jakie opakowania transportowe wybrać pakobud

Jak powinno wyglądać odpowiednie pakowanie towaru – zabezpieczenie towaru w transporcie

Transport towarów nie jest sprawą prostą i oczywistą. Podczas pakowania towaru należy bowiem przewidzieć wszystkie czynniki zewnętrzne, jakie mogą zagrażać przewożonemu towarowi. Dużo zależy przede wszystkim od samych przedmiotów, które mają zostać przewiezione – ich ilości, faktury, stanu skupienia i wrażliwości, a także, co ważne, od gabarytu. Inaczej bowiem wygląda pakowanie paczek niewielkich, inaczej zaś dużych przesyłek handlowych.

Dobór opakowania transportowego

Podstawą bezpiecznego transportu towaru jest dobór odpowiedniego opakowania. Małe towary w żaden sposób nie narażone na zniszczenie można z powodzeniem zapakować w folię lub do papierowej koperty. Bardziej problematyczne jest jednak pakowanie przedmiotów dużych bądź wielu sztuk, tym bardziej, jeśli towar jest wrażliwy na uszkodzenia. Najlepiej, jeśli opakowanie transportowe posiada wymiar zbliżony do rozmiarów nadawanych przedmiotów. Takie rozwiązanie podczas pakowania towaru pozwala ograniczyć niebezpieczeństwo związane z poruszaniem się towaru po pustej przestrzeni opakowania. Najlepiej zatem zapakować więcej do pudełek czy skrzyń, niż pozostawić za wiele pustej przestrzeni.

Odpowiednie zabezpieczenie wewnątrz opakowania

Zarówno pakowanie paczek, jak i przygotowywanie większych towarów do transportu wymaga przemyślanego rozmieszczenia ich wewnątrz opakowania, a także zastosowania środków zmniejszających ryzyko i amortyzujących wszelkie wstrząsy i uderzenia. W przypadku pakowania towaru w pudełka kartonowe, wystarczające mogą się okazać specjalnie wypełniacze – foliowe poduszki wypełnione powietrzem oraz tradycyjna folia bąbelkowa. Można również wypełnić wolną przestrzeń za pomocą małych elementów z pianki. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana w przypadku większych opakowań – np. skrzyń drewnianych. Wówczas zabezpieczenie towaru w transporcie powinno zostać wzmocnione o specjalne pasy, za pomocą których towar zostanie przypięty do skrzyni. Jest to szczególnie ważne w przypadku transportu lotniczego.

Zabezpieczenie opakowania przed wilgocią

W zależności od środka transportu, którym przewożony jest towar, zabezpieczenie przed wilgocią może okazać się niezbędne. Jest to szczególnie istotne w przypadku pudełek tekturowych, które w przeciwieństwie do drewna mają dość niską odporność na działanie wilgoci. W przypadku skrzyń drewnianych również może okazać się to niezbędne w przypadku transportu morskiego czy lotniczego, gdzie warunki przewozu są szczególnie niekorzystne pod tym względem. W małych paczkach dobrze sprawdzają się niewielkie granulki, których zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wilgoci, jeśli taka wystąpi.

Oznakowanie towarów wrażliwych

Na etapie pakowania paczek czy przygotowywania towaru do transportu warto go odpowiednio oznakować. Dla firm zajmujących się przewozem będzie to sygnał do zachowania szczególnej ostrożności podczas załadunku i rozładunku. Pakowanie towaru wrażliwego powinno zakończyć się przyklejeniem specjalnych oznakowań, które będa jasną instrukcją dla firmy przewozowej. Nie dotyczy to jedynie przesyłek szklanych i delikatnych, ale również wszelkich nietypowych substancji, sprzętu elektronicznego itp. szczególnie w przypadku transportu morskiego, a tym bardziej lotniczego.

Wybór najlepszego środka transportu

Wybór środka transportu zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest bezpieczeństwo towaru, zatem nie wszystko będzie się nadawało, chociażby na pokład samolotu, ze względu na turbulencje, zmianę ciśnień czy specyficzne powietrze, a także wagę. Transport morski natomiast zajmuje znacznie więcej czasu, dlatego nie wchodzi w grę w przypadku towarów, które powinny szybko znaleźć się u odbiorcy, ze względu na krótki czas przydatności. Wówczas ze względu na bezpieczeństwo towaru lepiej wybrać transport lotniczy.