opakowania tekturowe na zamówienie Pako-Bud

Opakowania tekturowe na zamówienie – czy warto wybierać pudełka z kartonu na wymiar?

Opakowania tekturowe stanowią obecnie najpopularniejszą formę zabezpieczenia towarów podczas transportu. W zależności od wybranego kartonu możemy bezpiecznie przewozić nie tylko lekkie materiały, ale także te wielkogabarytowe i wymagające szczególnej ochrony. Wybierając opakowania tekturowe na zamówienie, warto kierować się kilkoma ważnymi kwestiami, o których wspominamy w tym artykule!

Opakowania z tektury – jaki karton mamy do wyboru?

Mogłoby się wydawać, że opakowania tekturowe są mało wytrzymałe i nadają się do przewożenia jedynie lekkich towarów o niewielkich wymiarach. W rzeczywistości jednak tektura jest bardzo wytrzymałym tworzywem i potrafi skutecznie zabezpieczyć także materiały wymagające szczególnej ochrony. Decydując się na pudełka tekturowe, warto mieć na uwadze, że do wyboru mamy kilka wariantów różniących się pod względem wytrzymałości.

W przypadku zastosowania tektury kilkuwarstwowej mamy do czynienia z opakowaniem o zwiększonej wytrzymałości, ponieważ pudełko wykonane z takiego tworzywa posiada kilka warstw materiału wzmocnionych strukturą łączącą. W zależności od wagi przewożonych towarów możemy wybrać m.in.:

  • Opakowania tekturowe posiadające trzy lub pięć warstw (tektura konwencjonalna) – są to m.in. opakowania tekturowe klapowe oraz wieczkowe, powszechnie wykorzystywane w transporcie przemysłowym. Poza aspektem praktycznym są również estetyczne.
  • Opakowania z tektury ciężkiej – nadają się doskonale do przewożenia towarów ciężkich o różnej wadze. Zwykle stosuje się karton o gramaturze 130g/m2 przy pięciowarstwowym materiale.
  • Opakowania tekturowe łączone – dodatkowe wykorzystanie drewna, płyty OSB lub sklejki pozwala na wyprodukowanie wyjątkowo wytrzymałego, a jednocześnie stosunkowo lekkiego opakowania.

Do jakich produktów nadają się opakowania tekturowe?

Wykorzystanie opakowań wykonanych z kartonu obejmuje szeroko pojętą branżę przemysłową. Pudełka tekturowe sprawdzają się do przewożenia m.in. artykułów spożywczych, odzieży, produktów farmaceutycznych, biżuterii, tekstyliów domowych, artykułów marketingowych, książek, a także części samochodowych, czy detergentów chemicznych.

Pudełka tekturowe sprawdzają się również do magazynowania towarów, czy segregacji dokumentów zarówno w firmach, jak i przy użytku domowym. Na opakowania tekturowe często decydujemy się podczas przeprowadzki, czy przechowując przedmioty w garażu lub na poddaszu.

Opakowania tekturowe na zamówienie – kiedy wybrać ten wariant?

Wybierając pudełka na towary, należy kierować się przede wszystkim ich wymiarami. Jest to podstawowe kryterium, które warunkuje dalsze użytkowanie. Decydując się na opakowania tekturowe na zamówienie, możemy wybrać dowolny kształt oraz wielkość, tak by dostosować pudełka do materiałów, jakie zamierzamy przewozić lub przechowywać.

Ponadto, sami decydujemy, jaki rodzaj opakowań nas interesuje. Wybieramy nie tylko wielkość, ale także kształt, grubość tektury, a tym samym wytrzymałość pudełek, a także sposób ich zamykania.

Do najpopularniejszych opakowań należą pudełka klapowe, zamykane przez proste złożenie czterech części klapy. Podczas wysyłki opakowanie wzmacnia się zazwyczaj taśmą. Jeśli zależy nam na estetyce opakowania, np. podczas wysyłki produktów zamówionych przez klienta, możemy wybrać również popularne pudełka wieczkowe, czyli dwuczęściowe.

Warto pamiętać, że idealnie dopasowane opakowanie tekturowe na wymiar nie powinno odpowiadać dokładnym wymiarom towarów delikatnych. Jeśli istnieje konieczność zabezpieczenia towaru podatnego na stłuczenia, warto pozostawić niewielką przestrzeń na dodatkowe zastosowanie np. folii bąbelkowej.

Kiedy lepsze okażą się opakowania standardowe z kartonu?

Dokonując wyboru odpowiedniego wymiaru opakowań przed ich zamówieniem, warto mieć na uwadze, czy mają one służyć jedynie do przechowywania towarów, czy również do transportu. Jeśli pudełka kartonowe będą stanowiły formę zabezpieczenia towarów podczas wysyłki, należy pamiętać, że ich wymiary powinny odpowiadać standardom firm kurierskich, czy poczty.

Jeśli natomiast transportujemy materiały o różnych wielkościach oraz wadze, być może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pudełek o większych wymiarach oraz wypełnianiu wolnej przestrzeni folią bąbelkową lub makulaturą.

Nasz firma wytwarza wysokiej jakości opakowania tekturowe na zamówienie, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z PakoBud i znajdź opakowania transportowe idealne dla Twojego towaru!