impregnacja zanurzeniowa pakobud

Jak impregnować drewno? Poznaj nasz sposób impregnacji zanurzeniowej drewna

Drewno konstrukcyjne to wytrzymały materiał, który może przetrwać lata w świetnej kondycji, jednak tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio zaimpregnowane. Jak impregnować drewno? Który sposób impregnacji więźby dachowej i drewna wybrać? Dowiedz się, na czym polega nasza metoda – impregnacja zanurzeniowa.

Impregnacja drewna

Drewno to doskonały materiał budowlany – jest naturalny, lekki, elastyczny, wszechstronny i bardzo wytrzymały. Nie bez znaczenia są w tym przypadku również mechaniczne i fizyczne właściwości drewna, które doskonale rozkłada ciężar budowli. Co ważne, mogą powstać z niego nie tylko domy z drewna, ale również konstrukcje murowane. Drewno konstrukcyjne to najpopularniejszy materiał do wykonywania solidnych konstrukcji budowlanych i dachowych. Aby jednak zachował swoje właściwości, należy go właściwie chronić. Drewno na zewnątrz jest zagrożone przez wiele czynników, takich jak pleśń, grzyby, owady, jak i warunki pogodowe, np. wilgoć. Drewno impregnowane jest chronione przed wszelkimi zagrożeniami. Nasza firma specjalizuje się głównie w drewnie sosnowym i świerkowym. Co istotne, są to najlepiej nadające się do impregnacji gatunki, ponieważ charakteryzują się głębszym wchłanianiem środków impregnujących.

Sposoby impregnacji drewna konstrukcyjnego

Impregnacja drewna to specjalistyczna obróbka substancjami chemicznymi w celu ochrony drewna przed rozkładem, pasożytami, zmianami koloru i mająca na celu przedłużyć jego żywotność. Ze względu na działanie substancji biobójczych występujących w antyseptykach środowisko niszczycieli drewna zostaje zatrzymane. Po impregnacji drewna wzrasta jego odporność na ciepło, a ponadto struktura drewna staje się gładsza, a jego wygląd jest bardziej atrakcyjny.

Impregnacja zanurzeniowa

Nasza firma Pako-Bud specjalizuje się w profesjonalnej impregnacji zanurzeniowej drewna. Metoda ta polega na zanurzeniu drewna w impregnacie i ma ona przewagę nad innymi metodami impregnacji, ponieważ substancja impregnująca może wniknąć we wszystkie spękania na płaszczyźnie drewna. Dzięki temu drewno jest o wiele bardziej chronione przed wszystkimi zagrożeniami.

Kąpiele drewna w celu jego impregnacji mogą być zimne (w temperaturze otoczenia), gorące (w temperaturze 50-60°C) i gorąco-zimne. Metoda naprzemienna polega na zanurzeniu drewna w impregnacie o temp. ok. 60°C i szybkim przeniesieniu go do roztworu o temp. 15-20°C. Nagła zmiana temperatury powoduje wzrost siły ssącej naczyń włosowatych. Dzięki temu impregnat wchłaniany jest z większą intensywnością.

Impregnacja zanurzeniowa należy do najbardziej rozpowszechnionej metody zabezpieczania więźby dachowej, jak i konstrukcji drewnianych. Zaimpregnowane drewno nie musi być przechowywane pod dachem, ponieważ impregnat całkowicie utrwala się w drewnie. Także kolor jest odporny na wymywanie.

Kuprafung-p

Do impregnacji zanurzeniowej używamy profesjonalnego impregnatu Kuprafung-P, który zapewnia wysoką ochronę drewna. Elementy zabezpieczone tym środkiem mogą być stosowane m.in.:

  • w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi i zwierząt
  • wewnątrz pomieszczeń, np. do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego stosowanego w budownictwie
  • na zewnątrz pomieszczeń, np. przy zabezpieczaniu płotków czy mebli ogrodowych
  • do zabezpieczania palet drewnianych (także tych, które służą do transportu żywności).