Jak dobrze zapakować paczkę – bezpieczne opakowania do wysyłki
Wysyłając przesyłkę należy wybrać nie tylko sposób jej dostawy, ale także zadbać o właściwe i bezpieczne opakowanie. Za sprawne dostarczenie przesyłki odpowiada firma przewozowa i kurier oraz w pewien sposób również nadawca. Ponosi on odpowiedzialność za to, by transportowane przedmioty dotarły do odbiorcy w idealnym stanie. Istotną rolę w tym procesie odgrywa bezpieczne opakowanie.
Wszystkie firmy kurierskie umieszczają w regulaminach informację o tym, że zleceniodawca powinien należycie zabezpieczyć zawartość przesyłki. Kurierzy i listonosze mają za zadanie jedynie dowieść paczkę pod wskazany adres. Trzeba mieć świadomość, że dostarczanie przesyłek to kilkuetapowy proces. Paczka często przemierza setki kilometrów drogą lądową, lotniczą lub morską, a w międzyczasie trafia do sortowni.
W procesie rozdzielania i układania paczek, nawet mimo ostrożności pracowników, może dojść do upuszczenia lub przygniecenia paczki a przez to uszkodzenia jej zawartości, jeśli ta nie będzie dobrze zabezpieczona.
Właściwe opakowanie zabezpiecza nadawcę podwójnie. Daje gwarancję, że nawet wrażliwy i delikatny towar jak szkło czy elektronika dotrze do adresata w nienaruszonym stanie. Poza tym nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia zawartości, mimo odpowiedniego opakowania, w takiej sytuacji będzie można ubiegać się o rekompensatę od firmy odpowiedzialnej za dostarczenie paczki.
Bezpieczny karton
Przed przystąpieniem do pakowania przedmiotów, trzeba sprawdzić jego wagę oraz wielkość i na tej podstawie dobrać odpowiednich wymiarów i grubości karton. Dla bezpieczeństwa zawsze lepiej wybrać grubsze i solidniejsze opakowanie. Zwykły karton z odzysku owszem może służyć jako opakowanie do wysyłki, jednak w sytuacji kiedy zależy nam na bezpieczeństwie produktu, lepiej nie oszczędzać na opakowaniu.
Karton pozyskany ze sklepu spożywczego, czy też supermarketu, często ma wiele różnych nadruków, kodów kreskowych i naklejek, które mogą utrudnić pracę osobom sortującym przesyłki lub wprowadzić ich w błąd a przez to opóźnić dostarczenie przesyłki. Bezpieczne opakowanie do wysyłki powinno być także czyste i dopasowane do zawartości.
Nie oznacza to jednak, że karton musi być dokładnie tych samych wymiarów co zapakowany przedmiot. Lepiej kiedy ma nieco większe wymiary. Wolną przestrzeń można wykorzystać na umieszczenie wypełniacza. W miarę możliwości najlepiej korzystać z ekologicznych wypełniaczy, które skutecznie zabezpieczą produkt przed wstrząsami i przemieszczaniem, a dodatkowo nie będą szkodzić środowisku.
Dobry wypełniacz i mocna taśma
Ekologicznym wypełniaczem opakowań jest na przykład skropak, wełna drzewna, siatka jutowa, tak zwany sizzlepak lub po prostu papier wypełniający. Wydajnym wypełniaczem są także ekoloki, które nie tylko zabezpieczą produkt przed uszkodzeniem, ale są także estetycznym i dekoracyjnym dodatkiem. Jest to istotne szczególnie gdy zależy nam na tym, by odbiorca przesyłki po jej otwarciu, zobaczył atrakcyjną i estetycznie zapakowaną zawartość.
Kiedy przedmioty są już włożone i unieruchomione, pudło trzeba dokładnie zamknąć i zakleić. Klapy pudła muszą być unieruchomione szeroką i mocną taśmą. Nie warto zamykać kartonów używając sznurków, czy wąziutkich tasiemek. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie taśmy klejącej zwykłej lub papierowej o szerokości minimum 5 centymetrów. Zabezpiecza ona przesyłkę przed przypadkowym otwarciem lub dostaniem się do jej wnętrza przez osoby trzecie bez śladów.
Dodatkowe zabezpieczenia paczek
Dodatkową ochronę stanowi także sprawdzona folia strech. Chroni karton przed uszkodzeniem i zalaniem. Jeśli we wnętrzu przesyłki znajdują się delikatne i kruche przedmioty wykonane ze szkła lub porcelany, na górze opakowania należy umieścić specjalne ostrzeżenie informujące o podatnej na uszkodzenia zawartości.
Szczególną uwagę warto zwrócić na czytelne zaadresowanie. Dobrym sposobem jest umieszczenie danych adresowych w foliowej koszulce. Jeśli paczka nie powinna być stawiana do góry nogami ze względu na mieszczący się w niej przedmiot, który mógłby zostać przez to uszkodzony, na wierzchu opakowania, najlepiej umieścić naklejkę „góra-dół”.