opakowania w logistyce Pako-Bud

Opakowania w logistyce – jakie pełnią funkcje i dlaczego ich wybór powinien być przemyślany?

Opakowania w logistyce pełnią bardzo ważną rolę – chronią towar podczas transportu, ale świadczą także o kulturze firmy, która przesyłkę nadaje. W wielu branżach ważne jest nie tylko solidne przygotowanie towaru do transportu, ale także aspekt wizualny. Ponadto, w logistyce istotny jest także recykling opakowań, a także możliwość dostosowania do wymiarów towaru. Dlatego wybierając odpowiednie opakowania w logistyce, należy kierować się przede wszystkim ich późniejszym przeznaczeniem, a także rodzajem naszej działalności. Zobacz, jaka jest rola opakowań w logistyce i na co warto zwracać uwagę!

Czym się kierować wybierając opakowania?

Główna rola opakowań w logistyce to ochrona towarów podczas transportu. Logistyka obejmuje cały proces dotyczący sprawnego przekazywania materiałów pomiędzy jednostkami, dlatego opakowanie powinno zabezpieczać materiały zarówno podczas przewożenia, jak i w trakcie załadunku, rozładunku oraz magazynowania. Wybierając opakowania dla naszej firmy lub do użytku sporadycznego, musimy mieć na uwadze m.in.:

 • do jakiego celu ma służyć opakowanie (przewożenie, magazynowanie, segregacja);
 • jakie towary będziemy przewozić (rodzaj, waga, wymiary);
 • w jaki sposób będziemy transportować materiały (transport kurierski, własny, lądowy, morski itd.);
 • w jakich warunkach będzie odbywał się transport;
 • gdzie towary będą magazynowane (otwarte hale, budynek, temperatura, wilgotność, widoczność dla klientów, np. na półkach sklepowych);
 • jak długo mają nam służyć opakowania (jednorazowe, wielokrotnego użytku);
 • w jaki sposób usuniemy zużyte opakowania (możliwość recyklingu).

Opakowania w logistyce – jakie pełnią funkcje?

Wyboru dokonujemy w zależności od indywidualnych potrzeb, mając na uwadze podstawowe funkcje, jakie pełnią opakowania w logistyce. W zależności od planowanego przeznaczenia opakowania mogą pełnić funkcje takie jak:

 • Funkcja ochronna opakowań w logistyce – podstawowa, ponieważ to od odpowiedniego przygotowania towaru do transportu zależy jego dostarczenie w wybrane miejsce bez uszkodzeń. W tym przypadku należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj towaru i formę transportu. Materiały lekkie, ale delikatne wymagają dostosowanego wielkościowo opakowania, co zabezpieczy przed przesuwaniem się materiałów w trakcie przewożenia. Z kolei materiały o dużych rozmiarach powinny być przewożone w odpowiednio solidnym opakowaniu, np. na paletach, bądź w skrzyniach.
 • Funkcja transportowa – poza istotną ochroną opakowanie powinno również ułatwiać transport. Towary wielkogabarytowe i ciężkie wymagają solidnego opakowania, które m.in. umożliwi załadunek i rozładunek wózkiem widłowym. Z kolei towary drobiazgowe, transportowane firmami kurierskimi mogą okazać się lepsze, jeśli będą lekkie i poręczne, co pozwala na ograniczenie kosztów transportu. Opakowania transportowe w logistyce powinny więc być dostosowane do rodzaju towaru i sposobu transportu, tak by ułatwiać ręczny lub mechaniczny przeładunek.
 • Funkcja informacyjna – opakowanie podczas transportu wymaga odpowiedniego oznaczenia. Znaki na opakowaniach powinny dokładnie informować o adresie miejsca docelowego, jak również o rodzaju materiałów, zwłaszcza jeśli transportujemy tworzywa delikatne, podatne m.in. na stłuczenie.
 • Funkcja manipulacyjna – możliwość dostosowania wymiarów opakowania do własnych potrzeb może ułatwić ich późniejsze magazynowanie, jednak opakowania w logistyce powinny być znormalizowane do ogólnie przyjętych norm. Opakowania uniwersalne, o standardowych wymiarach ułatwiają przewożenie materiałów na każdym etapie planowania logistycznego.
 • Funkcja recyklingowa – opakowania w logistyce nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska. Możliwość wielokrotnego użytku oraz biodegradowalność są ważne zarówno z punktu widzenia ekologii, jak również pod względem obniżenia kosztów transportu.

Opakowania do transportu wykorzystywane w logistyce, które spełniają wszelkie normy jakości, znajdziesz na naszej stronie. Oferujemy zarówno opakowania tekturowe i drewniane w standardowych wymiarach, jak i produkty przygotowywane według indywidualnych potrzeb!