elewacja drewniana pakobud

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna?

Wiosną i latem spędzamy w naszych ogrodach bardzo dużo czasu. Większość z nas planując zagospodarowanie swojej zewnętrznej przestrzeni projektuje również tarasy i altanki, w których można cieszyć się kontaktem z naturą niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu, ogród staje się miejscem, w którym spędzamy czas w gronie swojej rodziny i przyjaciół, lub też poddajemy się chwilom samotności i wyciszenia. Altanka ma jednak nad tarasem jedną przewagę – zadaszenie, które w razie załamania pogody chroni nas przed deszczem i silnym wiatrem. Dlatego coraz częściej szukamy rozwiązań dla naszej tarasowej alternatywy. Jednym z doskonałych sposobów na zabezpieczenie tej przestrzeni jest zbudowanie drewnianego zadaszenia. Jak samodzielnie zabrać się za prace konstruktorskie? Co będzie nam potrzebne? Z jakiego drewna powinniśmy skorzystać? Podpowiadamy!

Spis treści 

 1. Wybór odpowiedniego gatunku drewna
 2. Budowa drewnianego zadaszenia tarasowego
 3. Częste pytania i odpowiedzi
 4. Zrób to sam czy poproś o pomoc specjalistę?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna 

Jednym z pierwszych kroków związanych z budową drewnianego zadaszenia naszego tarasu będzie wybór odpowiedniego gatunku drewna. Drewno konstrukcyjne musi być solidne i wytrzymałe, tak aby mogło służyć nam przez wiele lat, bez konieczności wymiany czy reperowania drobnych uszkodzeń. Dlatego wybierając drewno warto zasięgnąć rady i opinii specjalistów zajmujących się dystrybucją i produkcją drewna.

W Polsce najczęściej sięga się po drewno sosnowe lub świerkowe. Dzieje się tak ponieważ to właśnie tego drewna mamy w swoim zasięgu najwięcej. Dzięki temu jego cena nie jest wysoka a w połączeniu z dobrą jakością stanowi doskonałe połączenie i wybór w budownictwie. W naszym kraju aby móc wznosić budowle użytkowe z wykorzystaniem drewna, musi ono spełniać specjalne normy regulowane przez przepis PN-EN 14081-1+A1:2011 odnoszący się do konstrukcji drewnianych. W związku z tym wymagane drewno musi mieć klasę C24, co w specjalnym systemie oznacza wybrane parametry drewna konstrukcyjnego, takie jak na przykład lista naturalnych wad drewna, które są dopuszczalne, aby drewno mogło spełniać wymagania wytrzymałościowe i nadawać się do zastosowań w budownictwie, czy też wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz odporność na uszkodzenia.

Niektórzy do ogrodowych konstrukcji zewnętrznych polecają również drewno egzotyczne, takie jak drewno kempas czy bangkirai – materiał o bardzo wysokiej żywotności, który może przetrwać w dobrym stanie nawet do 40 lat. Drewno egzotyczne jest wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne czy mechaniczne, takie jak na przykład ścieranie. Pamiętamy jednak o tym, że w przypadku drewna egzotycznego warto jest dokładnie sprawdzić źródło pochodzenia.

W naszej firmie PAKO-BUD specjalizujemy się w przecieraniu i obróbce w szczególności drewna sosnowego i świerkowego. Jest to drewno wysokiej jakości, pozyskiwane od zaufanych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu wiemy, że przekazujemy naszym Klientom materiał najwyższej jakości.

Budowa drewnianego zadaszenia tarasowego 

Równie ważne co wybór odpowiedniego gatunku drewna jest przemyślana i solidna konstrukcja. Dlatego pierwszym krokiem budowy drewnianego zadaszenia tarasowego powinno być przygotowanie planu, który w prosty sposób odzwierciedla kolejne etapy budowy tarasu.

Niezależnie od tego, z jakiego drewna będziemy budować zadaszenie, musimy zadbać o to, aby konstrukcja opierała się na słupach przytwierdzonych do betonowego fundamentu. W tym celu możemy na przykład zaopatrzyć się w stalowe kotwy do słupów, które zalewa się betonem lub przekręca do betonowego podłoża odpowiednimi śrubami.

Następnym krokiem jest stworzenie solidnej i wytrzymałej konstrukcji nośnej, która odpowiadać będzie za zadaszenie tarasu. Musi składać się z odpowiedniej liczby podpór oraz krokwi dachowych. Czym są? Krokwie dachowe to drewniane belki, które mają za zadanie podtrzymanie konstrukcji dachu. Nie tylko ją wspierają i są rodzajem stelaża pod pokrycie dachu, ale też przenoszą obciążenia i rozkładają je równo na całej konstrukcji. Krokwie są tym samym głównymi belkami nośnymi dachu. To na nich ostatecznie zostanie umieszczone całkowite pokrycie dachowe, dlatego ważne jest, aby dopasować ilość i grubość podpór do wielkości dachu i ciężaru jaki będzie musiał w związku z tym utrzymać, na przykład w czasie zimy podczas opadów śniegu.

