Folia piankowa lub tektura falista – w celu ochrony przedmiotów na palecie.
Pakowanie mebli do standardowej wysyłki
O wiele łatwiej wysłać rozłożony mebel, niż w całości. Jeśli więc jest to możliwe, rozłóż go do wysyłki. Należy zwrócić szczególną uwagę na ruchome części, aby uniknąć uszkodzeń. Zabezpiecz wszelkie ostre rogi. Ostre krawędzie możesz ochronić przed zadrapaniem za pomocą folii bąbelkowej, ochraniacza piankowego lub kartonowego. Dobrze jest zabezpieczyć również dno opakowania transportowego. Każdą pojedynczą część mebla należy owinąć folią bąbelkową. W opakowaniu nie powinno być pustych przestrzeni, jeśli takie są, trzeba wypełnić luki. Śruby lub inne małe przedmioty umieść w plastikowej torbie, lub zawiń je w folię bąbelkową. Następnie przyklej je do części mebli, do których należą, aby ich nie zgubić i ułatwić klientowi złożenie mebla. Na końcu dokładnie zabezpiecz całą przesyłkę, owijając ją kilkoma warstwami taśmy samoprzylepnej czy folii stretch.
Jak spakować meble do transportu na palecie drewnianej?
Jeśli wysyłasz towar na palecie drewnianej, pamiętaj, aby na jej powierzchni umieścić kilka arkuszy kartonu, upewnić się, że mebel nie spadnie ani nie zsunie się z palety (użyj opasek zabezpieczających) oraz owinąć całą przesyłkę folią stretch, która ochroni kanty mebla oraz wzmocni całą konstrukcję.
Odpowiednie i sumienne pakowanie mebli zagwarantuje Ci, że Twoje produkty dotrą do klienta w idealnym stanie!