kartonowy domek

Jak zrobić domek z kartonu?

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic i bardzo często wpada na szalone pomysły. Dzieci uwielbiają się przebierać, wchodzić w role i tworzyć w swoich zabawach nowe światy. Dlatego doskonałym pomysłem do urozmaicenia tych spotkań w świecie wyobraźni jest konstruowanie dodatkowych elementów, które mogą pomóc naszym pociechom na jeszcze większe eksplorowanie swoich możliwości. Miejscem, które dosyć często pojawia się w czasie zabaw jest bez wapienia figura domu, tego dla lalek i takiego, w którym mali odkrywcy mogą zmieścić się samodzielnie. Jeśli więc w naszym domu zalegają stare kartonu, warto dać im drugie życie i w ramach spędzania wspólnego czasu z dziećmi stworzyć własny DIY domek do zabaw.

Spis treści 

  1. Drugie życie kartonu
  2. Przygotowanie domku z kartonu krok po kroku
  3. Kartonowy domek dla zwierząt

Drugie życie kartonu 

Bardzo często zdarza się, że w naszych domach i mieszkaniach zalegają stare, niewykorzystane do niczego kartony. Zakupy internetowe, przeprowadzki, remonty – po każdej z tych czynności zostają nam opakowania, które możemy wykorzystać do innych celów. Jednym z nowych przeznaczeń kartonowych opakowań mogą być właśnie elementy zabaw naszych dzieci.

Obecnie na rynku produkcji opakowań tekturowych możemy znaleźć trzy rodzaje kartonu, z którego wykonuje się opakowania. Pierwszym z nich jest tektura, trój- i pięciowarstwowa, która doskonale sprawdza się przy produkcji podstawowego typu kartonów lub pudeł, takich, które są powszechnie spotykane w przemyśle spożywczym, odzieżowym czy wysyłkowym. Drugim rodzajem opakowań tekturowych są te wykonane z tektury ciężkiej, pięciowarstwowej o gramaturze 1320 g na 1m2 i grubości od 9 do 15 mm, które mają tą zaletę, że są wyjątkowo pakowne oraz wytrzymałe i mogą udźwignąć ciężary różnej wagi. Te opakowania wykorzystuje się do transportu towarów w przemyśle ciężkim. Jednak najbardziej wytrzymałe są opakowania trzeciego rodzaju, czyli opakowania łączone, produkowane najczęściej z połączenia drewna z tekturą bądź sklejką czy płytą OSB; opakowania tego typu stanowią wytrzymałe i stabilne pojemniki oraz zapewniają odpowiednie przechowywanie różnego rodzaju towarów.

Niezależnie jednak od tego, jaki karton mamy w domu, możemy wykorzystać go do stworzenia naprawdę niezwykłych konstrukcji i budowli. Jest to nie tylko okazja do stworzenia miejsca dla swojej kreatywności, ale również do spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem. Budowanie domku z kartonu może przecież stać się dodatkową formą wspólnej zabawy. Zanim jednak przystąpimy do budowy domku z kartonu, warto wiedzieć jakich narzędzi i przyrządów będziemy potrzebować. Co może się nam przydać w czasie konstrukcji kartonowego domku?

Przygotowanie domku z kartonu krok po kroku

Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję tego, jak krok po kroku postawić domek z kartonu.

Krok pierwszy – wybór kartonu

Oczywiście konstruowanie domku z kartonu zaczynamy od wyboru odpowiedniego opakowania. W zależności od tego, jakie opakowania kartonowe mamy do dyspozycji, możemy zdecydować o rozmiarze i wyglądzie naszej budowli. Większe kartony pozwalają nam na pewno na łatwiejsze tworzenie konstrukcji – wystarczy połączyć ze sobą niewielką ilość elementów, aby móc je później postawić jako domek. Natomiast duża liczba mniejszych kartonów sprawia, że musimy bardziej kombinować w kwestii łączenia, za to efekt może być równie satysfakcjonujący.  Dwa duże kartony możemy na przykład wykorzystać do stworzenia domku z dwoma pokojami! Oczywiście wybór kartonu powinien zależeć również od tego, o jakim domu myślimy. Domek dla lalek spokojnie możemy zrobić nawet z niewielkiego pudełka po butach! Pamiętajmy o tym, że jedynym ograniczeniem konstrukcyjnym jest tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia.

