jakie farby do malowania drewna

Jak malować drewno? Sprawdź nasz poradnik

Drewno jest niezwykle szlachetnym surowcem, który pozwala nam cieszyć się sobą przez długie lata. Jednak aby tak było niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i impregnacja, która pozwala chronić drewno przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak warunki pogodowe czy mechaniczne uszkodzenia. Drewno jest przez nas poddawane obróbce i renowacji, czasami postanawiam je pomalować – czasami lakierem lub olejem a czasami farbą, która pozwala nam na wydobycie i realizowanie naszych aranżacyjnych fantazji. W jaki sposób powinniśmy zadbać o przygotowanie drewna do malowania? Jak najlepiej pomalować drewno? Poniżej przedstawiamy krótki i prosty poradnik, krok po kroku.

Spis treści

  1. Niezbędne przyrządy do malowania drewna.
  2. Malowanie krok po kroku – prosty poradnik
  3. Świadome wybory konsumenckie

Niezbędne przyrządy do malowania drewna 

Zanim zaczniemy malowanie drewna warto upewnić się, że posiadamy wszelkie niezbędne do tego przyrządy. Kompletując taką malarską skrzynkę z narzędziami powinniśmy zadbać o to, aby produkty i narzędzia, z których korzystamy były solidne i godne zaufania. Drewno jest szczególnie szlachetnym materiałem, które wymaga obróbki na najwyższym poziomie – dzięki temu możemy mieć pewność, że posłuży nam przez długie lata.

Niezbędne narzędzia to między innymi wałek malarski do emalii o szerokości 10 lub 15 mm z rączką ułatwiającą nakładania i rozprowadzanie substancji. Potrzebować będziemy również dwóch typów pędzli malarskich – większego i mniejszego. Najlepiej wybrać pędzle z włosiem mieszanym, które doskonale nadaje się do malowania drewna. Przyda się nam również papier ścierny o gramaturze 100-150 i uchwyt do papieru ściernego, który ułatwi nam pracę i pozwoli uniknąć skaleczenia. Potrzebne będą również szpachelka, kuweta malarska oraz folia malarska i taśma malarska do zabezpieczenia przestrzeni, w której działamy. Możemy potrzebować również szmatki i mieszadełka do farby.

Malowanie krok po kroku

Krok pierwszy: zabezpieczenie przed malowaniem – Przed przystąpieniem do malowania futryny wskazane jest dokładne zabezpieczenie ściany i podłogi przed zabrudzeniem. Do tego celu można użyć taśmy oraz folii malarskiej. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona najlepiej bezpośrednio po malowaniu. Zabezpiecza to przed oderwaniem taśmy razem ze świeżą warstwą farby.

Krok drugi: przygotowanie do malowania – Przed malowaniem drewno należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym a następnie dokładnie odpylić przy użyciu pędzla lub szczotki. Jeśli natomiast chodzi o powierzchnie wcześniej malowane, należy ocenić przyczepność starej farby do podłoża – mało spójne elementy zeskrobać, ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna. Przeszlifować futrynę papierem ściernym w celu wyrównania oraz zmatowienia powierzchni, a następnie dokładnie odpylić.

Krok trzeci: gruntowanie powierzchni – do gruntowania powierzchni drewnianej wykorzystujemy emalię, rozprowadzając ją przy pomocy pędzla.

Krok czwarty: przygotowanie powierzchni – Po około 24 godzinach od gruntowania, w celu wygładzenia, powierzchnię futryny należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie odpylić za pomocą pędzla lub szczotki.

Krok piąty: przygotowanie produktu – farbę i emalię wykorzystywaną przy malowaniu należy odpowiednio wstrząsnąć i wymieszać, tak aby połączyć wszystkie składniki substancji zawartych w farbie. Jest to konieczne dla uzyskania pożądanego efektu. Następnie farbę umieszczamy w kuwecie malarskiej aby ułatwić jej nabieranie i rozprowadzanie.

Krok szósty: malowanie – powierzchnię pokrywamy farbą za pomocą pędzla lub wałka. Po ok. 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy, drewno należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym  i dokładnie odpylić. Następnie powtórzyć czynność malowania.

Świadome wybory konsumenckie 

Po zakończonej pracy pozostawiamy drewno do wyschnięcia, a narzędzia, z których korzystamy poddajemy procesowi oczyszczania, tak aby móc z nich skorzystać również w przypadku innych prac. Pamiętajmy aby dokonywać świadomych wyborów konsumenckich i decydować się jedynie na produkty, które nie tylko chronią drewno, ale również dbają o środowisko naturalne. Obecnie coraz więcej producentów farb do drewna chętnie sięga po ekologiczne rozwiązania, które zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia atmosfery toksycznymi substancjami. Zwracajmy więc szczególną uwagę na certyfikaty i oznaczenia na puszkach farb i emalia, po które sięgamy. Wybierajmy również takie produkty, które skutecznie zadbają o nasz materiał. Drewno, które zostanie odpowiednio zabezpieczone i zaopiekowane może nam służyć przez wiele lat – nie tylko we wnętrzach naszych domów i mieszkań, ale również w przestrzeniach ogrodowych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!