Opakowania na zdjęcia — kartonowe czy drewniane — które wybrać?

Opakowania na zdjęcia to element nie tylko estetyczny, ale także praktyczny. Pełnią funkcję ochronną i w doskonały sposób zabezpieczają fotografie przed zniszczeniem, uszkodzeniem, przetarciem. To także bardzo dobra metoda na ochronę zdjęć przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może powodować blaknięcie kolorów. Zakup opakowania jest zatem szczególnie rekomendowany. Najczęściej korzystają z nich fotografowie, ale także pasjonaci fotografii. Pojawia się jednak pytanie, który rodzaj opakowań wybrać — te wykonane z drewna, czy kartonu?

Dlaczego opakowanie na zdjęcia jest tak ważne?

Opakowanie na zdjęcia jest niezwykle ważne z punktu widzenia marketingu firm z branży fotograficznej. Zadaniem takiego opakowania jest pełnienie funkcji ochronnej i estetycznej. Takie opakowania kartonowe i drewniane osłaniają zdjęcia przed kurzem, wilgocią, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Może to być niezwykle ważne dla osób, które zdecydowanie preferują fotografię papierową od cyfrowej, a także dla właścicieli zdjęć pamiątkowych i historycznych.

Opakowania mogą ponadto wpływać na postrzeganie firmy fotograficznej, oferowaną przez nią jakość, dbałość o detale i profesjonalne podejście do klienta. Opakowania mają zatem wartość estetyczną, artystyczną, praktyczną i emocjonalną.

Zalety opakowań kartonowych

Wiele osób decyduje się na zakup opakowań kartonowych ze względu na ich lekkość, co ułatwia ich przechowywanie i transport — szczególnie w przypadku zamówienia większej ilości. Są prócz tego proste w składaniu, a także są dostępne w sprzedaży w różnych rozmiarach, co ułatwia ich dopasowanie do konkretnych potrzeb np. wielkości zdjęć, czy albumu. Co więcej, można je łatwo spersonalizować np. przez nadruk loga firmy, dzięki czemu takie opakowania stają się jednocześnie jej wizytówką.

Zalety opakowań drewnianych

Jeśli chodzi o opakowania drewniane, cenione są przede wszystkim za elegancję i trwałość. Dlatego też służą do długiego przechowywania fotografii i ich zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Ponadto prezentują się prestiżowo, a także nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Z tego też powodu idealnie nadają się na opakowanie prezentowe z okazji ślubu, chrzcin, rocznicy, jubileuszy lub jako opakowanie limitowane.

Opakowania drewniane są ponadto wykonane z naturalnego materiału — nie wymagają malowania, prezentują się bardzo estetycznie i ekologicznie, co jest doceniane ze względu na utrzymujące się trendy ekologiczne.

Aspekty praktyczne — które opakowanie najlepiej spełni swoją rolę?

Wybór opakowania może zostać podyktowany kwestiami ekonomicznymi. Opakowania kartonowe będą atrakcyjną, a jednocześnie tańszą alternatywą. Jest to szczególnie wybór osób, które pracują z większą liczbą klientów i przy dużej liczbie zamówień. W przypadku opakowań drewnianych są one częściej wybierane jako pudełko przeznaczone do przechowywania większej ilości zdjęć, fotografii cennych chociażby ze względów sentymentalnych, a także dla podkreślenia luksusowego charakteru takiego upominku lub zamówienia.

Oba rodzaje opakowań można również poddawać personalizacji. Przede wszystkim na opakowaniach kartonowych można stosować kolorowe nadruki, tłoczenia — także dla podkreślenia renomy marki. Na opakowaniach drewnianych możliwości kolorystyczne są bardziej ograniczone — dobrym pomysłem jest natomiast grawer, który dodaje elegancji i jest trwalszy od innych wspomnianych metod.

Należy także poruszyć aspekt ekologiczny. Dużą popularnością cieszą się opakowania z kartonu pochodzące z recyklingu, ale i opakowania drewniane, do których produkcji zastosowano drewno pozyskiwane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zarówno opakowania kartonowe, jak i drewniane bardzo dobrze nadają się do przechowywania zdjęć. Wybór konkretnego rozwiązania zależy natomiast od kwestii ekonomicznych, jak i charakteru samego zamówienia. Kluczem jest dobór opakowania pod względem potrzeb firmy fotograficznej, jak i oczekiwań klienta. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości opakowania na zdjęcia, skontaktuj się w tym celu z Pako-Bud z Konstantynowa Łódzkiego.