kartony z tektury

Kreatywne pomysły na wykorzystanie kartonowych opakowań

Po przeprowadzkach albo dużych zakupach często zostają nam kartonowe opakowania i duże pytanie o to, co możemy z nimi zrobić… niestety bardzo często zdarza się, że kartonowe opakowania lądują w śmieciach, a przecież istnieje wiele ciekawych i kreatywnych rozwiązań wykorzystania kartonowych opakowań, po które możemy sięgnąć aby w pełni wykorzystać kartonowy potencjał. Co możemy z nimi zrobić? Do czego przydadzą się kartonowe opakowania?

Spis treści

  1. Typy kartonowych opakowań a ich możliwości
  2. Pomysły na wykorzystanie kartonowych opakowań – plac zabaw dla czworonogów
  3. Kartonowe opakowania i zabawki dla dzieci
  4. Kartonowe opakowania i dekoracje w twoim domu
  5. Ekologiczna kreatywność

Typy kartonowych opakowań a ich możliwości 

Zanim przejedziemy do propozycji kreatywnych pomysłów na wykorzystanie kartonowych opakowań, warto wspomnieć o tym, że istnieje kilka typów kartonów, a każdy z nich może nam posłużyć w innym celu. Są bowiem kartony o małej wytrzymałości, charakteryzujące się innymi parametrami niż na przykład tektura pięciowarstwowa, która pozwala na duże obciążenie.

Nasza marka PAKO-BUD ma na przykład w swojej ofercie trzy typy opakowań wyprodukowanych z różnych rodzai tektury. Pierwszym z nich jest tektura konwencjonalna, trój i pięciowarstwowa, która doskonale sprawdza się w produkcji pudeł i opakowań tekturowych. Jest wytrzymała, ale nie na tyle aby móc w niej transportować produkty o dużej masie. Można wykorzystywać ją również do produkcji opakowań ozdobnych. Kolejnym typem tektury jest tektura ciężka, pięciowarstwowa, o gramaturze 1320 g na 1m2 i grubości od 9 do 15 mm, co sprawia, że jest to wyjątkowo odporny materiał, będący w stanie udźwignąć ciężary różnej wagi, pozwalający również na dużą pakowność. Jednak najbardziej wytrzymałymi opakowaniami są tak zwane opakowania łączone, czyli produkowane najczęściej z połączenia drewna z tekturą bądź sklejką czy płytą OSB.

Pomysły na wykorzystanie kartonowych opakowań – plac zabaw dla czworonogów

Pierwszym pomysłem na wykorzystanie kartonowych opakowań jest przeznaczenie ich na rzecz akcesoriów dla domowych zwierzaków. Szczególnie jeśli jesteśmy opiekunami kotów, kartonowe opakowania mogą stać się niezwykle ważnym elementem zabawy i wystroju mieszkania. Możemy z nich skonstruować koci drapak lub miejsce do spania, w którym koty będą mogły się schować w dowolnym momencie. Zwierzaki bardzo lubią tego typu kryjówki, możemy więc całkowicie dać się ponieść swojej fantazji i poeksperymentować z różnego rodzaju ustawieniami czy konstrukcjami. Pamiętajmy jedynie o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć i przystosować do pomieszczenia, w którym się znajdują tak, aby nie zrobić zwierzętom krzywdy. Kartony doskonale sprawdzą się również w formie wspomnianego wcześniej drapaka – w tym celu powinniśmy na przykład związać ze sobą kilka opakowań, tak aby zwiększyć ilość warstw do drapania. Możemy w tym celu połączenia ze sobą kartonów wykorzystać również nietoksyczny klej, który nie zaszkodzi naszym czworonogom. Kartonowe opakowania mogą nam również posłużyć do skonstruowania zabawek dla naszych zwierząt, takich jak na przykład kostki z ukrytymi w środku smakołykami, które doskonale stymulują zarówno koty jak i psy, dostarczając im niezbędnych do rozwoju bodźców.

