deski podłogowe pakobud

Odnawianie drewna – skuteczne sposoby na pielęgnację i renowację drewna

Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji – brak właściwego podejścia do dbania o drewniane meble czy drewniane elementy konstrukcji domu może odebrać im sporo z jego naturalnego piękna. Drewno jest trwałym materiałem, jednak najbardziej atrakcyjnie wygląda, kiedy jest zadbane. Schody, balustrady, deski podłogowe, okiennice, altanki ogrodowe, tarasy drewniane – są ozdobą domu, dlatego poświęć trochę czasu na pielęgnacje ich drewnianych powierzchni. Poznaj sposoby na renowację drewna i dowiedz się, jak pielęgnować stare drewno!

Stare drewno – proces starzenia się drewna

Drewno w naturalny sposób ulega procesom starzenia się, zwłaszcza gdy znajduje się na zewnątrz i jest wystawione na działanie czynników atmosferycznych, takich jak intensywne promieniowanie słoneczne czy wilgotność. Jego naturalna barwa zaczyna zmieniać się na szarą czy nawet lekko srebrno-szarą z subtelnym połyskiem. Nie zawsze jest to zmiana, która nam odpowiada. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz wiedzieć jak odpowiednio konserwować drewno i je zabezpieczać.

Odnawianie drewna – przygotowanie drewnianej powierzchni

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy stare drewno nie zostało z biegiem lat zaatakowane przez szkodniki. Jeśli znajdziesz w nim “niechcianych mieszkańców” będziesz musiał sięgnąć po specjalne środki owadobójcze. Następnie przystąp do przygotowania powierzchni, czyli oczyszczenia drewna. Jeśli drewno pokryte jest farbą, która zaczęła się już łuszczyć, musisz najpierw ją zeszlifować. Najwygodniej jest użyć do tego szlifierki, chociaż przy niewielkich powierzchniach sprawdzi się też papier ścierny. Następnie przetrzeć zeszlifowaną powierzchnię wilgotną, miękką szmatką, co ważne – wzdłuż słojów. Jeśli zajmujesz się odnawianiem drewnianych mebli i chcesz pozbyć się rys, możesz je zniwelować przecierając je wazeliną. Po oczyszczeniu drewna możesz je pomalować, pamiętaj tylko, żeby zatuszować masą szpachlową ewentualne szczeliny i uszkodzenia, które powstały przez pasożyty.

Renowacja drewna – ochrona drewna na zewnątrz

W procesie odnawiania drewna niezbędnym krokiem jest impregnacja drewna, w szczególności, gdy odnawiamy meble z drewna czy konstrukcje drewniane, które są na zewnątrz domu. Niechronione niczym drewno, które jest wystawione na działanie czynników atmosferycznych, może zacząć próchnieć, odkształcać się oraz zmieniać swój kolor. Zaopatrz się w bezbarwny lakier, który zastygając na powierzchni drewna, staje się barierą chroniącą je. Co istotne, pamiętaj, aby zabierać się za to w ładną pogodę i malować suche drewno. Wilgoć będzie przeszkadzać lub nawet uniemożliwiać wchłanianie się substancji ochronnych z lakieru. Dodatkowo drewniane podłoża na zewnątrz warto 2 razy w roku pokryć olejem.

Odnawianie drewna we wnętrzach

Drewno nadaje wnętrzom przytulności. Drewniane elementy takie jak boazeria, drzwi, ramy okienne czy schody i balustrady potrafią naprawdę uatrakcyjnić nasz dom. Drewno we wnętrzach nie wymaga tak dużej ochrony jak te na zewnątrz. Wystarczy pokryć je lakierem, które odnowi jego wygląd. Możesz też pomalować je lakierobejcą (połączeniem bejcy i lakieru), która stosowany jest do wykańczania powierzchni drewnianych. Bardzo dobrze sprawdza się do starego drewna i pomaga mu odzyskać dawny blask. Oleje zaś nadają drewnianym powierzchniom subtelny blask i pogłębiają ich kolor.

Przede wszystkim, jeśli chcesz, żeby drewno w Twoim domu i na zewnątrz służyło Ci wiele lat, musisz po prostu użyć drewna wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdziesz szeroką ofertę drewna, zarówno deski podłogowe jak i drewno konstrukcyjne. Wybór dobrych materiałów drewnianych oszczędzi Ci wielu kłopotów w późniejszym czasie.