opakowania przesyłek
Nieodpowiednio dobrane opakowanie może doprowadzić do uszkodzenia jego zawartości. Ważny jest nie tylko rozmiar, ale materiał, z którego wykonane jest pudło lub skrzynia. Właściwie dopasowane opakowanie może ułatwić cały proces dostawy, zminimalizować ryzyko zniszczenia oraz przechowywanie towaru u odbiorcy.

Dlaczego jeszcze odpowiednie opakowania transportowe są tak ważne?

Wysyłka niewielkich przedmiotów zazwyczaj nie stanowi problemu. Najczęściej wystarczy skorzystać ze zwykłego kartonu lub grubszego tekturowego pudła i w razie potrzeby użyć wypełniacza (najlepiej wykonanego z naturalnego materiału). Kiedy jednak chcemy przetransportować wielkogabarytowe przedmioty i to na większą skalę trzeba dokładnie przeanalizować wybór opakowania. Szczególnie jeśli towar, który mamy zamiar wysyłać, jest podatny na uszkodzenia.

Tak naprawdę większość towarów, nawet tych odporniejszych może ulec zniszczeniu, jeśli będzie znajdować się w nieodpowiednim opakowaniu. W każdym przypadku lepiej założyć, że nasz produkt nie koniecznie na każdym etapie procesu dostawy będzie traktowany odpowiednio, z ostrożnością i pieczołowitością i na żadnym z nich nie dojdzie, chociażby do niedopatrzenia. Tyczy się to tak samo przesyłek krajowych, jak i zagranicznych. Chociaż w tym drugim przypadku ryzyko uszkodzeń jest jeszcze większe. Najczęściej w grę wchodzą tutaj różne rodzaje środków transportu czy też dłuższy czas całego procesu dostawy, co naturalnie zwiększa ryzyko jeszcze bardziej. Dlatego nieodpowiednio zapakowany towar jest bardziej podatny na uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększa ryzyko strat.

Jak wybrać opakowanie transportowe i na co zwrócić uwagę?

  • Oceń ile sztuk produktu, powinno znajdować się w jednym opakowaniu.
  • Określ rozmiar opakowania tak, aby towar nie był zbytnio ściśnięty oraz by nie pozostawało zbyt wiele wolnej przestrzeni wokół. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże opakowanie może spowodować uszkodzenie towaru.
  • Jeśli produkt jest kruchy, łamliwy weź pod uwagę to, że będzie trzeba umieścić wokół niego kilka warstw zabezpieczających przed przemieszczaniem i uszkodzeniem.
  • Określ typ produktu i dopasuj do niego opakowanie z odpowiedniego materiału, które zapewni mu bezpieczeństwo.
  • Oszacuj wagę towaru wraz z jego dodatkowym zabezpieczeniem wewnątrz. Jeśli zapakujesz ciężki produkt w cienkie, kartonowe pudło może ono z łatwością ulec zniszczeniu.
  • Jeśli produkt będzie wysyłany za granicę, sprawdź regulacje prawne, które go dotyczą.

Rodzaje opakowań transportowych

Opakowania tekturowe: uniwersalne, tanie i przyjazne środowisku. Dobrze sprawdzają się podczas transportu, przechowywania oraz sprzedaży. Są dostępne w wielu rozmiarach, różnią się od siebie grubością i najlepiej nadają się do transportu niezbyt ciężkich towarów. Opakowania wykonane z tektury falistej cechują się dużą wytrzymałością dzięki zastosowaniu kilku warstw materiału.

Palety: to platformy na podwyższeniu służące do przenoszenia i składowania towaru. Możliwości ich wykorzystywania jest bardzo wiele. Są przede wszystkim wytrzymałe i wielofunkcyjne. Można układać na nich drobne opakowania, przenosić za pomocą wózka widłowego, używać wielokrotnie i składować. Dostępne są w typowym rozmiarze (europaleta) oraz o nietypowym kształcie i wymiarach.

Skrzynie transportowe: Wykonywane z różnych materiałów np. ze sklejki, płyty pilśniowej, drewna, płyt OSB. Mogą służyć do transportu towaru oraz do jego przechowywania. Zapewniają bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko uszkodzenia produktu. Wyglądają estetycznie, są wytrzymałe i szczelne. W zależności od wybranego materiału różnią się od siebie wagowo. Skrzynie drewniane są o wiele cięższe niż np. skrzynie wykonane z płyty pilśniowej. Można ich używać wielokrotnie.

Na rynku dostępne są także tak zwane skrzyniopalety. Jest to rodzaj skrzyń umieszczonych na specjalnej podstawie. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu np. do transportu owoców lub warzyw.

Wszystkie wymienione rodzaje opakowań transportowych można zamawiać na wymiar. Im większa liczba zamówionych sztuk opakowań tym cena może być niższa.