opakowania kartonowe

Opakowanie z tektury to najpopularniejszy sposób na bezpieczne przetransportowanie towaru lżejszego, jak i cięższego. Pudełka tekturowe najczęściej wybierane są ze względów praktycznych. Warto jednak mieć świadomość, że jest to również bardziej ekologiczne rozwiązanie w porównaniu z opakowaniami produkowanymi z tworzyw sztucznych. Dowiedz się, jak powstają tekturowe pudełka i co zrobić ze zużytymi opakowaniami.

Jak powstaje tektura?

Opakowania tekturowe są wykonane z papieru, ale cechują się one znacznie większą trwałością niż zwykły papier. Przede wszystkim dlatego, że są o wiele grubsze. Tektura powstaje przez klejenie warstw tak zwanej masy papierniczej. Czasami skleja się dwie, trzy, a nawet siedem warstw.

Masa ta jest produkowana z włókien ścieru drzewnego. Z kolei ścier drzewny to po prostu drewno poddane procesowi rozwłókniania. W Polsce najczęściej korzysta się z drewna sosnowego lub świerkowego. W miejscach, gdzie klimat jest cieplejszy, produkcja opiera się na drewnie eukaliptusowym.

Technologia produkcji opakowań tekturowych należy do tak zwanych technologii czystych, ponieważ proces powstawania tektury nie zatruwa środowiska. Do produkcji używa się często materiałów z recyklingu, co dodatkowo pozwala wykorzystać potencjał ekologiczny tektury czy też kartonu. Opakowania powstają z tektur litych lub falistych. Ta druga jest o wiele bardziej wytrzymała i bardziej usztywniona.

Opakowania tekturowe a ekologia

Pudełka tekturowe są tanie, szczególnie jeśli zamawia się je w ilościach hurtowych, lekkie i można z łatwością dostosować ich wymiary do własnych potrzeb. Ich transport nie zajmuje tak wiele miejsca, jak opakowań plastikowych. Są one zazwyczaj poskładane w taki sposób, by zajmowały jak najmniej przestrzeni, a dopiero rozłożenie ich powoduje zwiększenie objętości. Dlatego mogą być przechowywane w magazynach, nie zajmując przy tym tak dużo miejsca, jak opakowania z plastiku.

Rozkład pudełek wykonanych z tektury jest o wiele szybszy niż innych opakowań w szczególności tych produkowanych z tworzyw sztucznych. Łatwo wyobrazić sobie co dzieje się a właściwie co nie dzieje się z opakowaniem plastikowym, które trafia w niewłaściwe miejsce. Wykonane ze sztucznego materiału pudełka, jeśli nie zostaną wykorzystane w procesie recyklingu, mogą zalegać nawet kilkaset lat, przyczyniając się do tworzenia wysp śmieciowych i szkodzić środowisku jeszcze na wiele innych sposobów. Natomiast opakowania tekturowe lub kartonowe, nawet jeśli trafią w miejsce, w którym nie powinny się znajdować, ulegną naturalnej biodegradacji, nie wyrządzając przy tym szkód środowisku.

Co zrobić ze zużytym opakowaniem tekturowym?

Po wypełnieniu swojego głównego zadania opakowanie tekturowe powinno trafić do ponownego przetworzenia w postaci makulatury. Pojemniki lub worki na śmieci w kolorze niebieskim to miejsca, do których powinny trafiać wszystkie opakowania papierowe, kartonowe oraz tekturowe. Jeśli tam się znajdą, będą mogły zostać ponownie przetworzone i tym samym ich potencjał recyklingowy będzie w pełni wykorzystany.

Należy pamiętać, że jeśli na opakowaniu tekturowym znajdują się inne elementy wykonane z folii, metalu lub innych tworzyw sztucznych, muszą zostać usunięte. Taśma foliowa, którą było zaklejone pudełko, powinna znaleźć się w pojemniku na plastik w kolorze żółtym. Jeśli materiałów nie można od siebie rozdzielić, karton z elementami foliowymi powinien trafić do pojemnika żółtego na plastik. Jest to bardzo ważne w całym procesie recyklingu tego rodzaju surowców. Wbrew pozorom segregowanie odpadów w ten sposób nie jest skomplikowane ani bardzo czasochłonne. Po pewnym czasie staje się nawykiem, zwyczajną czynnością.

Odbiór towaru pakowanego w tekturowe pudełka na większą skalę ma miejsce najczęściej w dużych firmach. Tutaj utylizacja takich opakowań odbywa się na innych zasadach. Wymaga to zatrudnienia firmy zajmującej się utylizacją odpadów, posiadającej odpowiednie zezwolenia.

Proces przetwarzania odpadów nazywamy racjonalnym gospodarowaniem i jest to mechanizm, który daje nadzieje na lepszą przyszłość naszej planety. Każdy z nas, codziennie może pozytywnie wpływać na jej stan. Zmieniając nawet niewiele, przyczyniamy się do wielkich zmian.

Jeśli sądzisz, że opakowanie tekturowe może Ci się do czegoś przydać, nie wyrzucaj go! Być może w najbliższym czasie wykorzystasz je do wysyłki innych przedmiotów, podczas przeprowadzki itp. Jeśli rozłożysz je w odpowiedni sposób, nie zajmą wiele miejsca i poczekają na odpowiedni moment.

Tego typu pudełka świetnie sprawdzają się w przechowywaniu np. ubrań zimowych lub letnich. Elementy garderoby zapakowane z karton bezpiecznie przetrwają na strychu lub w piwnicy.