opakowania kartonowe do transportu pakobud

Opakowania tekturowe – jak są produkowane?

Większość towarów, które widzisz na półkach w sklepach, została bezpiecznie dostarczona w pudełkach z tektury falistej. Karton oraz tektura falista jest niezwykle wszechstronnym materiałem opakowaniowym, wytwarza się go miliony ton każdego roku. Dowiedz się, na czym polega produkcja takich opakowań z tektury!

Tektura falista – materiał na opakowania transportowe

Tektura falista to sztywny, mocny i lekki materiał składający się z trzech warstw brązowego papieru pakowego. W 1884 roku szwedzki chemik Carl F. Dahl opracował proces rozdrabniania wiórów drzewnych i tworzenia z nich mocnego papieru odpornego na rozdarcie i pęknięcie. Od tego czasu wiele zmieniło się w transporcie towarów, jednak tektura falista pozostaje idealnym materiałem na opakowania transportowe.

Produkcja tektury falistej polega na zaciskaniu i sklejaniu z sobą warstw papieru. Po podgrzaniu tektury falistej, przyklejeniu i przyciśnięciu papieru pakowego w celu jej uformowania, arkusz tektury jest cięty na szerokie półfabrykaty, które następnie trafiają do innych maszyn do drukowania, cięcia i klejenia. Wreszcie, partie gotowych opakowań kartonowych są łączone razem i dostarczane do przedsiębiorstw.

Produkcja opakowań tekturowych

Podstawowy surowiec do produkcji tektury falistej stanowią sosny, ponieważ są to drzewa szybko rosnące. Po ich ścięciu, są pozbawiane gałęzi i same pnie są wysyłane dalej. Tam są poddawane procesowi siarczanowemu, który polega na rozbijaniu zrębków na włóknistą masę za pomocą chemikaliów. Następnie powstała masa jest wysyłana bezpośrednio do maszyny papierniczej.

Produkcja tektury falistej obejmuje dwa kluczowe etapy: robienie papieru typu kraft i marszczenie tektury. Wytwarzanie papieru kraft obejmuje rozcieranie wiórów drzewnych, a następnie podawanie powstałej substancji papierowej procesowi usuwania wody przez masywne wałki parowe, które służą również do “karbowania” tektury.

W fabryce tektury falistej do wykonania gotowego opakowania z tektury potrzeba tylko kilku innych surowców, m.in. kleju ze skrobi kukurydzianej, który łączy z sobą warstwy płaskie i karbowane warstwy tektury, które następnie są wykorzystywane do wytwarzania opakowań tekturowych.

Kartony do pakowania – kontrola jakości

Kontrola jakości to istotny krok w całym procesie produkcji tektury. Musi być ona gładka i mocna. Głównie mierzy się poziom wilgoci włókien tektury, wytrzymałość kleju czy odporność na rozerwanie. Ważne jest, aby opakowania spełniały normy i były kontrolowane, aby uniknąć kłopotów w transporcie, które mogłyby wyniknąć z wadliwości tektury.

Przyszłość i wykorzystanie opakowań tekturowych

W przyszłości opakowania z tektury falistej będą wytwarzane wyłącznie z recyklingu, bez potrzeby ścinania nowych drzew, co będzie miało istotny wpływ na przyszłość naszej planety. Obecnie tektura jest szeroko wykorzystywana, głównie do pakowania, przechowywania i transportowania różnego rodzaju przedmiotów. Jest istotnym materiałem w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, odzieżowej, a także spożywczej. Co więcej, opakowania tekturowe bardzo często są zadrukowywane (zazwyczaj metodą offestową), dzięki czemu zyskują funkcje informacyjne i promocyjne.

Produkcja opakowań tekturowych nie jest kosztowna, dlatego stanowi niedrogi sposób na bezpieczne zapakowanie i transportowanie dowolnych produktów.