Jakie są najważniejsze rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie?
Rodzaj opakowania do przesyłki kurierskiej należy dopasować zarówno ze względu na typ przesyłanego towaru, jak i sposobu transportu. Na szczęście na rynku mamy ich duży wybór, dzięki czemu każdy znajdzie to najodpowiedniejsze. Dowiedz się, jakie są najważniejsze rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie.
Najpopularniejsze typy opakowań kurierskich
Wśród najpopularniejszych typów opakowań kurierskich wymienić można przede wszystkim:
- kartony – lekkie i wygodne, mogą być wykonywane z tektury falistej o różnej gramaturze i liczbie warstw,
- skrzynie drewniane – dość ciężkie, jednak bardzo solidne, najlepiej sprawdzają się w przewozie większych i cięższych towarów oraz transporcie drogą morską,
- palety – przeznaczone przede wszystkim do przewozu cięższych, chętnie stosowane w przemyśle,
- skrzyniopalety – zwykle przygotowywane na indywidualne zamówienie klienta,
- płyty OSB, ze sklejki oraz z płyty pilśniowej – nieco mniej trwałe, jednak lżejsze od skrzyń z litego drewna,
- opakowania plastikowe – ich zaletą jest niewielka masa, należy jednak uważać na ewentualnie toksyczne materiały, szczególnie w transporcie żywności,
- koperty – bardzo dobrze sprawdzają się przy przewozie niewielkich produktów, np. biżuterii czy małych części zamiennych, np. do urządzeń elektronicznych.
Kartony dla przesyłek kurierskich
Od lat jednym z najczęściej wybieranych typów opakowań kurierskich są opakowania tekturowe. Są one stosunkowo tanie, lekkie, a jednocześnie powszechnie dostępne. Mogą one różnić się między sobą, przede wszystkim grubością, a niekiedy również materiałem. Do najpowszechniej stosowanych należą trójwarstwowe o gramaturze 350 do 600 g/m2 oraz pięciowarstwowe o gramaturze 480 do 900 g/m2, przy czym drugi rodzaj dostępny jest również w niekonwencjonalnej gramaturze 1320 g na 1m2, co znacznie wzmacnia jego strukturę i pozwala na przewóz cięższych produktów. Niekiedy spotkać można również kartony wyjątkowo wytrzymałe, dodatkowo wzmacniane sklejką.
Opakowania i palety drewniane na przesyłki kurierskie
Drewno uważane jest za jeden z najtrwalszych materiałów opakowań kurierskich. Wykonywane są z niego zarówno skrzynie, jak i palety czy nawet skrzyniopalety. Skrzynie wykonane mogą zostać przede wszystkim z:
- litego drewna – najtrwalsze, ale jednocześnie najdroższe. Przez dość dużą wagę zdecydowanie nie są polecane do transportu drogą powietrzną, dobrze sprawdzają się jednak w transporcie morskim,
- OSB – wykonane z trójwarstwowej płyty kompozytowej, stosunkowo lekkie, jednak wciąż bardzo wytrzymałe,
- płyty pilśniowej – produkowane z rozwłóknionej tkanki tkanki drzewnej, szczelne i trwałe,
- sklejki – wytwarzane poprzez sklejenie cienkich warstw drewna, dość lekkie i wytrzymałe, stosunkowo tanie.
Opakowania drewniane mogą mieć różne kształty i rozmiary. Standaryzowane są najczęściej palety i skrzyniopalety ze względu na wygodę transportu, skrzynie jednak często można wykonywać na zamówienie. Poza różnicą w materiale, można też spotkać się z różnymi typami konstrukcji, np. skrzyniami ażurowymi, chętnie wykorzystywanymi w przewozie świeżej żywności.
Opakowania do transportu lądowego, lotniczego i morskiego
Opakowania na przesyłki kurierskie należy dopasowywać nie tylko do typu przewożonego towaru, lecz także rodzaju transportu. Podstawowy podział wymienia ten lądowy, lotniczy i morski. W przypadku pierwszego z nich występuje najmniej ograniczeń, w tym co do wagi czy materiału. Dlatego warto kierować się tu względami praktycznymi, w tym odpowiednim zabezpieczeniem przewożonego produktu oraz kosztem pakunku. W transporcie lotniczym duże znaczenie ma waga przesyłki, dlatego z pewnością nie sprawdzą się skrzynie z litego drewna. Przewoźnicy określają również maksymalny rozmiar przesyłki. W przypadku transportu drogą morską najważniejsza jest trwałość materiału, szczególnie jego odporność na potencjalnie szkodliwe dla przesyłki czynniki atmosferyczne, takie jak słona woda czy promienie słoneczne. Najczęstszym wyborem są skrzynie drewniane, niewskazane są natomiast pudełka kartonowe.