skrzynie osb Pako-Bud

Jak pakować towar do transportu morskiego?

Transport morski to jeden z trzech sposobów przewozu towarów na długie dystanse. A chociaż z jego pomocą można wysyłać rozmaite typy towarów, dość specyficzne są zasady ich pakowania. Zastanawiasz się, jak odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę i jakie opakowanie wybrać? Dowiedz się więcej o pakowaniu towaru do transportu morskiego.

Jakie są wady i zalety transportu morskiego?

Transport morski nie dla każdego będzie najlepszą możliwą opcją. Z pewnością ma on wiele zalet, jak np. możliwość wysyłki towarów na długie dystanse. Najczęściej odbywa się on w połączeniu z transportem lądowym. Jest on również zdecydowanie tańszy niż inny długodystansowy transport – lotniczy. Nie wiąże się też z tak wieloma ograniczeniami co przesyłka produktów drogą powietrzną. Mniejsze znaczenie mają między innymi wymiary i waga, a także typ towaru, jaki chcemy wysłać. Należy jednak pamiętać, że podczas transportu morskiego pakunki narażone są na wpływ licznych szkodliwych zjawisk atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr czy deszcze. Dość oczywista jest również wysoka wilgotność panująca na statku, a także silne zasolenie. Dlatego też w przypadku transportu wodnego odpowiednie zabezpieczenie wysyłanych produktów jest szczególnie istotne. Nie można także zapominać o długim czasie potrzebnym do przewozu statkiem. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa transport drogą powietrzną.

W co pakować towar do transportu morskiego?

Produkty wysyłane drogą morską najlepiej umieścić w solidnej, drewnianej skrzyni, którą następnie umieszcza się w kontenerze. Z pewnością nie sprawdzą się opakowanie o niskiej trwałości, szczególnie te wykonane z tektury, jednak również skrzynie z płyty pilśniowej. Te ostatnie zalecane są głównie do przewozu produktów bardzo trwałych, nieulegających zniszczeniu podczas transportu, jednak warunki panujące na statku bywają dość trudne. Dlatego nawet w przypadku wytrzymałych towarów lepiej jest ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia do minimum. Inna, mniej tradycyjna opcja to wykorzystanie tworzyw sztucznych. Z pewnością są one odporne na wilgoć, mogą być jednak mniej trwałe od tych wykonanych z litego drewna. Niekiedy stosowane są również skrzynie metalowe, jednak ich użycie wiąże się z możliwością korozji.

Jak zabezpieczyć towar do transportu morskiego?

Zabezpieczanie towaru przeznaczonego do transportu drogą morską opiera się na:

  • stabilizowaniu – przez naturalne ruchy statku na wodzie konieczne jest odpowiednie unieruchomienie zarówno samej skrzyni, jak i towarów się w niej znajdujących. Ich niekontrolowane przemieszczenie się może być bowiem bardzo niebezpieczne dla całego ładunku;
  • ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – podczas przewozu drogą morską towary narażone są na wpływ zjawisk atmosferycznych, takich jak woda, promienie słoneczne, wilgoć czy zmienna temperatura. Na statku brakuje również odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie można też zapomnieć o silnym zasoleniu oraz narażeniu na rozwój grzybów pleśniowych.

 

Stabilizację najczęściej uzyskuje się z pomocą specjalnych pasów. Ważne jest także staranne owinięcie poszczególnych części produktu, najlepiej za pomocą folii bąbelkowej, a następnie unieruchomienie jej np. folią stretch. Nie zaleca się używania materiałów o mniejszej odporności na wodę. Z czynnikami zewnętrznymi najlepiej radzą sobie specjalne pochłaniacze wilgoci. Konieczne mogą okazać się również powłoki antykorozyjne oraz izolacja termiczna, zależnie od typu przewożonego towaru. Jeśli obawiasz się, że wysyłane przez Ciebie produkty mogą źle zareagować na panujące na statku warunki, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnej pomocy przy doborze odpowiednich opakowań i zabezpieczeń. Na https://pakobud.com.pl/ możesz zamówić odporne skrzynie, a także opakowania wykonywane na wymiar.

Czy trzeba oznaczać delikatny towar do transportu morskiego?

Ze względu na specyfikę transportu drogą morską przesyłane w ten sposób towary są zawsze wyjątkowo dokładnie zabezpieczane. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku zastosowania specjalnych oznaczeń na skrzyni. Szczególnie delikatne towary nie powinny być np. umieszczone na samym dole kolumny. Należy też obchodzić się z nimi wyjątkowo ostrożnie przy załadunku i rozładunku. Co więcej, niektóre towary powinny przez cały czas pozostawać w jednej pozycji. W ich przypadku konieczne będzie wyraźne zaznaczenie, gdzie znajduje się ich góra, a gdzie dół.