Krok drugi – niezbędne narzędzia

Kolejnym krokiem przygotowań do stworzenia konstrukcji domku z kartonu, jest wybór odpowiednich narzędzi. Na pewno przydadzą się nam ostre nożyczki lub specjalny nóż do papieru. Niezbędne będą również szeroka taśma i klej PVA, opcjonalnie pistolet do klejenia oraz artykuły zdobnicze. Jeśli mamy natomiast do czynienia z mocnym kartonem, takim jak wspomniane wyżej opakowania łączone, może przydać się nam taker i dopasowane do niego zszywki. Taker jest narzędziem, które pozwala na przeprowadzenie szybkiej konstrukcji, dlatego warto po niego sięgnąć, jeśli zależy nam na czasie i sprawnym działaniu. Pamiętajmy oczywiście o tym, żeby mieć na uwadze korzystanie z ostrych narzędzi, jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci.

Krok trzeci – cięcie i łączenie

Zanim zabierzemy się do cięcia kartonów, które mamy pod ręką, warto przygotować sobie odpowiedni plan konstrukcyjny. Możemy dokonać pomiarów, tak aby wiedzieć ile materiału będzie nam rzeczywiście potrzebne i jak połączyć ze sobą wszystkie dostępne elementy. Klasyczny domek składa się z czterech ścian i dwuspadowego dachu. Dobrą wskazówką będzie to, aby końce dachu pozostawić otwarte, tak aby mogło dojść do lepszej cyrkulacji powietrza. Wycinamy więc z tektury wszystkie potrzebne elementy, ewentualnie rozcinamy po prostu kolejne części kartonów. Pamiętajmy, że jeśli dysponujemy kartonem ogromnej wielkości, być może już samo jego odpowiednie zagięcie, pozwoli nam osiągnąć pożądany efekt. Resztę niezbędnych elementów docinamy, uwzględniając otwór na drzwi i okna. Całość sklejamy ze sobą, wzmacniając konstrukcję za pomocą taśmy. Możemy również wyciąć belki kartonowe i podklejając je dodatkowo wzmocnić ścianki domku.

Krok czwarty – ozdabianie

Ozdabianie domku jest zdecydowanie najprzyjemniejszym momentem całego procesu, oczywiście warto do tego zaangażować nasze dzieci, tak aby mogły mieć bezpieczny wkład w całą pracę. Czego możemy użyć do ozdobienia domku? Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na to, jak domek ma ostatecznie wyglądać. Możemy przecież skorzystać z farb, mazaków, pasteli, naklejanek, materiałów i tkanin. W oknach mogą więc pojawić się przymocowane za pomocą takera firanki, a na dachu wycięte wcześniej z resztek kartonu dachówki. W ten sposób nic się nie zmarnuje, a my stworzymy domek w duchu zero waste.

Jeżeli mamy na to czas i odpowiednie umiejętności, możemy również stworzyć dodatkowe mebelki do domu, również z kartonu. Wbrew pozorom wykonanie stolika czy siedzisk z kartonu nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy wzmocnić pudła kilkoma warstwami kartonu i dodatkowe elementy wyposażenia domku są gotowe do wykorzystania! Z pudełka na buty z łatwością wykonamy np. mały telewizor, a wycięte prostokąty z twardej tektury — podklejone i pomalowane np. na zielono — będą idealnymi półeczkami. Z kartonu możemy też stworzyć półki na zabawki do domku, lub małą kartonową kuchenkę do przygotowywania wyimaginowanych posiłków.

Kartonowy domek dla zwierząt

Ponieważ nasze czworonogi, szczególnie koty, uwielbiają wszelkie dodatkowe kryjówki, w których mogą się schować i zniknąć nam z oczu, warto wykorzystać zalegające w domu kartony do stworzenia takich kryjówek dla naszych zwierzaków. Podobnie jak w przypadku konstrukcji domku do zabaw dla dzieci, tworząc domek z kartonu dla czworonoga powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego kartonu. Tutaj sprawa jest nieco prostsza, wystarczy nam bowiem pojedynczy karton, jedyne co musimy zrobić to znaleźć taki odpowiednich rozmiarów. Boki kartonu należy skleić taśmą, lub połączyć takerem. W jednej ze ścian kartony wycinamy otwór dowolnej wielkości – w zależności od tego jak bardzo intymną przestrzeń chcemy stworzyć. Wnętrze takiego domku możemy wykończyć umieszczając w środku poduszkę naszego czworonoga, koc lub ręcznik. W ten sposób stworzymy mu przytulne wnętrze.

Jeżeli zastanawialiście  się kiedyś, co można zrobić z kartonu, wiemy już na pewno, że możliwości są niezliczone. Wykonanie z niego domku dla dzieci, lalek i zwierzaków, to wspaniała zabawa i sposób na kreatywne spędzenie weekendu!