Kartonowe opakowania i zabawki dla dzieci

Kolejnym doskonałym pomysłem na wykorzystanie kartonowych opakowań jest stworzenie z nich zabawek dla najmłodszych. Jest wiele ciekawych i kreatywnych rozwiązań, z których można skorzystać aby urozmaicić naszym pociechom czas zabawy. Co możemy stworzyć z kartonu? Pierwszym pomysłem może być kartonowy domek dla lalek i innych zabawek. Możemy się w tym przypadku popisać kreatywnością, przygotowując również kartonowe mebelki i dekoracje do domku. Doskonałym pomysłem będzie również przygotowanie kartkowej kuchni, na przykład kuchenki do przygotowywania zabawkowych posiłków – dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego dziecięce wersje sprzętów codziennej użyteczności będą doskonałym miejscem do zabawy. Kolejną propozycją może być kartonowy domek dużych rozmiarów, w którym dzieci mogą się chować, bawić latarką i przechowywać swoje najcenniejsze skarby. Świetnym wykorzystaniem dużej ilości kartonów będzie skonstruowanie labiryntu – łącząc ze sobą złożone kartony. W ten sposób stworzymy dzieciom niezwykły plac zabaw na długie godziny. Stanie się on ulubioną kryjówką naszego dziecka, jest również łatwy w zamontowaniu i rozmontowaniu po skończonej zabawie. Z kartonowych opakowań można również budować zagrody dla zwierząt czy większe meble dla ukochanych lalek i pluszaków. Dla tych dzieci, które uwielbiają zabawy w przebieranki czy imitowanie zawodów możemy z kartonu zrobić telewizor, do którego da się wejść … Kartonowe opakowania możemy również wykorzystać do zbudowania zamku i zabawkowych mieczy dla prawdziwych rycerek i rycerzy.

Kartonowe opakowania i dekoracje w twoim domu 

Kartonowe opakowania możemy oczywiście wykorzystać również jako ozdoby i dekoracje w naszym domu. Mogą nam posłużyć jako świąteczne dekoracje – kartonowa choinka może być niezwykle designerską alternatywą dla klasycznego drzewka. Z kartonowych opakowań możemy również przygotować okazjonalne wieńce czy stroiki. Będą doskonałym elementem wystroju w świątecznym okresie, jak również kreatywnym pomysłem na prezent. Kartonowe opakowania mogą się również zmienić w lampiony, takie, które latem powiesimy w ogrodzie lub na balkonie. Kartonowe opakowania można również wykorzystać do pakowania prezentów dla naszej rodziny i najbliższych, taki sposób zapakowania na pewno wzruszy naszych najmilszych i pomoże nam dodać wyjątkowego charakteru do wybranego podarunku. Kartonowe opakowania możemy również wykorzystać do organizacji przestrzeni – w naszej szafie czy na biurku. Odpowiednio złożone i połączone opakowania, które możemy przecież dowolnie wyginać i umieszczać w przestrzeni szuflady czy komody, staną się doskonałymi pojemnikami na bieliznę, skarpetki, rajstopy lub szaliki czy rękawiczki. Kartonowe opakowania będą również doskonałe w formie organizera biurowego – możemy więc wykorzystać je do uporządkowania naszej przestrzeni.

Ekologiczna kreatywność 

Zaproponowane przez nas rozwiązania mają na celu przede wszystkim propagowanie ekologicznych postaw w naszym codziennym życiu. Dając przedmiotom drugie życie dbamy o to, aby zmniejszała się nadprodukcja, a co za tym idzie jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystując do zabawy czy organizacji przestrzeni kartony zalegające w szafach czy składzikach, uczymy się tego, że czasami wystarczy jedynie odrobina czasu i dobrych chęci aby zmienić coś w swoim środowisku. Drugie życie kartonowych opakowań jest więc nie tylko kreatywne, ale również ekologiczne!