Podsumowując, wymienimy poniżej elementy, o których koniecznie musimy pamiętać przy budowie zadaszenia tarasowego:

 • belki
 • słupki
 • krokwie dachowe
 • stalowe kotwy w formie mocowania
 • betonowe wypełnienie fundamentów
 • wsporniki belek
 • złącza kątowe
 • kątowniki
 • taśma perforowana
 • młot dekarski
 • piła
 • kleje i uszczelniacze dekarskie
 • wkręty

Dzięki tym narzędziom i przyrządom prace powinny postępować bez zakłóceń, pozwalać na sprawną i szybką budowę zadaszenia tarasowego. Pamiętajmy aby w czasie budowy postępować zgodnie z wcześniej przygotowanym planem, konsultując ewentualne wątpliwości ze specjalistami.

Częste pytania i odpowiedzi 

W czasie konstrukcji drewnianego zadaszenia tarasowego może pojawić się wiele pytań związanych z całym procesem budowy. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy powinniśmy zgłaszać budowę zadaszenia tarasowego, lub też czy musimy ubiegać się o pozwolenie?

Chociaż budowanie wszelkich konstrukcji nawet na prywatnym terenie często wiąże się z obowiązkiem zgłaszania tego odpowiednim urzędnikom, w przypadku budowania zadaszenia tarasowego jesteśmy zwolnieni z konieczności uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia budowlanego. Najświeższe nowelizacje prawne pozwalają na budowę licznych przydomowych konstrukcji bez uzyskiwania pozwoleń. Jedną z takich budowli jest właśnie zadaszenie tarasowe, niezależnie od tego, z jakiego materiały powstaje. Pamiętajmy jednak o kruczkach prawnych i niewielkich komplikacjach. Jeżeli budowa zadaszenia tarasowego zostanie uznana za remont, nie musimy starać się o pozwolenie na prace budowlane. Jeśli jednak wznoszenie zadaszenia nad tarasem zostanie potraktowane jako przebudowa budynku mieszkalnego, wówczas musimy niestety postarać się o zgodę. Zgłoszenie tego typu budowy nie jest jednak skomplikowaną procedurą. Musisz złożyć je we właściwym starostwie, podając niezbędne szczegóły, rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych.

Często zastanawiamy się również nad tym, jak zadbać o zabezpieczenie drewna przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Drewno mimo tego, że jest niezwykle wytrzymałym i solidnym materiałem, bardzo łatwo ulega zniszczeniu jeżeli nie zostanie odpowiednio zakonserwowane, pojawia się więc pytanie o to w jaki sposób zadbać o impregnację drewna. Kluczowy będzie wybór odpowiednich preparatów ochronnych. Powinny pomóc zabezpieczyć drewno nie tylko przed upływem czasu i starzeniem się, ale również przed czynnikami takimi jak warunki atmosferyczne lub też uszkodzenia mechaniczne, lub też działanie grzybów i innych szkodników.

Drewno należ poddać działaniu impregnatów ochronnych – warto zrobić to jeszcze przed wzniesieniem całej konstrukcji, wówczas będziemy mieć pewność, że całość jest odpowiednio chroniona. Jedną z najskuteczniejszych metod jest impregnacja zanurzeniowa, która pozwala preparatem ochronnym dotrzeć do najgłębszych warstw drewna. W celu wybrania najlepszego preparatu do danego gatunku drewna, możemy skonsultować się ze specjalistami. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu metalowych fragmentów konstrukcji specjalnym środkiem antykorozyjnym.

Zrób to sam czy poproś o pomoc specjalistę? 

Budowa drewnianego zadaszenia tarasowego nie musi być skomplikowanym działaniem konstruktorskim, wymaga jednak podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Musimy wiedzieć jakich narzędzi użyć, na jakie zagrożenia czy utrudnienia możemy natrafić oraz jak sobie z nimi poradzić. Dlatego jeśli nie czujemy się pewnie w roli konstruktorek czy konstruktorów możemy poprosić o pomoc specjalistów z zakresu budownictwa, którzy mogą nam pomóc chociażby na początkowym etapie prac. Dzięki temu zyskamy pewność, że postępujemy bezpiecznie i zgodnie z zasadami budownictwa.