Opakowania transportowe – rodzaje i zastosowanie

Opakowania transportowe służą przede wszystkim do wygodnego i bezpiecznego przewożenia różnych produktów. Często umożliwiają nie tylko ich transport, ale także magazynowanie. Poznajmy najpopularniejsze rodzaje opakowań transportowych.

Funkcje opakowań transportowych:

  • ochrona towaru przed uszkodzeniami podczas transportu, przeładunku i składowania,
  • zabezpieczenie produktów przed czynnikami atmosferycznymi i klimatycznymi,
  • zapewnienie odpowiednich warunków składowania towarów,
  • powinny być dostosowane do rodzaju przechowywanych w nich produktów,
  • w przypadku artykułów spożywczych muszą zapewniać odpowiedni przepływ powietrza.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając opakowania transportowe?

  • wielkość opakowań

Każde opakowanie transportowe musi być przede wszystkim odpowiednio dostosowane do przewożonych produktów pod względem wielkości (pojemności).

  • konstrukcja opakowań

Musi zapewnić produktom ochronę, ma także wpływ na właściwe magazynowanie. Niektóre opakowania mogą być układane warstwami (wówczas musi pojawić się informacja o ich dozwolonej liczbie).

  • materiał, z jakiego są wykonane

Tworzywo opakowania transportowego to kolejna ważna kwestia. Mamy do wyboru opakowania drewniane, tekturowe, papierowe, metalowe, szklane, z tworzyw sztucznych i mieszane. Dzieli się je na opakowania jednorazowe i wielokrotnego użytku. Najpopularniejsze są oczywiście skrzynie drewniane, które posiadamy w swojej ofercie. Służą do transportu i przechowywania zarówno produktów spożywczych, jak i artykułów przemysłowych. Są bardzo odporne na uszkodzenia i umożliwiają tworzenie z nich dużych elementów konstrukcyjnych. Idealnie sprawdzają się w przewozie ciężkich towarów. Często stosowane są również skrzynie z płyty pilśniowej, które są szczelne, wytrzymałe i, co ważne, lekkie. Podobnie jak skrzynie drewniane mają bardzo estetyczny wygląd, więc mogą być wykorzystywane także do celów reklamowych. Najbardziej popularne są opakowania tekturowe, które stosuje się zarówno do produktów spożywczych i przemysłowych. Pudełka kartonowe mają wiele form konstrukcyjnych, dzięki czemu są doskonałe do przewożenia różnych artykułów. Jeśli chodzi o wytrzymałość tego rodzaju opakowań, to wszystko uzależnione jest od rodzaju użytej tektury (np. falista trzywarstwowa lub pięciowarstwowa). W transporcie wykorzystuje się także opakowania wyprodukowane z tworzyw sztucznych.

Opakowania transportowe a troska o środowisko naturalne

Opakowania transportowe muszą spełniać wszystkie wymogi dotyczące ochrony środowiska, które zostały określone przez Parlament Europejski. Najlepiej jeśli materiał, z jakiego są wykonane opakowania transportowe ulega recyklingowi (ponownemu przetworzeniu). Cel tych działań jest oczywisty, chodzi przede wszystkim o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez zużyte opakowania.

Pamiętajmy, że to od warunków transportowych zależy stan produktów, które później trafiają do klientów. Ważne, aby podczas przewozu były one odpowiednio zabezpieczone. Te wymogi spełnią jedynie profesjonalnie wykonane opakowania transportowe.

Więcej informacji dotyczących  różnego rodzaju opakowań transportowych znajdziecie pod adresem: https://pakobud.com.pl/opakowania-transportowe/