Drewno na więźbę dachową – jakie wybrać?

Podczas projektowania i budowania domu jedną z ważniejszych decyzji jest ustalenie rodzaju dachu. Więźba dachowa to stelaż dla dachu, który pozwala na jego dowolne ukształtowanie. Wybór więźby dachowej wbrew pozorom nie jest najłatwiejszym zadaniem. Należy wziąć tutaj pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak: wielkość budynku czy rodzaj poddasza. Powinniśmy szczególnie pamiętać także o drewnie najwyższej jakości, z jakiego ma być wykonana więźba. Tylko dobry materiał zapewni trwałość całej konstrukcji i zapewni bezpieczeństwo dla domu.

Więźba dachowa – rodzaje

O rodzaju więźby dachowej decyduje jej rozpiętość. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem są dachy dwuspadowe, o nieskomplikowanej konstrukcji. Dachy wielopołaciowe wymagają już większej staranności i kwalifikacji osób, które je wykonują. Wiążą się także z większym nakładem finansowym.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje więźby dachowej:

  • więźbę krokwiową – stosuje się ją wówczas, gdy rozpiętość dachu nie jest większa niż 7 metrów w świetle ścian, a pochylenie połaci nie przekracza 45 stopni,
  • więźbę jętkową  – jest wskazana, gdy rozpiętości ścian wynosi od 5 do 12 metrów, przy nachyleniu połaci co najmniej 35 stopni,
  • więźbę płatwiowo-kleszczową – to najczęściej stosowany rodzaj więźby dachowej, stosuje się ją przy rozpiętości dachów 9-12 metrów.

Najważniejsze elementy więźby dachowej to: murłata, krokiew, płatew, kleszcze, jętki, słupy, zastrzały, miecze i wiatrownica.

Drewno na więźbę dachową – podstawowe wymogi

  • drewno na więźbę dachową powinno zostać poddane badaniom jego wytrzymałości,
  • drewno powinno być odpowiednio wysuszone. Najlepiej, gdy suszenie odbywa się w specjalnych urządzeniach i kontrolowanej temperaturze. Usługi związane z obróbką, jak i suszeniem drewna oferuje firma PAKO-BUD. Pamiętajmy, że drewno pochodzące prosto z lasu nie powinno być dopuszczone do wykorzystania na budowie. Mokry i niewysuszony surowiec będzie mniej trwały i podatny na odkształcenia.

Drewno na więźbę dachową – jakie będzie najlepsze?

Do produkcji więźby dachowej wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe i świerkowe, niekiedy także modrzew. Dachów właściwie nie wykonuje się z drewna liściastego, głównie ze względu na jego małą wytrzymałość lub trudność w obróbce.  Eksperci z PAKO-BUD twierdzą, że klasa wytrzymałości drewna powinna wynosić co najmniej C 24 (im wyższa liczba przy C, tym mocniejsze drewno). Na konstrukcję dachu nie wolno używać drzewa, które nie zostało poddane badaniom i nie jest odpowiednio sklasyfikowane. Drewno nie może posiadać żadnych wad i powinno mieć wilgotność około 18%.

Więźba dachowa jest szkieletem dla dachu, który stanowi zwieńczenie domu. Powinna być zatem solidna i wykonana z trwałych materiałów. To inwestycja na lata, która musi zagwarantować wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Pamiętajmy zatem, aby podczas wybierania więźby dachowej szczególną uwagę zwracać na rodzaj drewna – i to czy zostało ono odpowiednio zakwalifikowane podczas badań wytrzymałości. Należy sprawdzić, czy jest dobrze wysuszone (drewno o wilgotności powyżej 24% nie nadaje się na więźbę) oraz czy nie posiada żadnych usterek (sęki, zakorki czy grzyby). Wszelkie wady, np. pęknięcia mogą bardzo szybko doprowadzić do problemów z użytkowaniem dachu.