opakowania do transportu pakobud

Opakowania eksportowe – rodzaje

Wybór odpowiedniego opakowania transportowego zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tutaj między innymi rodzaj przewożonego towaru, a także sposób, w jaki będzie on przesłany. Niezwykle ważnym aspektem jest tu bezpieczeństwo, w tym samego produktu, który nie powinien ulec uszkodzeniu, a jednocześnie innych pakunków czy pracujących przy nich dostawców. Jest to szczególnie istotne, jeśli w paczce przewożona jest np. potencjalnie niebezpieczna substancja. Dowiedz się, jakie są rodzaje opakowań transportowych i które warto wybrać.

Czym jest opakowanie transportowe?

Nie istnieje jedna, ustalona definicja tego, czym jest opakowanie transportowe. Uważa się jednak, że jest to produkt służący do zabezpieczania, składowania oraz transportowania produktów. W odróżnieniu od opakowania handlowego, takiego jak np. puszka czy saszetka, nie musi on umożliwiać rozpoznania produktu oraz jego marki na pierwszy rzut oka. Do tego celu służą odpowiednio sporządzone etykiety, które pozwalają pracownikom na identyfikację zawartości. Opakowanie transportowe nie pełni zatem funkcji marketingowej.

Jakie są rodzaje opakowań transportowych?

Do najpowszechniej stosowanych opakowań transportowych należą:

  • skrzynie,
  • palety,
  • opakowania kartonowe.

Spotkać można także ich wiele innych typów, jak np. skrzyniopalety, worki czy beczki. Mogą one być wykonane z rozmaitych materiałów, zależnie od potrzeb. Za najbardziej solidne, odporne na uszkodzenia uważane są opakowania drewniane. Szczególnych zaufaniem cieszą się te wykonane z litego drewna, należy jednak pamiętać, że są one stosunkowo ciężkie, a przy tym dość drogie. Dlatego niekiedy zaleca się materiały takie, jak sklejka, płyta pilśniowa czy OSB. Są one z pewnością lżejsze, co pozwala wykorzystać je m.in. w transporcie lotniczym. Jeśli towar nie jest podatny na uszkodzenia, a jednocześnie sam sposób transportu nie wiąże się z narażeniem produktów np. na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, dobrym wyborem może być zastosowanie kartonów. Są one lekkie i niedrogie, bardzo wygodne przy przenoszeniu. Kolejną opcją będą skrzynie plastikowe. Są one zwykle mniej trwałe niż drewniane, ale jednocześnie lżejsze. Często jednak mogą lepiej radzić sobie z ochroną przed wilgocią. Dzięki możliwości wielokrotnego użycia są one również dość ekonomiczną opcją. Do mniej popularnych opcji przewozu należą opakowania metalowe. Choć są one stosunkowo trwałe, nie ochronią towaru np. przed zmianami temperatury.

Wybór opakowanie transportowego ze względu na towar

Aby wybrać odpowiednie opakowanie transportowe, zawsze należy przede wszystkim kierować się typem przewożonego towaru. Znaczenie mają między innymi takie czynniki, jak:

  • stan skupienia,
  • podatność na uszkodzenia,
  • potencjalna szkodliwość towaru dla otoczenia (np. przewóz niektórych substancji chemicznych),
  • ciężar,
  • kształt,
  • rozmiar,
  • możliwość rozłożenia na części,
  • możliwość zepsucia się produktu.

Dla towarów delikatnych najlepszym wyjściem będą skrzynie drewniane. Zwykle zaleca się skrzynie pełne, bez prześwitów. Skrzynie ażurowe będą dobrym rozwiązaniem np. w przypadku przewozu żywności. W tym celu możliwe jest także zastosowanie opakowań kartonowych. W skrzynkach plastikowych często przewożone są tekstylia czy produkty sypkie.

Wybór opakowania ze względu na sposób transportu

Sposób transportu ma ogromny wpływ na wybór typu opakowania transportowego, w tym jego materiału. Jednym z istotnych czynników jest ciężar samej paczki. Najostrzejsze limity obowiązują w przypadku transportu lotniczego, nieco mniejsze morskiego, a najmniejsze lądowego. Dlatego skrzynie z litego drewna zalecane są raczej w dwóch ostatnich przypadkach. Do samolotu zaleca się najczęściej te wykonane ze sklejki czy tworzyw sztucznych. Ważne są również warunki panujące na pokładzie. Najtrudniejsze zdecydowanie czekają towary transportowane drogą morską. Szkodliwe warunki atmosferyczne sprawiają, że najlepszym wyborem będą opakowania drewniane, przepuszczające powietrze, a jednocześnie chroniące przed wilgocią, słońcem, wiatrem i zasoleniem.