ekologiczny transport towarów pakobud

Opakowania transportowe przyjazne środowisku – ekologiczne rozwiązania w transporcie towaru

Obecną sytuację na świecie można już śmiało określić mianem kryzysu ekologicznego. Ludzie produkują całą masę odpadów i zanieczyszczeń, na oceanach tworzą się już całe wyspy ze śmieci. Jednym z tworzyw, które najbardziej zagraża naszej planecie, jest plastik. Jest to tworzywo syntetyczne, które rozkłada się nawet kilkaset lat. Dlatego właśnie przedsiębiorcy podczas transportu towarów powinni wybrać ekologiczne opakowania transportowe, a także inne rozwiązania przyjazne środowisku.

Ekologiczna zasada transportu – więcej a rzadziej

Nie tylko plastik i wykonane z niego opakowania transportowe zagrażają środowisku. Niebezpieczne są również spaliny produkowane przez samochody czy samoloty. Dlatego też przedsiębiorcy, w miarę swoich możliwości powinni tak rozplanować transport, aby był hurtowy, czyli aby transportować jak największą ilość towarów za jednym razem. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których konieczny jest nagły transport czy wysyłka, z reguły jednak, ograniczenie transportu pozostaje tylko kwestią dobrej logistyki.

Ekologiczne opakowania tekturowe

Jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań jest zastosowanie opakowań transportowych wykonanych z tektury. Bez wątpienia ekologiczne opakowania tekturowe są znacznie lepszym rozwiązaniem niż folia czy plastikowe pudełka. Ich zastosowanie jest lepszym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że tektura jest pochodną papieru i jej rozkład jest stosunkowo krótki. Dodatkowo tektura jest materiałem, który podlega pełnemu recyklingowi. Warto również dodać, że tym bardziej ekologiczne opakowania, im bardziej solidnie są wykonane. Ogromną zaletą pudełek z grubej tektury jest fakt, że można je wykorzystać więcej niż jeden raz.

Odpowiednie wypełnienie opakowań transportowych

Jeśli chodzi o tekturowe opakowania, zwykle ich zawartość powinna być odpowiednio zabezpieczona, aby podczas transportu  nic nie uległo zniszczeniu. Zwykle stosuje się w tym celu foliowe wypełniacze z powietrzem, bądź bardzo popularną folię bąbelkową. Jak łatwo się domyślić, nie jest to zbyt ekologiczne rozwiązanie. Te produkty można jednak z powodzeniem zastąpić. Dobrym wypełniaczem do opakowań tekturowych są na przykład stare gazety. Wystarczy je rozdrobnić i wypełnić nimi pudełko. Innym rozwiązaniem są papierowe ścinki bądź specjalnie do tego przeznaczone papierowe wypełniacze.

Drewno – najbardziej ekologiczne opakowanie transportowe

Liderem wśród ekologicznych opakowań zdecydowanie są drewniane opakowania transportowe. Drewno to jeden z materiałów, który jest najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Jest to przede wszystkim materiał organiczny – proces jego rozkładu nie wpływa zatem negatywnie na glebę. Dodatkowo wyroby drewniane są niezwykle trwałe i odporne na zniszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Bez wątpienia drewniane opakowania transportowe sprawdzą się doskonale w transporcie towarów i będą służyć nie jeden raz, ale przez naprawdę długi czas. Kolejnym atutem skrzyń i opakowań drewnianych jest ich wygląd, są bowiem bardzo estetyczne i wyglądają bardzo dobrze.  Można również bez trudności zamieścić na ich powierzchni reklamę marki.

Drugie życie opakowań i recykling

Nawet ekologiczne i solidne opakowania z czasem się zużywają. Jest to proces nieunikniony. Jednak, zamiast po prostu je wyrzucać, można je wykorzystać w inny sposób i w innym przeznaczeniu, dając im drugie życie, bądź też oddać je do recyklingu, dzięki czemu w specjalistyczny sposób będzie można na nowo pozyskać z nich materiał do ponownego użytku. Takie rozwiązanie z pewnością będzie sprzyjało ochronie środowiska naturalnego.