opakowania drewniane Pako-Bud

Na czym polega międzynarodowy transport maszyn?

Międzynarodowy transport maszyn to usługa polegająca na przewożeniu różnego typu maszyn (przemysłowych, budowlanych, rolniczych, produkcyjnych lub innych specjalistycznych urządzeń) pomiędzy krajami. Jest to złożony proces logistyczny, który wymaga sprawnego rozplanowania poszczególnych etapów transportu – od przygotowania maszyny do transportu, przez wybór odpowiednich środków transportu, aż po spełnienie międzynarodowych przepisów celnych i transportowych. Wymaga to współpracy z doświadczonymi firmami specjalizującymi się w przewozie ponadgabarytowych ładunków.

Najczęstsze rodzaje transportowanych maszyn

Transportowi międzynarodowemu mogą podlegać maszyny i urządzenia różnego rodzaju, a przy tym różnej wielkości. W transporcie międzynarodowym mogą zatem uczestniczyć większych rozmiarów maszyny budowlane (np. dźwigi, koparki, buldożery) i maszyny rolnicze (np. kombajny, traktory), jak również nieco mniejsze maszyny przemysłowe (np. tokarki, frezarki), a także linie produkcyjne i ich elementy.

Środki międzynarodowego transportu maszyn

W zależności od typu przewożonej maszyny lub odległości kraju, do którego docelowo ma trafić dane urządzenie, możemy skorzystać z jednego lub kilku rodzajów transportu. Możliwe środki transportu obejmują:

  • transport drogowy – najczęściej stosowany do krótszych dystansów lub w ramach transportu międzynarodowego w Europie. Wymaga specjalistycznych naczep (np. platformy niskopodwoziowe) z uwagi na rozmiary i ciężar maszyn.
  • transport morski – używany głównie w przypadku maszyn o dużych gabarytach, które muszą być przewiezione na duże odległości, np. między kontynentami. Transport odbywa się zazwyczaj w kontenerach lub na specjalnych platformach (RoRo – Roll-on/Roll-off).
  • transport kolejowy – alternatywa dla transportu drogowego i morskiego, zwłaszcza na trasach międzynarodowych, np. z Chin do Europy.
  • transport lotniczy – rzadko stosowany w przypadku transportu maszyn, z uwagi na wysokie koszty, ale używany w przypadku pilnych dostaw mniejszych maszyn lub komponentów.

Przygotowanie maszyn do transportu międzynarodowego

Istotnym punktem podczas przewożenia maszyn między krajami jest ich właściwe przygotowanie do transportu. Należy przede wszystkim zadbać o to, by skutecznie zabezpieczyć maszynę przed uszkodzeniami np. poprzez zabezpieczenia mechaniczne, owinięcie folią czy zastosowanie specjalnych palet transportowych. Niekiedy niezbędny okazuje się demontaż niektórych elementów maszyn np. kół, w celu zmniejszenia rozmiaru i ułatwienia załadunku, a następnie rozładunku. W niektórych przypadkach np. transportu morskiego, zasadne okazuje się także zastosowanie odpowiednich środków ochrony przed korozją.

Formalności celne, dokumentacja i ubezpieczenie

W przypadku transportu międzynarodowego należy wziąć pod uwagę nie tylko znacznie wyższe koszty przewozu maszyny niż w przypadku transportu krajowego, ale też szereg formalności, by finalnie maszyna mogła dotrzeć do celu. Formalności obejmują m.in. odprawę celną, czyli zgłoszenie przewożonego sprzętu w urzędach celnych kraju wywozu i przywozu. Wymaga to dostarczenia dokumentów takich, jak: faktura, specyfikacja techniczna, świadectwo pochodzenia. Należy pamiętać jednak także o innych normach i regulacjach technicznych np. maszyny muszą spełniać lokalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, emisji spalin, czy standardów technicznych. W niektórych przypadkach wymagana jest certyfikacja sprzętu (np. CE w Unii Europejskiej). Bardzo ważnym elementem w transporcie międzynarodowym jest także odpowiednie ubezpieczenie transportowanych ładunków – maszyny powinny posiadać adekwatne do swojej wartości ubezpieczane np. na wypadek uszkodzenia czy kradzieży.