Opakowania celulozowe — wady i zalety

Jednym z surowców pochodzenia naturalnego stosowanym w produkcji opakowań jest celuloza. Mowa tutaj o biopolimerze, który charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników chemicznych. Dlatego też jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych powszechnie materiałów w produkcji opakowań. Co można powiedzieć o wadach i zaletach takich produktów?

Największe zalety opakowań celulozowych

Istnieje szereg powodów, dlaczego opakowania celulozowe są tak często stosowane zarówno w biznesie, jak i przez osoby prywatne. Jakie są podstawowe zalety tych opakowań?

Zróżnicowane możliwości produkcyjne i zastosowanie

Opakowania celulozowe, ze względu na zastosowany w ich produkcji naturalny polimer, to przeważnie trzy różne rodzaje opakowań stosowanych w transporcie i przechowywaniu najróżniejszych surowców.

Do tych opakowań należą te wyprodukowane np. ze sklejki lub innych materiałów pochodzenia drzewnego. Są one wodoodporne, dlatego można w nich przechowywać produkty płynne. Będą to chociażby beczki na wino, czy łubianki na truskawki.

Drugi rodzaj to opakowania papierowe, jak chociażby torebki na cukier, czy opakowania kartonowe, spotykane najczęściej w firmach przewozowych i transportowych. Te ostatnie służą do przechowania i transportu także produktów spożywczych, jak pizza.

Inne zastosowania opakowań celulozowych to produkcja tacek na jedzenie lub gorące napoje, torby, worki, opakowania tekturowe itd.

Właściwości opakowań celulozowych

Opakowania wyprodukowane z celulozy, w zależności od swojej ostatecznej formy i przeznaczenia, wyróżnia dobra wytrzymałość mechaniczna, niewielka masa (w przypadku torebek papierowych), niski poziom przewodnictwa cieplnego i bezwonność.

Recykling, odnawialność i biodegradowalność

Kolejny istotny aspekt dotyczy niewielkich kosztów produkcji takich opakowań celulozowych, które następnie można poddać szybkiemu recyklingowi. Wiele z nich, szczególnie w formie papierowej, bardzo szybko wchodzi w reakcję z wilgocią i może ulec rozkładowi. W ten sposób zmniejsza się negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Co więcej, takie opakowania można poddawać recyklingowi, dzięki czemu minimalizuje się ilość odpadów, które muszą trafić na wysypisko śmieci i ulec nierzadko kosztownym i długotrwałym procesom przetwórczym.

Dużą zaletą jest również to, że jest to surowiec odnawialny — celuloza pochodzi z roślin, dlatego istotny jest jej udział w produkcji opakowań przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.

Jakie wady mają opakowania celulozowe?

Większość opakowań celulozowych to te produkowane w formie torebek i kartonów. Dlatego też przy ich wyborze należy mieć na uwadze niektóre wady i ograniczenia tego rodzaju produktów. O czym mowa?

Podatność opakowań na czynniki zewnętrzne

Wspomniane opakowania celulozowe, mimo swojej lekkości i wytrzymałości, tracą swoje właściwości po kontakcie z wodą, gdyż cechuje je wysoki poziom absorpcji wody. Innym problemem jest także kontakt z ogniem, gdyż mowa tutaj o materiale łatwopalnym.

W takiej sytuacji nie sposób zatem nie wspomnieć o rosnących kosztach produkcji, jeżeli zachodzi potrzeba wzmocnienia opakowań dodatkowymi powłokami ochronnymi.

Co więcej, im większe jest takie opakowanie, a jego zawartość cięższa, tym łatwiej jest o uszkodzenia mechaniczne i rozdarcia.

Wykorzystanie zasobów naturalnych w produkcji opakowań celulozowych

Trzeba mieć na uwadze, że opakowania celulozowe powstają z odnawialnych surowców, dlatego są ekologiczne, jednak nadużywanie tego surowca może prowadzić do niekontrolowanej wycinki lasów i złego zarządzania zasobami naturalnymi. Ważna jest zatem rozwaga i przemyślana gospodarka leśna minimalizująca negatywny wpływ produkcji na środowisko.

Mimo wszystko opakowania celulozowe pozostają zdecydowanie lepszą alternatywą dla typowych opakowań z tworzyw sztucznych. Przy dobrym gospodarowaniu zasobami i działaniach ukierunkowanych na zrównoważony rozwój mogą stać się jeszcze powszechniejszą i ekologiczniejszą alternatywą na rynku. Jeśli poszukujesz tego typu opakowań, skontaktuj się z nami celem uzyskania dodatkowych informacji.