drewniana skrzynia pakobud

Jak oryginalnie i efektownie ozdobić drewnianą skrzynię – metoda decoupage na drewnie

Jedną z metod zdobienia drewna jest jego impregnacja i malowanie. Jest jednak jeszcze jeden sposób na to, aby oryginalnie i pięknie ozdobić drewnianą powierzchnię. Sam proces tworzenia wzorów może być już ciekawą i dobrą zabawą, a efekt z pewnością będzie zadowalający. Mowa oczywiście o metodzie decoupage. Oto nasz sposób na to, jak wykonać decoupage na drewnie: krótka instrukcja decoupage krok po kroku.

Kilka słów o decoupage

Na samym początku warto wspomnieć o tym, czym dokładnie jest decoupage. Słowo pochodzi z języka francuskiego, które w języku polskim można tłumaczyć jako krojenie, rozcinanie, fantazję. To jedna z technik zdobienia, która polega na ozdabianiu uprzednio przygotowanej do tego powierzchni wzorami wyciętymi z papieru. Do wykonania tej ozdoby niezwykle dobrze sprawdzają się serwetki papierowe. Podstawowym zamysłem tej metody zdobienia jest wykonanie dekoracji w taki sposób, aby sprawiała wrażenie namalowanej, a nie przyklejonej. Istnieje wiele powierzchni, na których ta technika sprawdzi się dobrze, między innymi szkło, plastik, ceramika. Niezwykle popularny jest jednak decoupage na drewnie.

Decoupage krok po kroku

Ozdabianie drewna tą metodą jest łatwiejsze, niż się wydaje. Wymaga jedynie odrobiny wprawy. Dla pewności można wykonać ozdoby tą techniką na innych powierzchniach, na przykład na szklanej butelce, aby przećwiczyć sam proces zdobienia, przed przystąpieniem do wykonywania decoupage na drewnie.

  1. Wybór odpowiedniej powierzchni. Zdecyduj, jaki przedmiot chcesz ozdobić. Do wykonania decoupage na drewnie najlepiej sprawdzą się  nasze drewniane skrzynie, których wygląd oraz wymiary możesz dostosować do własnych potrzeb. Materiał pod decoupage powinien być zupełnie gładki, a jeśli taki nie jest, należy zmatowić go dokładnie za pomocą papieru ściernego.
    Przygotowane, gładkie pudełko bądź skrzynie można pokryć farbą. Nie jest to krok konieczny. Skrzynie i pudełka decoupage wyglądają równie dobrze na tle drewna. Jeśli jednak zdecydujesz się na malowanie, wybierz farbę akrylową.
  2. Serwetki do decoupage. Wybór materiałów i wzorów, które posłużą Ci do ozdoby, jest zupełnie dowolny. Możesz skorzystać z cienkich warstw serwetek codziennego użytku bądź udać się do sklepu plastycznego, w którym znajdziesz specjalne papierowe serwetki przeznaczone do zdobienia tą właśnie techniką. Z materiałów należy wyciąć i skomponować odpowiednie kształty i wzory, które mają się znaleźć na skrzyni bądź pudełku decoupage.
  3. Do aplikacji wzorów na drewnianej powierzchni niezbędny będzie specjalny klej do decoupage, który dostępny jest w sklepach z artykułami plastycznymi. Przygotowane i wycięte wcześniej wzory należy pokryć warstwą kleju zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Przed przyklejeniem wzorów na skrzynię, należy ją również pokryć grubą warstwą specjalnego lakieru. Po przyklejeniu wzorów na skrzynie trzeba pokryć całość lakierem w taki sposób, aby serwetki całkowicie nasiąknęły. Żeby nie uszkodzić powstałych wzorów, warstwy lakieru najlepiej nakładać cienkim pędzelkiem i robić to w sposób bardzo delikatny.

Efektowna i stylowa dekoracja wnętrz

Metoda decoupage nie jest trudna, a jej wykonanie daje wiele satysfakcji. Decoupage na drewnie to doskonały sposób, aby ozdobić wnętrze i nadać mu oryginalnego klimatu. Poznaj naszą ofertę drewnianych skrzyń, dobierz ich kształt i rozmiar do swoich indywidualnych potrzeb, a następnie udekoruj je samodzielnie metodą decoupage, tworząc praktyczny i niepowtarzalny mebel w sypialni, na balkonie czy w salonie, który przyciągnie uwagę Twoich gości i będzie świetną ozdobą.