Kiedy wysłać paczkę by trafiła przed świętami?

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to zdecydowanie najbardziej pracowita część roku dla kurierów i poczty. Wynika to nie tylko z samej Gwiazdki, ale też innych wydarzeń, takich jak mikołajki czy nawet Black Friday. Dlatego tak ważne jest, aby świąteczne prezenty wysyłać z odpowiednim wyprzedzeniem. Dowiedz się, kiedy wysłać paczkę, by trafiła do adresata przed świętami!

Do kiedy najlepiej wysłać paczkę przed świętami?

Optymalny czas wysłania świątecznych prezentów zależeć będzie przede wszystkim od typu transportu oraz odległości, jaką musi przebyć paczka. Wysyłka kurierska na terenie Polski zazwyczaj dostarczona zostaje w ok. 2-3 dni robocze. Niektóre firmy dostarczają paczki również w sobotę. W przypadku Poczty Polskiej zakłada się, że przesyłki ekonomiczne powinny dotrzeć w ciągu 1 dnia roboczego, a ekonomiczna po maksymalnie 3 dniach roboczych. Należy mieć jednak na uwadze, że w intensywnym okresie przedświątecznym czas oczekiwania może nieco się wydłużyć. Zakłada się, że najlepiej jest zamówić prezenty na co najmniej 7-8 dni przed Wigilią Bożego Narodzenia. Wiele zapobiegliwych osób decyduje się jednak nawet na wcześniejsze terminy. Pozwala im to na szybką reakcję w sytuacji, gdy paczka zaginie, zostanie uszkodzona lub jej odbiór znacząco się opóźni. Oczywiście zasada wysyłki na ok. tydzień przed świętami nie dotyczy przesyłek wysyłanych za granicę. W Europie powinny to być co najmniej 2, a czasem nawet ponad 3 tygodnie. Paczki transportowane międzykontynentalnie zwykle należy nadawać nawet znacznie wcześniej. Może to zależeć zarówno od kraju, jak i typu przesyłki. Niektóre z nich, jak żywność czy leki, mogą wymagać wypełnienia specjalnej deklaracji.

Czy wybór przewoźnika ma znaczenie?

Wybierając przewoźnika, najczęściej decydujemy się na skorzystanie z usług firmy kurierskiej. Może to być zarówno klasyczne doręczenie przesyłki do rąk własnych adresata, jak i cieszące się niesłabnącą popularnością pozostawienie w skrytce otwieranej specjalnym kodem. Każda z tych opcji ma wady i zalety. Dostarczenie do rąk własnych, choć oszczędza klientowi dźwigania niekiedy dość ciężkich prezentów, wymusza u niego pozostawanie w jednym punkcie przez pewien czas. A chociaż wielu kurierów stara się współpracować z klientem i zanieść paczkę w dogodnej dla obu stron godzinie, w okresie przedświątecznym może nie być to możliwe ze względu na nadmiar obowiązków. Z kolei skrytka pozwala na odbiór w dowolnym dla klienta momencie, ale wymaga samodzielnego odebrania prezentów. Co więcej, w grudniu możliwe jest również przeładowanie automatów, szczególnie tych w najpopularniejszych punktach, przez co przesyłka będzie mogła być odebrana z samochodu kuriera w ściśle określonych godzinach. Inna, zdecydowanie mniej popularna opcja, to przesyłka pocztowa. Uznawana jest ona za najbardziej problematyczną. Przeświadczenie to wynika z wielu względów, w tym określonych godzin otwarcia i długich kolejek po odbiór paczki.

Czego nie można zamawiać wysyłkowo?

Chociaż wysyłka pocztą lub kurierem to zdecydowanie najchętniej wybierane i najwygodniejsze opcje przy zakupach świątecznych, należy mieć świadomość, że niektóre przedmioty można zakupić jedynie osobiście. Należą do nich przede wszystkim: broń (w tym kolekcjonerska czy zabawkowa), płyny w szklanych butelkach, alkohole, materiały żrące i łatwopalne, rośliny, zwierzęta, nasiona, dzieła sztuki o wysokiej wartości, zbiory filatelistyczne i przedmioty numizmatyczne, urządzenia hazardowe, poduszki powietrzne, kamizelki kulooodporne, leki, kupony loteryjne czy niektóre dokumenty.

Co zrobić, jeśli przesyłka nie doszła na czas?

Czasem, pomimo dopełnienia wszelkich obowiązków, paczka niestety nie dotrze do klienta na czas. W takiej sytuacji możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie od firmy kurierskiej. Przewoźnik powinien odpowiedzieć na reklamację do 30 dni od dnia jej wpłynięcia. W przypadku jej uznania możliwe jest zwrócenie kwoty wynoszącej maksymalnie dwukrotność wartości towaru. Jeśli jednak nie zostanie ona uznana, klient może odwołać się od decyzji.