drewno pakobud

Jak urządzić mieszkanie z wykorzystaniem drewna?

Dopiero urządzasz swoje mieszkanie lub planujesz gruntowną zmianę wnętrz? Postaw na drewno, które doda mieszkaniu ciepłego i rodzinnego charakteru. Dowiedz się, jakie drewno wybrać i jak wykorzystać palety lub skrzynie drewniane. Jedno jest pewne: drewno wciąż jest popularne i opiera się największym trendom.

Drewno – jakie wybrać?

Przy wyborze drewna powinniśmy się przede wszystkim kierować kolorystyką naszych wnętrz. Dlatego jeśli w naszym salonie czy kuchni dominują ciemne akcenty, powinniśmy utrzymać tę kolorystykę, dodając jednak ciekawe elementy połysku, metalu, geometrii czy motywów roślinnych. Ważne, by wybrane drewno nie odcinało się zbytnio od wnętrza ani nie konkurowało z nim. Do jasnych kafelków sprawdzi się jasne drewno, np. brzozy, jesionu czy sosny. Należy przy tym brać pod uwagę wielkość naszego domu lub mieszkania.

Jasne drewno: dąb, brzoza, jesion, buk, sosna.

Ciemne drewno:wiśnia, mahoń i jego odmiany, makassar.

Drewno posiada różnorodne barwy, od prawie białej po złote, pomarańczowe i złote odcienie, kończąc na ciemnobrązowej lub czarnej barwie. Szeroki wybór odcieni drewna sprawia, że może odmienić każde wnętrze i dodać mu zupełnie odmiennego charakteru.

Jeśli posiadamy małe mieszkanie, ciemniejsze barwy mogą być za ciężkie i w efekcie, jeszcze bardziej zmniejszyć przestrzeń. Dlatego aby rozjaśnić i optycznie zwiększyć wnętrze, należy wybierać jasne drewno.  Ciemniejsze tonacje drewna, np. wiśni sprawdzą się natomiast przy większych wnętrzach, dodając kuchni lub salonowi eleganckiego charakteru.

Wykorzystanie drewna w salonie

Drewno lubi ciekawe połączenia w postaci motywów, dodatków i dekoracji, dlatego dobrze jest trzymać go w bliskości ze szkłem, kamieniem, betonem czy żywicą. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie mebli z dębu z białą posadzką, dodając minimalistycznego i neutralnego charakteru pomieszczeniu. Drewno doskonale sprawdzi się jako obudowa np. lodówki czy wanny.

Drewno jest uniwersalnym materiałem, z którego możemy wyczarować naprawdę wiele przedmiotów, które ozdobią wnętrze domu. Z pojedynczych palet możemy wykonać stojące lub wiszące lampy, półki czy zegary. Z kolei skrzynie drewniane możemy wykorzystać jako ciekawy stolik lub miejsce do przechowywania różnych przedmiotów.

Meble z drewna – wykonaj je sam!

Elegancki drewniany stolik z blatem ze szkła będzie stanowić znakomity punkt centralny w salonie. Taki stolik możesz wykonać sam. Wystarczy, że w tym celu użyjesz dowolnych palet drewnianych lub pozostawionych przez robotników, jeśli posiadasz własne gospodarstwo domowe. Jeśli nie, z pewnością możesz poprosić o wykonanie takiego stolika stolarza.

Do wykonania drewnianego stolika ze szkłem potrzebne będą przygotowane wymiary. Jest to konieczne, jeśli chcesz by stolik pasował do pokoju. Przy rozrysowaniu wymiarów powinieneś uwzględnić nogi, blat oraz ramę stolika.

Do wykonania nóg potrzebne będą dłuższe palety, np. 7 cm x 7 cm oraz wysokości ok. 50 cm. Natomiast blat stolika powinien tworzyć kwadrat, którego bok wynosi 55 cm.

Po przygotowaniu drewna powinno nastąpić zamocowanie ramy stolika. W tym celu ustaw stolik i unieruchom nogi. Do zamontowania ramy potrzebujesz jedynie wkrętów oraz specjalnego kleju.

Szkło na blat powinno być grube. Jego przygotowanie jest proste, wystarczy tylko przyciąć go do odpowiednich rozmiarów oraz naciąć taflę nożem.

Ostatnią część stanowi gniazdo pod blat, które możesz wykonać z pomocą frezarki. Po jego wykonaniu dobrze jest oszlifować stolik i zamontować gotowy blat ze szkła.