rodzaje palet drewnianych Pako-Bud

Jakie są normy dla opakowań drewnianych i ich znaczenie w transporcie?

Opakowania drewniane są cenione w transporcie i magazynowaniu ze względu na swoją wytrzymałość, trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Solidnie wykonane chronią znajdującą się w nich zawartość. Ze względu na to, iż drewno jest surowcem odnawialnym, produkcja takich opakowań w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem jest w wielu sytuacjach znacznie lepszą alternatywą dla opakowań z tworzyw sztucznych. Jakie są jednak ogólnie przyjęte normy dla opakowań drewnianych w handlu międzynarodowym i transporcie?

Opakowania drewniane i obowiązujące normy

Do opakowań drewnianych zaliczyć można nie tylko palety, ale i również drewniane skrzynie, czy skrzyniopalety, które ze względu na zastosowany w ich produkcji surowiec są bardziej podatne na przenoszenie i transport niebezpiecznych owadów i gryzoni do nowych środowisk. Aby tego uniknąć, stworzony został szereg przepisów i norm fitosanitarnych, których należy przestrzegać w przypadku opakowań drewnianych. O jakich procedurach i normach tutaj mowa?

Obróbka termiczna drewna

Opakowania drewniane, które przeznaczone są do transportu na trasach międzynarodowych, są przede wszystkim produkowane z drewna poddawanego obróbce termicznej w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Omawiany proces zajmuje przynajmniej pół godziny.

Fumigacja drewna

Istnieją również inne dozwolone dla tej opcji alternatywy, jak chociażby zastosowanie bromku metylu w fumigacji, czyli procesu mającego na celu zwalczenie wszystkich szkodników i owadów znajdujących się w drewnie. Ten proces nie jest dozwolony w Unii Europejskiej. Metodą przynoszącą podobne rezultaty, z której można korzystać na terenie UE, jest fumigacja fluorkiem sulfurylu. Trzeba także wspomnieć o ogrzewaniu dielektrycznym z zastosowaniem pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości.

Aby mieć pewność, iż korzysta się z opakowań wyprodukowanych z drewna poddanego temu procesowi, wystarczy znaleźć umieszczone na nim specjalne oznakowanie. Jest to znak specjalny przedstawiający symboliczny kłos, zatwierdzony przez IPPC. Obok niego widnieje także numer zakładu (nadawany przez Krajową Organizację Ochrony Roślin), który podjął się wykonania całej procedury eliminującej szkodniki z wykorzystanego drewna, a także kod ISO firmy eksportującej oraz symbol konkretnej, zastosowanej metody zabezpieczenia drewna.

Czy te wymagania dotyczą każdego kraju?

Omówione wyżej procedury i wymogi dotyczą krajów Unii Europejskiej. Co jednak w przypadku innych państw? Kwestia ta uzależniona jest od przepisów fitosanitarnych obowiązujących w danym kraju. Niestety nie wszystkie państwa mają wykaz ogólnie dostępnych standardów, dlatego zaleca się, aby eksportowane towary przewozić w opakowaniach zgodnych ze standardem ISPM Nr 15, który wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26. października 2016 roku.

Dlaczego przestrzeganie wyżej wymienionych norm w transporcie ma tak duże znaczenie?

Stosowanie opakowań drewnianych w transporcie międzynarodowym, które spełniają powyższe normy i mają odpowiednie, specjalne oznakowanie, jest kluczowe ze względów fitosanitarnych. Celem jest przede wszystkim redukcja zagrożenia związanego z przenoszeniem niebezpiecznych owadów, insektów, szkodników, gryzoni, które mogą być nosicielami groźnych chorób, bakterii i wirusów.

Przykładem może być występujący na terenie Portugalii i Hiszpanii węgorek sosnowiec, czyli nicień, który należy do inwazyjnych szkodników nagminnie atakujących lasy iglaste w wyżej wymienionych regionach. Jego rozprzestrzenienie się mogłoby być dużym zagrożeniem dla lasów iglastych w całej Europie, co znacznie zakłóciłoby ekosystem naturalny i gospodarkę leśną.

Należy pamiętać o tym, że nieprzestrzeganie norm dla opakowań drewnianych może wiązać się z wysoką karą pieniężną lub koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów eliminacji szkodników z opakowań drewnianych w kraju docelowym. Jeśli poszukujesz opakowań drewnianych spełniających wszystkie obowiązujące normy, skontaktuj się w tym celu z firmą PAKO-BUD.