pakowanie palet

Jak spakować i zabezpieczyć palety z towarem? Przygotowanie palet transportowych

Trudno wyobrazić sobie przewóz towarów, zarówno krajowy jak i międzynarodowy, bez palet transportowych. Towar wysyłany na palecie powinien być optymalnie zabezpieczony, aby uniknąć zniszczenia go.

Wymiary europalety

Najpopularniejszym rodzajem palet są bez wątpienia europalety. Używane są nie tylko do przechowywania towaru w magazynie, ale również do jego transportu. Charakteryzują się standardowymi wymiarami: długość 120 cm, szerokość 80 cm i wysokość 15 cm. Maksymalna waga towaru umieszczonego na palecie nie może przekroczyć 900 kilogramów. Wysokość załadowanej palety nie może przekroczyć 200 cm. Prześwit pomiędzy podłożem, a górną powierzchnią palety, przeznaczony na wsunięcie wideł wózka powinien wynosić co najmniej 15 cm.

Palety transportowe

Idealna paleta to nie tylko stabilność i ochrona. Właściwe postępowanie pomaga uniknąć dodatkowych kosztów. Opłaty przewoźników zazwyczaj zależą od masy i objętości spakowanego towaru, więc należy zwrócić szczególną uwagę na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni na palecie.

1. Wybór palety – najważniejsze kwestie

  • Palety transportowe powinno być wystarczająco duże, aby zapobiec wystawaniu przesyłek poza paletę.
  • Palety muszą być wystarczająco mocne, aby utrzymać ładunek.
  • Wybierz palety z blisko rozstawionymi deskami.
  • Nigdy nie przekraczaj nominalnej pojemności Twojej palety.
  • Nie kupuj palet ze złamanymi deskami lub wystającymi głowicami.
  • Warto zaopatrzyć się w palety, które wózek widłowy może chwycić z każdej strony –  pomaga to przyspieszyć obsługę i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przesyłki.

2. Pakowanie palet – skrzynki, kartony

W przypadku przesyłek zapakowanych w skrzynki czy opakowania tekturowe upewnij się, że są nowe oraz mają odpowiednią wytrzymałość, aby móc je układać w stosy na palecie. Jeśli używasz ponownie tych samych opakowań, usuń wszystkie stare etykiety, znaczniki i oznaczenia.
Chroń produkt przed wewnętrznymi wibracjami za pomocą odpowiednich ilości wypełnień w kartonach; nie pozostawiaj pustych przestrzeni między produktami  oraz na wierzchu opakowania kartonowego.
Na każdym kartonie umieszczaj etykiety z pełną informacją adresową dla nadawcy i odbiorcy.
Pudełka nie powinny wystawać poza krawędzie palety
Nie układaj “piramidy” na palecie,  zachowaj płaską górną warstwę, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez najwyższe obciążenia
Jeśli to możliwe, używaj przekładki pod ładunkiem oraz co trzecią warstwę, aby równomiernie rozłożyć ciężar i zabezpieczyć dolną warstwę

3. Streczowanie palet

Odpowiednie zabezpieczenie zagwarantuje nam zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru. Paletę z towarem należy owinąć przeznaczoną do tego folią (min. 5 razy) oraz taśmami spinającymi. Niezwykle ważne jest ich odpowiednie napięcie. Streczowanie należy zacząć od palety i kontynuować w górę wokół ładunku. Dodatkowym zabezpieczeniem paczek są specjalne blaty drewniane lub tekturowe, które nakłada się na ostatnią warstwę palety, a następnie ponownie zabezpiecza stretchem.

4. Oznakowanie przesyłki

Oznacz każdą paletę numerami telefonów i pełną informacją adresową, w tym kodem pocztowym nadawcy i odbiorcy. Najlepiej jest nakleić etykietę po każdej stronie palety, również na górze.

Prawidłowe załadowanie, zabezpieczenie i oznakowanie palety transportowej jest niezbędne przy przesyłce towaru. Warto pamiętać, że nie zastosowanie się do tych zasad, u niektórych przewoźników może oznaczać przymus poniesienia dodatkowych kosztów lub odrzucenie przesyłki.