opakowania tekturowe Pako-Bud

Nie wyrzucaj opakowań tekturowych! Kilka pomysłów na to, co możesz zrobić z kartonów – projekty DIY

Zwykle po przeprowadzce, zamówieniu bądź wysyłce dużej ilości rzeczy, w domu pozostaje wiele opakowań tekturowych, które zdają się zupełnie nie potrzebne. Wyrzucanie ich nie jest jednak najlepszym pomysłem. Warto zachować choć część na przyszłość, z pozostałych kartonów można zrobić coś naprawdę ciekawego. Przedstawiamy kilka pomysłów na projekty DIY z pudełkami tekturowymi w roli głównej.

Dobrej jakości pudełka warto wykorzystać ponownie

To, czy pudełko tekturowe nadaje się do ponownego użytku, zależy w dużej mierze od tego, co było w nim przewożone, a także od jego jakości, co rzutuje w dużym stopniu na jego stan po zakończonej przeprowadzce bądź transporcie rzeczy. Z tego względu warto postawić na producenta opakowań tekturowych, którego produkty są trwałe i solidnie wykonane. W pozostałych pudełkach będzie można przechowywać rzeczy, złożyć je i zatrzymać do ponownego użytku bądź wyczarować z nich zupełnie nowe rzeczy.

Domek dla kota z opakowań tekturowych

Zwierzęta domowe, a w szczególności koty uwielbiają chować się do pudełek. Zamiast złościć się, że pupil wkrada się do kartonów tekturowych podczas nieuwagi właściciela lepiej uszczęśliwić zwierzaka i zbudować specjalnie dla niego schronienie, w którym będzie mógł sobie uciąć bezpieczną drzemkę. Do wykonania takiej konstrukcji potrzebnych będzie kilka większych opakowań tekturowych, które należy odpowiednio porozcinać i skleić ze sobą, tak, aby budowla miała odpowiednią wysokość i aby kociak znalazł w niej odpowiednio dużo miejsca. Dla ozdoby warto zrobić daszek i wyciąć okienka. Gotowy domek można pomalować farbami, bądź okleić.

Teatrzyk kukiełkowy dla dzieci

Kartony tekturowe naprawdę dużych rozmiarów po rozłożeniu mogą dać ogromne pole do popisu i pracy. Wysokie pudełko po rozłożeniu jego skrzydeł będzie doskonałe do tego, aby schowało się za nim dziecko, a to pierwszy krok do tego, żeby ze starego opakowania stworzyć prawdziwą scenę. Razem z pociechą należy wyciąć duże okienko na odpowiedniej wysokości, całą konstrukcję zabezpieczyć taśmą, pomalować, wykleić czy dowolnie ozdobić. Na dolnych krawędziach konieczne będzie również odpowiednie obciążenie, żeby całość była stabilna i nie przewracała się.

Ozdobne pudełko na kosmetyki

Opakowania tekturowe o niewielkich rozmiarach będą doskonałym materiałem na stworzenie  z nich miejsca do przechowywania. Od pudełka należy odciąć górne skrzydełka, tak, aby było bez przykrycia. Z zewnętrznej strony można pomalować pudełko farbą, bądź okleić w całości sznurkiem, środek zaś wyłożyć dowolną tkaniną w taki sposób, aby wywinąć ją na zewnętrznych krawędziach opakowania i tam je przykleić odpowiednio mocnym klejem. W gotowym pudełku można umieścić ulubione i najbardziej potrzebne kosmetyki. Opakowanie to należy jednak przechowywać w suchym miejscu.

Kartonowa ramka na zdjęcia

Kto powiedział, że używane opakowania tekturowe trzeba wykorzystać w całości. Tektura, jak materiał sam w sobie będzie doskonałym tworzywem do wielu rzeczy. Jedną z nich jest autorska ramka na zdjęcia. Zaletą stworzenia jej samodzielnie jest możliwość dobrania odpowiednich rozmiarów, kształtów,  a także ozdobienia jej wedle własnego uznania. Będzie to doskonały sposób na ozdobienie zdjęcia na prezent dla bliskiej osoby.

Opakowania na prezenty

Posiadanie różnych rozmiarów kartonów może okazać się przydatne w okresie świątecznym. Korzystając ze sprawdzonego producenta opakowań tekturowych, nawet używane pudełka będą się cieszyły dobrym wyglądem. Można w nich umieścić prezenty dla najbliższych, które są duże i nieforemne, trudno je zatem zapakować w ozdobną torebkę bądź papier. Pudełko można wykleić ozdobnym papierem i ozdobić gałązkami drzewka, suszonymi pomarańczami czy jakimkolwiek innym akcentem, a także przewiązać wstążką. Takie opakowanie z pewnością zrobi dobre wrażenie.

Zarówno pudełka, jak i inne opakowania transportowe warto zatrzymać, aby ponownie je wykorzystać, szczególnie kiedy są solidnie wykonane i są wysokiej jakości.