Jak zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji drewnianej?
Lekki szkielet drewniany nie jest jeszcze powszechnie stosowaną metodą budowlaną, jednak staje się coraz popularniejszy w Polsce. Nic dziwnego, jest to metoda szybka w montażu i bazująca na prostej technologii. Domy budowane w ten sposób częściej ujrzymy w Kanadzie, Skandynawii lub Stanach Zjednoczonych niż centralnej Europie, choć tutaj też zaczyna doceniać się jego zalety. Podstawą bezpieczeństwa takiej konstrukcji jest odpowiednia technika wykonania oraz dobrej jakości drewno konstrukcyjne. Drewno będzie spełniało funkcję nośną, zatem naszym obowiązkiem jest zadbanie o jego odpowiedni stan w momencie budowy.
Czym się kierować, wybierając materiały?
Na zakup materiałów lepiej przeznaczyć nieco więcej czasu, aby móc zdecydować się na takie, do których będziemy mieli stuprocentowe zaufanie. Bezpieczne drewno konstrukcyjne powinno być suche i zaimpregnowane. W Polsce lekka konstrukcja drewniana cały czas jest narażona na działanie wilgoci, przez co w nieodpowiednio zabezpieczonym drewnie mogą pojawić się szczeliny i pęknięcia, a w konsekwencji grzyby oraz pleśń. Takie same kryteria dotyczą drewna, z którego mają być wykonane skrzyniopalety czy skrzynie drewniane. Deski, przeznaczone do wykonania opakowań drewnianych, nie mogą być również mokre, aby skrzynie dobrze pełniły swoją funkcję w przyszłości. Warto się upewnić, w jaki sposób suszono drewno, które zamierzamy kupić. Dobrą metodą jest suszenie urządzeniami sterowanymi komputerowo. Aby łatwo ocenić jakość drewna, można zwrócić uwagę na to, czy widać na nim ślady kory – odpowiedni materiał nie powinien ich posiadać.
Rodzaj drewna
Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami drewna w konstrukcjach budowlanych są sosna i świerk. Gatunek nie jest jednak tak istotny, jak klasa materiału. Wyróżnia się cztery klasy jakości drewna (I – najwyższa, IV – najniższa) oraz szerszą klasyfikację jego wytrzymałości. Odpowiednio wytrzymałe drewno to takie oznaczone jako C24 lub C30. Więcej o drewnie stosowanym do budowy konstrukcji drewnianych lub opakowań można przeczytać tutaj: https://pakobud.com.pl/drewno-konstrukcyjne.
Gotowe konstrukcje
Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na konstrukcje drewniane na sprzedaż. To nie tylko oszczędność czasu i pracy, ale również gwarantowany efekt – pod warunkiem, że wybierzemy profesjonalną firmę specjalizującą się w takich konstrukcjach. Odpowiednia firma powinna móc się pochwalić wpisem do krajowego rejestru firm spełniających warunki produkcji wyrobów z drewna lub certyfikatem fitosanitarnym. Jeśli chodzi o gotowe elementy, można zakupić na przykład deski podłogowe, opakowania drewniane potrzebne w różnych branżach przemysłu, tarcicę oraz boazerię. Szczególnie dobrze sprawdza się więźba dachowa, którą firma przygotuje na indywidualne zamówienie. Hurtowa sprzedaż konstrukcji drewnianych jest oferowana m.in. przez firmę Pakobud, której specjalizacją jest przecieranie materiału drzewnego: sosnowego oraz świerkowego. W przypadku zamówień przygotowywanych indywidualnie, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mamy do czynienia z profesjonalną firmą wykonawczą. Szkielety drewniane mają bowiem to do siebie, że nawet najmniejszy błąd techniczny może wyjść na jaw. Odpowiednia firma umożliwi dokładną konsultację projektu, zasugeruje wskazane poprawki, a także dopilnuje tego, aby konstrukcja była nie tylko estetyczna, ale też wytrzymała. Zwróćmy więc uwagę na doświadczenie, certyfikaty oraz portfolio.