suszenie drewna pakobud

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać?

Drewno jest wciąż jednym z chętniej wybieranych materiałów konstrukcyjnych. Fakt ten zawdzięcza swojej wytrzymałości i solidności, które sprawiają, że budowle postawione przy wykorzystaniu tego materiału są bezpieczną gwarancją długoletności. Jednak aby tak się stało, drewno konstrukcyjne wymaga odpowiedniej impregnacji, która będzie wspierać materiał budowlany przed niszczeniem i działaniem czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne czy też szkodniki i grzyby oraz pleśń. Czym zaimpregnować drewno konstrukcyjne i w jaki sposób to zrobić? Co pozwoli nam skutecznie zadbać o stan i jakość drewna konstrukcyjnego? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Drewno konstrukcyjne – co musimy o nim wiedzieć
  2. Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego
  3. Jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?
  4. Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne – co musimy o nim wiedzieć 

Nie każdy rodzaj drewna można wykorzystać w konstrukcji w przemyśle budowniczym. Drewno, które zostanie wykorzystane jako budulec, musi się wykazywać odpowiednimi właściwościami i wytrzymałością, tak, aby tworzone konstrukcje były wytrzymałe i solidne. W ten sposób unikniemy późniejszych remontów, uszkodzeń czy awarii. Doskonałym przykładem drewna konstrukcyjnego jest drewno z modrzewia, które charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i zalicza się do drewna twardego. Z tego powodu modrzew jest drewnem konstrukcyjnym najczęściej wykorzystywanym w budownictwie. Oprócz tego równie często sięga się po dąb, sosnę, świerk, jesion, czy grab. Każdy nich wykazuje się unikalnymi właściwościami. Dąb na przykład twardnieje pod wpływem wody i jest stabilnym, eleganckim wyborem do mebli i zabudowań ogrodowych. Z kolei drab przez swoją twardość jest idealny do budowania konstrukcji dachowych. Każde drewno jest unikalne, cechuje się inną wytrzymałością, innymi właściwościami i inaczej zachowuje się w starciu ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wybór nieodpowiedniego drewna może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa w budynku mieszkalnym, dlatego warto sięgać po drewno ze sprawdzonych źródeł, nie oszczędzając na jakości i upewnić się, że wybrana firma posiada atesty na drewno konstrukcyjne.

Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego

Metod impregnacji jest kilka, każda z nich posiada swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej metody powinien być uzależniony od tego, z jakim rodzajem drewna mamy do czynienia. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego jest impregnacja ciśnieniową lub zanurzeniowa.

Impregnacja ciśnieniowa polega na poddaniu odpowiednich kawałków drewna działaniu impregnatu pod dużym ciśnieniem, które powoduje, że substancja wnika w głąb drewna i przez to chroni je jeszcze lepiej. Ten rodzaj impregnacji możemy wykonać jedynie w profesjonalnej komorze ciśnieniowej, ponieważ jest do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt. Co więcej, działanie na drewno pod dużym ciśnieniem może okazać się niebezpieczne, dlatego wymaga odpowiedniej wiedzy i kompetencji.

Impregnację metodą zanurzeniową możemy natomiast wykonać nawet w warunkach „domowych” jedyne czego będziemy potrzebować to odpowiednie miejsce, w którym możemy pozostawić drewno na czas przewidziany przez producenta, oraz preparat do impregnacji.

Jeśli drewno konstrukcyjne, które chcemy poddać impregnacji jest już na stałe zamontowane, jak na przykład w przypadku altany ogrodowej, jedyne co nam pozostaje to impregnacja za pomocą pędzla lub urządzenia do natrysku. Przy czym w takim wypadku najskuteczniejsza wydaje się nam klasyczna metoda pędzla.

Jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna? 

Wybierając impregnat do drewna konstrukcyjnego, musimy pamiętać o tym, że ma on spełniać kilka ważnych zadań. Pierwszym z nich jest skuteczna ochrona drewna przed grzybami, porostami i szkodnikami technicznymi (insekty i owady) drewna. Jednocześnie, impregnat musi być przyjazny środowisku, tak aby wraz z jego pojawieniem się nie została zaburzona biologiczna równowaga naszego otoczenia. Impregnat do drewna konstrukcyjnego nie może mieć również toksycznych efektów ubocznych wpływających negatywnie na nasze zdrowie. o

Musi być to również środek, który utrwala się w 100% w drewnie po impregnacji, aby w czasie składowania oraz montażu więźby dachowej nie został wymyty pozostawiając konstrukcję niezabezpieczoną. Dzięki temu impregnat będzie chronił drewno konstrukcyjne również przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy silne słońce. Ważne jest również to, że wybrany przez nas impregnat do drewna musi być dopuszczony do obrotu na terenie kraju Unii Europejskiej, w którym drewno zostało zaimpregnowane oraz posiadać pełną dokumentację procedury wytwarzania.

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

W samym procesie impregnacji drewna istotne są warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z impregnacją manualną lub zanurzeniową, która nie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Optymalne warunki pogodowe to temperatura zamykająca się w granicach od plus 5°C do plus 30°C. Preparat należy rozkładać na drewnie konstrukcyjnym dwukrotnie, za pomocą pędzla lub natrysku, w odstępach nie krótszych niż 2 godziny. Po zaimpregnowaniu drewno należy sezonować przez min. 72 godz. w zadaszonym miejscu, na przekładkach, które pozwalają na dokładne wniknięcie preparatu w materiał.

Kluczem do sukcesu w przypadku impregnacji jest bez wątpienia wybór odpowiedniego preparatu do impregnacji, tak aby była ona trwała i skuteczna. Drewno konstrukcyjne jest doskonałym materiałem, ważne aby zadbać o jego długoletniość.