skrzynie ze sklejki pakobud

Jak pakować towar do transportu lądowego?

Transport lądowy to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wśród osób prywatnych, nierzadko jednak korzystają z niej również firmy. Jego ogromną zaletą jest przede wszystkim niższy niż w przypadku innych opcji koszt wysyłki towaru. Chcesz skorzystać z tego typu transportu? Dowiedz się, jak zapakować towar do przesyłki drogą lądową.

Dlaczego odpowiednie pakowanie jest tak ważne?

Wielu przedsiębiorców wybiera transport drogą lądową nie tylko ze względu na niewielkie ograniczenia w jego typie, wadze czy gabarytach (szczególnie w porównaniu z wysyłką lotniczą), lecz także z powodu stosunkowo niskiej ceny. Co więcej, towar nie jest narażony na liczne szkodliwe czynniki atmosferyczne, jak przy transporcie drogą morską. Trzeba jednak pamiętać, że transport lądowy również wymaga odpowiedniego zapakowania towaru. Brak właściwego zabezpieczenia produktów może przynieść wysyłającemu stratę. Pozorna oszczędność w rzeczywistości naraża towar na uszkodzenie, co odbija się nie tylko na finansach, lecz także opinii o przedsiębiorstwie. Co więcej, zarówno właścicielowi firmy, jak i korzystającej z lądowego transportu towarów osobie prywatnej może przysporzyć wiele stresu. Właściwe, staranne zapakowanie produktu to wyraz profesjonalizmu i przezorności.

Jakie opakowanie wybrać do transportu lądowego?

Różnorodność opakowań do transportu lądowego jest dość duża. Wybór tego najlepszego zależeć będzie przede wszystkim od typu przesyłanego towaru. W przypadku towarów odpornych na uszkodzenia można zastosować opakowanie kartonowe, szczególnie jeśli planowany jest przewóz na krótkiej trasie. Jednak towary podatne na zniszczenie, np. maszyny lub szkło, najlepiej jest przewozić w skrzyni drewnianej. Są one znacznie solidniejsze i lepiej chronią znajdujące się w nich przedmioty. Najpopularniejsze są opakowania z grubej sklejki lub skrzynie z OSB, jeśli jednak transportowany towar wymaga szczególnej ochrony, najlepszym wyborem będą skrzynie drewniane, jednocześnie solidne i niezwykle estetyczne. Ich duży wybór znajdziesz  na naszej stronie https://pakobud.com.pl/. Rozwiązaniem pośrednim są skrzynie z płyty pilśniowej. Są zdecydowanie solidniejsze od opakowań kartonowych, jednak wystarczająco wytrzymałe, aby móc w nich przewozić niepodatne na uszkodzenie towary nawet na dłuższym dystansie. Warto zwrócić też uwagę na konieczność załadunku przesyłki do ciężarówki lub pociągu i wybrać do tego celu paletę w odpowiednim rozmiarze.

Jak zabezpieczyć towar do transportu lądowego?

Niezależnie od sposobu przewozu towaru, najważniejsze dla jego bezpiecznego dotarcia do celu jest jego odpowiednie zapakowanie. Odpowiednie, czyli przede wszystkim bezpieczne. Popularną opcją jest choćby zawijanie towarów w folię bąbelkową, która pozwala zapobiec uszkodzeniom produktu. Warto wtedy dodatkowo zastosować folię stretch albo taśmę klejącą, aby mieć pewność, że zabezpieczenie nie opadnie podczas przewozu. Niekiedy sugeruje się również piankę lub styropian, zazwyczaj przy transporcie większych elementów, np. mebli. Dodatkowo można umieścić w opakowaniu transportowym poduszki z powietrzem, które bardzo dobrze amortyzują wstrząsy. Wybierając skrzynię na opakowanie transportowe, powinno się dodatkowo ustabilizować przewożone produkty za pomocą pasów. Chociaż zaleca się to przede wszystkim w przypadku przewozu towarów drogą lotniczą, metoda ta z powodzeniem stosowana jest również przy transporcie drogą lądową. Popularne stało się także używanie mat antypoślizgowych, które zapobiegają przemieszczaniu się towaru wewnątrz skrzyni.

Jak oznakować przesyłkę lądową?

Poza właściwym pakowaniem produktu do transportu lądowego ważne jest również jego odpowiednie oznakowanie. Za pomocą prostych, niedrogich naklejek możemy uniknąć wielu nieprzyjemności, w tym dostarczenia uszkodzonego produktu. Etykiety ostrzegawcze, które można wykorzystać, używane są np. do znakowania towarów podatnych na uszkodzenia. Mogą one bezpośrednio informować m.in. o typie materiału (np. “SZKŁO”) czy dawać ogólne wskazówki, aby towar przenosić ostrożnie lub nie ustawiać na nim innych, zwłaszcza ciężkich pakunków. Na rynku dostępne są również naklejki ze strzałkami. Informują one o umiejscowieniu góry oraz spodu towaru. Taka naklejka może być przydatna np. przy przewozie maszyn. Koniecznie trzeba pamiętać również o oznaczeniu towarów potencjalnie niebezpiecznych, np. palnych czy duszących. Jest to ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa osób mających kontakt z wysłaną paczką.