ekologiczny transport towarów pakobud

Ekologiczne opakowania transportowe – czyli jakie?

Przewóz towarów nie byłby możliwy bez solidnych opakowań transportowych. Niestety te wykonane z plastiku, aluminium i folii są bardzo destrukcyjne dla środowiska. Rozkładają się tysiące lat, ponadto wydzielają toksyczne substancje, takie jak barwniki, stabilizatory i utwardzacze użyte wcześniej do ich produkcji.

Warto więc zainwestować w wysokogatunkowe ekologiczne opakowania transportowe, które są nie tylko naturalne, ale też przeznaczone do ponownego wykorzystania na przykład na drodze recyklingu. Jakie więc są godne uwagi?

Ekologiczne opakowania transportowe – jakie są ich rodzaje?

Obecnie do najbardziej ekologicznych opakowań transportowych należą te wykonane z drewna i tektury. To nie tylko naturalne, ale też estetyczne i bardzo wytrzymałe produkty, dostosowane do różnych obciążeń. Drewniane palety są w stanie udźwignąć wielotonowe przesyłki, a kartony pomieszczą przeróżne przedmioty, zarówno drobne, jak i dużo większe akcesoria.

Największą popularnością cieszą się wspomniane palety, które są najlepiej przystosowane do przeładunków.  O dowolnych wymiarach, najpowszechniej są używane te o długości 120 cm i szerokości 80 cm. To euro palety, których ustandaryzowany rozmiar idealnie sprawdza się w większości przypadków. Producenci oferują też palety przemysłowe i palety niestandardowe, które są przeznaczone do przewozu przesyłek o nieregularnych lub ponadgabarytowych rozmiarach. Co istotne, palety mogą udźwignąć nawet wielotonowe gabaryty, dlatego są tak cenione przez wszystkie branże transportowe.

Wśród ekologicznych opakowań transportowych prym wiodą też skrzynie drewniane, które są najbardziej uniwersalne. Pojemne, wielofunkcyjne i solidne, idealnie nadają się do przewożenia każdego rodzaju towaru. Producenci produkują też skrzynie na wymiar, zgodnie z preferencjami klientów. Podobnie jak skrzynie z płyty pilśniowej, produkowane z rozwłóknionej tkanki drzewnej.

Do ekologicznych opakowań transportowych należą też skrzynie ze sklejki i OSB. Te pierwsze są cenione zwłaszcza podczas przewozu kosztownych ładunków. Lekkie i stabilne skrzynie, chronią ładunek przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią i wstrząsami. Natomiast skrzynie OSB powstałe z drewnopochodnej, trójwarstwowej płyty kompozytowej, znakomicie chronią towar przed przesuwaniem się i idealnie sprawdzają się w wilgotnych warunkach.

Wśród opakowań ekologicznych transportowych nie mogłoby zabraknąć kartonów tekturowych trój – i pięciowarstwowych. Wykonane z ciężkiej tektury, są odporne na zagniecenia, rozdarcia i przetarcia. Dostępne w przeróżnych wymiarach, można je układać na paletach. Są one niezwykle uniwersalne, wyróżnia je też najkorzystniejsza cena.

Dlaczego drewno to najlepszy ekologiczny materiał do opakowań transportowych?

Drewno to naturalne tworzywo, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko i otoczenie. Bezpieczne również dla ludzi, nie wydziela toksycznych i trujących substancji, tak jak to jest w przypadku plastiku i folii. Opakowania drewniane są też przeznaczone do ponownego wykorzystania na drodze recyklingu, dlatego z łatwością zużyte palety i skrzynie można przerobić na zupełnie nowe produkty.

Co istotne, dbałość o ekologiczny transport podnosi również renomę firmy. Klienci i kontrahenci docenią działania na rzecz środowiska, które są tak ważne w XXI wieku. Warto więc zadbać o wizerunek swojego przedsiębiorstwa, by biznes rozwijał się jeszcze sprawniej.

Ekologiczne opakowania transportowe są nie tylko bezpieczne dla otoczenia, ale też wytrzymałe, trwałe oraz odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Nie wchodzą w reakcję z towarami, w tym z produktami spożywczymi i farmaceutycznymi. Przeznaczone do wielokrotnego użytku, charakteryzują się bardzo przyjaznymi cenami. Z tego względu warto wybrać dobrej jakości opakowania transportowe ekologiczne od sprawdzonego producenta, który ma szeroki wybór produktów. Ważne, by były one certyfikowane i określone stosownymi odgórnymi normami.